Aż 42 śledczych Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przybyło na Ukrainę. To największa misja w historii MTK

Budynek mieszkalny zniszczony podczas wojny na Ukrainie, źródło: Wikipedia, fot. Ліонкінг (CC BY-SA 4.0)

Budynek mieszkalny zniszczony podczas wojny na Ukrainie, źródło: Wikipedia, fot. Ліонкінг (CC BY-SA 4.0)

Misja śledcza Międzynarodowego Trybunału Karnego rozpoczęła prace na Ukrainie. To największa tego typu misja w historii MTK. Liczy aż 42 osoby.

 

O tym, że 42 śledczych z MTK przybyło na Ukrainę poinformowała ukraińska Prokurator Generalne Iryna Wieniediktowa. Jak powiedziała, międzynarodowe dochodzenie w sprawie popełnionych w jej kraju przez armię rosyjską zbrodni będzie się toczyć niezależne od śledztwa ukraińskiego.

„Śledczy MTK działają zgodnie z zasadą komplementarności. Oznacza to, że uzupełniają nasze działania śledcze i zajmują się tym, czy nie może się zająć ukraiński wymiar sprawiedliwości. Nie będą się zajmować pojedynczymi morderstwami, bo to zadanie prokuratorów z Ukrainy. Międzynarodowi śledczy zajmą się poważniejszymi, masowymi zbrodniami, gdzie zachodzi np. podejrzenie ludobójstwa czy zbrodni wojennych. Ale oczywiście mogą zbudować łańcuch dowodów prowadzący od przeciętnego żołnierza do niektórych dowódców” – podkreśliła Wieniediktowa.

Ewakuacja w Azowstalu. Zełenski: Ukraina potrzebuje bohaterów żywych

Po 82 dniach oporu, obrońcy ostatniego przyczółka ukraińskiego oporu w Mariupolu, opuszczają Azowstal.

Zespół wielu specjalistów

Zespół MTK będzie składał ze specjalistów z różnych dziedzin, wyjaśniał główny prokurator haskiego trybunału Brytyjczyk Karim Khan. „Potwierdzam, że moje biuro wysłało na Ukrainę zespół złożony z 42 śledczych, ekspertów kryminologów i personelu pomocniczego” – ogłosił.

Śledztwo MTK w sprawie wydarzeń na Ukrainie zostało formalnie wszczęte 2 marca po pierwszych doniesieniach o nieuprawnionych atakach wojsk rosyjskich na ukraińskich cywilów.

Jest ono prowadzone w kierunku „zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa” popełnionych na Ukrainie. Badania takich przestępstw leży w kompetencjach MTK.

Trybunał może badać zbrodnie popełnione na terenie 120 krajów, które są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego. Rosja wycofała się jednak z tego porozumienia w 2016 r. Nie oznacza to jednak, że nie można ścigać zbrodni popełnionych przez Rosjan poza granicami ich kraju.

UNICEF: Kolejnych 600 tys. dzieci zagrożonych niedożywieniem

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) obawia się, że nie tylko przybędzie dzieci, które potrzebować będą natychmiastowej pomocy żywnościowej, ale również, że z powodu rosnących cen żywności będzie można pomóc mniejszej ich liczbie.

 

 

Wojna w Ukrainie pogłębia jeszcze bardziej światowy …

Ukraina zgasza się na jurysdykcję MTK

Ukraina co prawda też nie jest stroną Statutu Rzymskiego, ale ukraińskie władze zaprosiły do siebie śledczych z MTK i ogłosiły już, że zaakceptują jego jurysdykcję na swoim terytorium bez względu na jej wyroki. MTK ma prawo także badać ewentualne zbrodnie popełnianie przez żołnierzy ukraińskich.

Prokuratorzy MTK, w tym sam Karim Khan, byli już m.in. w Polsce, aby rozmawiać z ukraińskimi uchodźcami, jacy uciekli przed rosyjską inwazją zagranicę.