USA otwierają granice dla podróżnych. Biden podpisał rozporządzenie / USA w skrócie

samolot, podróże

Od 8 listopada zaszczepione osoby znów będą mogły latać do Stanów Zjednoczonych. / Fot. Gerrie van der Walt, Unsplash [@gitfo]

Ograniczenia w podróżowaniu, związane z pandemią COVID-19, zostaną zniesione 8 listopada.

 • USA odwołują się od wyroku sądu co do ekstradycji Juliana Assange’a. Prawnicy reprezentujący USA przedstawili Najwyższemu Sądowi argument, jakoby sędzia, który nie dopuścił do ekstradycji został zmylony przez psychiatrę. (PG)
 • Prezydent Joe Biden naciska na wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich oraz świadczeń chorobowych na poziomie federalnym. Prezydent pierwotnie zaproponował 12 tygodni płatnego urlopu, ale plan ten został zredukowany do czterech tygodni, ponieważ negocjacje w tej sprawie przeciągają się. Według obecnie obowiązującej ustawy federalnej Family and Medical Leave Act Amerykanie, w przypadku poważnej choroby, opieki nad noworodkami lub członkami rodziny z poważnymi schorzeniami, mają prawo do 12 tygodni wolnego bez ryzyka utraty pracy, jednak ustawa nie gwarantuje wypłaty świadczeń za czas nieobecności. (EZ)
 • Prezydent Joe Biden podpisał w poniedziałek (25 października) rozporządzenie wykonawcze o zniesieniu dotychczas obowiązujących restrykcji dla zaszczepionych podróżnych z zagranicy podróżujących samolotem. Wedzie ono w życie 8 listopada. Od tego dnia do USA będą mogły przybywać turyści, którzy są zaszczepieni i mają negatywny wynik testu na COVID-19 przeprowadzonego nie wcześniej niż 3 dni przed odlotem. Reguła ta nie obowiązuje osób niepełnoletnich oraz obywateli krajów, gdzie poziom zaszczepienia ludności jest niższy niż 10 proc. przez brak szczepionek. (AK)
 • Rosjanie starający się wizę do Stanów Zjednoczonych muszą się o nią ubiegać za pośrednictwem ambasady w Warszawie. Departament Stanu obwinił Moskwę za utrudnienia, jako przyczynę sytuacji podał narzucone ograniczenie liczby pracowników konsularnych. (EZ)
 • W Kalifornii pojawiły się nowe prawa. Jedno z nich dotyczy zabawek. Już od 2024 r. duży detaliści posiadający ponad 500 pracowników nie będą mogli posiadać standardowych dwóch sekcji z zabawkami dla dzieci, dzielących się na „dla chłopców” i „dla dziewczynek”. Powstanie sekcja „neutralna płciowo”. Dla zwolenników jest to kolejny krok w walce ze stereotypami, zaś przeciwnicy uważają to za nadużycie władzy. (PG)
 • Partia Demokratyczna proponuje opodatkowanie fortun najbogatszych amerykanów w ramach tegorocznego dostosowania budżetowego. Dotychczasowe próby opodatkowania miliarderów w ramach naprawy budżetu przez  senatorów Berniego Sandersa i Elizabeth Warren za pomocą aktu „Ultra-Millionaire Tax Act”, podobnie jak propozycja podatku spadkowego prezydenta Joe Biden’a, nie doszły do skutku. Nowe propozycje zakładają opodatkowanie sprzedaży aktywów lub podwyższenie podatku od zysków kapitałowych. (JK)
 • Amerykańska firma Kellogg’s, produkująca płatki śniadaniowe, została pozwana przez mieszkankę Illinois Anitę Harris za niewystarczającą ilość truskawek w swoim produkcie Pop Tarts. Kobieta poczuła się oszukana reklamowaną zawartością owoców i ich rzeczywistą ilością w przekąsce. W pozwie Harris domaga się 5 milionów dolarów odszkodowania. (BS)
 • Stany Zjednoczone wezwały Koreę Północną do zakończenia testów rakietowych. We wtorek Pjongjang przeprowadził piątą już próbę rakietową od początku września. Specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Płn. Sung Kim nazwał ostatni test „prowokacją” i wezwał do zakończenia „niepokojących i bezproduktywnych” prób rakietowych. „Wzywamy Koreę Północną do zaprzestania tych prowokacji i innych destabilizujących działań, a zamiast tego do zaangażowania się w dialog”, powiedział. (PB)
