Azja i Pacyfik: 15 państw powołało największą strefę wolnego handlu na świecie

37. szczyt ASEAN w Hanoi w Wietnamie, żródło: Twitter/ASEAN 2020 | VIET NAM (@ASEAN2020VN)

37. szczyt ASEAN w Hanoi w Wietnamie, żródło: Twitter/ASEAN 2020 | VIET NAM (@ASEAN2020VN)

Zawarcie porozumienia nastąpiło podczas 37. szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbył się w stolicy Wietnamu – Hanoi. Inicjatorem powołanie nowej strefy wolnego handlu były Chiny.

 

Nazwane Regionalnym Kompleksowym Partnerstwem Gospodarczym (RCEP) porozumienie jest największą jak dotąd wielostronną umową o wolnym handlu. Obejmuje w sumie 15 krajów regionu Azji i Pacyfiku, które zamieszkują łącznie 2 mld ludzi, czyli 30 proc. światowej ludności. Wytwarzają one też niemal 1/3 światowego PKB.

RCEP obejmuje 10 państw zrzeszonych już w ASEAN, czyli Indonezję, Tajlandię, Singapur, Malezję, Filipiny, Wietnam, Birmę, Kambodżę, Laos i Brunei oraz 5 innych państw regionu – Chiny, Japonię, Koreę Południową, Australię oraz Nową Zelandię.

„Cieszę się, że po ośmiu latach skomplikowanych negocjacji możemy oficjalnie je zakończyć, podpisując tę umowę. Będzie ona stanowić silny sygnał, potwierdzający wiodącą rolę ASEAN we wspieraniu wielostronnego systemu handlowego. Tworzy się nowa struktura handlowa w regionie, umożliwiająca ułatwienie zrównoważonego handlu, ożywiająca łańcuchy dostaw, zakłócone przez pandemię COVID-19 i wspomagająca powrót do równowagi po zakończeniu kryzysu” – mówi premier Wietnamu Nguyễn Xuân Phúc.

Wietnam sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w ASEAN, dlatego szczyt zorganizowano właśnie w Hanoi, a wietnamski premier pełnił funkcję jego gospodarza.

Japonia chce być neutralna klimatycznie. Do kiedy rząd w Tokio planuje osiągnąć cel?

Nowy szef japońskiego rządu Yoshihide Suga w swoim programowym wystąpieniu w parlamencie zapowiedział, że Japonia podejmie starania, aby do połowy XXI w. osiągnąć neutralność w kwestii emisji do atmosfery dwutlenku węgla.

 

 

 

Japonia co prawda mówiła już od dłuższego czasu o konieczności …

Dołączą także Indie?

Być może umowa będzie obejmować jeszcze szerszy obszar. Negocjacje prowadzono bowiem także z Indiami, ale władze w Delhi na pewnym etapie się z nich wycofały, ponieważ zbyt silne były wewnątrzindyjskie spory o otwarcie tamtejszego rynku. Dla Indii pozostawiono jednak w RCEP specjalną furtkę, która pozwoli Delhi łatwo wrócić do negocjacji i ostatecznie przystąpić do nowej strefy wolnego handlu.

Zawarcie nowego tego typu porozumienia uważane jest za duży sukces Chin, które wyrastają na globalnego lidera w kwestii globalizacji i wolnego handlu, w czym mocno pomogło im wycofanie się z tego typu inicjatyw USA pod rządami Donalda Trumpa.

Waszyngton zrezygnował m.in. z udziału w Partnerstwie Transpacyficznym (TPP), które zrzesza dziś m.in. Australię, Japonię, Kanadę, Chile, Peru, Meksyk, Malezję, Nową Zelandię czy Wietnam.

EVFTA: Wietnam ratyfikował umowę o wolnym handlu z UE. Co zawiera porozumienie?

8 czerwca Wietnam ratyfikował EVFTA – umowę o wolnym handlu z UE. Zgodnie z porozumieniem w ciągu najbliższej dekady zniknie 99 proc. taryf celnych między obiema stronami.

Presja na nową administrację USA

Dlatego znawcy regionu spodziewają się, że USA – po ostatecznej zmianie administracji na Demokratyczną i objęciu prezydentury przez Joe Bidena – znów zwróci się ku regionowi Azji i Pacyfiku i spróbuje odzyskać część wpływów utraconych w ostatnich latach na rzecz Chin.

Podkreśla się też, że prowadzona przez Trumpa polityka „America First” („Przede wszystkim Ameryka”), która oprócz ochrony własnego rynku i wymuszania ustępstw nawet na najważniejszych partnerach handlowych, zakładała zawieranie przez Waszyngton dwustronnych umów gospodarczych z azjatyckimi stolicami.

Projekt ten jednak szedł bardzo powoli, a państwa rejonu Azji i Pacyfiku wolały angażować się w wielostronne porozumienia. Powołanie RCEP wskazuje więc, że USA chcąc zwiększyć gospodarczą obecność w regionie, także będą musiały mocniej postawić na wielostronne porozumienia.