 • Amerykańskie media przedstawiły nowy zestaw dokumentów wewnętrznych Facebooka. Wynika z nich, że zdaniem pracowników portalu przyczyniał się on do radykalizacji użytkowników i szerzenia wśród nich dezinformacji na temat ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Według jednego z dokumentów, zaraz po wyborach aż 10 proc. wszystkich wpisów na Facebooku dotyczących polityki odnosiło się właśnie do tego. Część pracowników skrytykowała firmę za to, że zbyt późno zareagowała na masowe szerzenie teorii spiskowych i organizowanie się skrajnych środowisk przed szturmem na Kapitol 6 stycznia 2021 r. (KW).
 • W piątek upubliczniono akta sądowe w sprawie śmiertelnego postrzelenia przez aktora Aleca Baldwina autorki zdjęć do filmu „Rust” Halyni Hutchins. Raport ze szczegółami tragicznego wydarzenia z czwartku sporządzono po wniosku biura szeryfa hrabstwa Santa Fe. Zbadano zakrwawiony kostium Baldwina, a także broń, z której padł śmiertelny strzał oraz wszystkie inne rekwizyty i materiały, które miały być użyte do nagrywania zdjęć. Jak informuje agencja AP, pistolet przez który doszło do tragedii był jednym z trzech, które płatnerz filmu, Hannah Gutierrez, umieściła na wózku przed budynkiem, będącym miejscem sceny. Asystent reżysera Dave Halls wziął broń z wózka i zaniósł ją Baldwinowi, nieświadomy, że jest naładowana ostrymi nabojami. (MK)
 • W piątek (22 października) lotnictwo amerykańskie zlikwidowało w północno-zachodniej Syrii jednego z liderów Al-Kaidy, powiadomił rzecznik Dowództwa Centralnego (CENTCOM) major John Rigsbee. W ataku drona MQ-9 Reaper zginął Abdul Hamid al-Matar. To kolejny syryjski dowódca sił dżihadystycznych, który został zlikwidowany przez lotnictwo amerykańskie w ostatnich tygodniach. Pod koniec września Amerykanie zlokalizowali w prowincji Idleb Salima Abou-Ahmada, który odpowiadał za finanse, planowanie i logistykę Al-Kaidy. Mężczyzna zginął od uderzenia drona. (MK)
 • Jedna osoba nie żyje, a jedna jest ranna w wypadku na planie filmowym westernu „Rust” w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych, informuje CNN. Odtwórca głównej roli w filmie i producent Alec Baldwin podczas kręcenia jednej ze scen użył pistoletu rekwizytowego, który wystrzelił i śmiertelnie ranił Halynę Hutchins, operatorkę kamery. Ranny został również reżyser filmu Joel Souza. Policja hrabstwa Santa Fe prowadzi śledztwo w tej sprawie i na razie nie postawiła nikomu żadnych zarzutów. Producenci filmu nie komentują sprawy. (MK)
 • Nowy Jork: Po raz pierwszy nerka świni została przeszczepiona człowiekowi bez wywołania natychmiastowego odrzucenia przez układ odpornościowy biorcy, co jest potencjalnie kluczowym postępem. Operacja ta została przeprowadzona w NYU Langone Health w Nowym Jorku. Biorcą była pacjentka po śmierci mózgu z objawami dysfunkcji nerek. Rodzina kobiety zgodziła się na eksperyment, zanim ta została odłączona od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Wyniki testów funkcji przeszczepionej nerki „wyglądały całkiem normalnie” – powiedział transplantolog dr Robert Montgomery, który prowadził zabieg. (KW)
 • Komisja Specjalna Izby Reprezentantów, badająca atak na Kapitol do którego doszło 6 stycznia, zagłosowała we wtorek (19 października) za zleceniem ścigania karnego byłego głównego stratega Donalda Trumpa – Steve’a Bannona, po tym, jak ten przeciwstawił się wezwaniu sądowemu do złożenia zeznań przed Komisją. (PNa)
 • Pasażerowie pociągu komunikacji miejskiej w Filadelfii nie reagowali, kiedy 35-letni Fiston M. Ngoy zaatakował jedną z pasażerek w wagonie i zaczął ją gwałcić. Pozostali pasażerowie zamiast wezwać pomoc nagrywali zdarzenie telefonami. Na numer alarmowy zadzwonił ostatecznie będący w pobliżu pracownik kolei, który zorientował się, że „coś jest nie tak”. Policja zatrzymała podejrzanego. (BS)

Biden zapowiedział, że USA będą bronić Tajwanu w razie inwazji Chin na wyspę

Napięcie wokół Tajwanu trwa już od kilku miesięcy.

USA: Pierwsza transpłciowa osoba została czterogwiazdkowym oficerem

Rachel Levine będzie odpowiedzialna m.in. za walkę z koronawirusem.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.