Norbert Hofer nowym liderem austriackiej skrajnej prawicy

Nowy przewodniczący Wolnościowej Partii Austrii,, Norbert Hofer. / Zdjęcie via twitter.

Austriacy już za 2 tygodnie wybiorą nowy parlament. Skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) przechodzi przez proces zmiany przywództwa. Zamieszanego w Ibizagate Heinza-Christiana Strache od soboty zastąpił na jej czele były kandydat na prezydenta i minister Norbert Hofer. Nowy przywódca zapowiada uczynić z FPÖ „najpotężniejszą formację w Austrii”.

 

 

Wolnościowa Partia Austrii tworzyła przez prawie dwa lata koalicję rządową z Austriacką Partią Ludową (ÖVP), której przewodził Sebastian Kurz. Jednak w wyniku afery „Ibizagate”, najpierw do dymisji podał się wicekanclerz i były lider FPÖ Heinz Christian-Strache, a następnie doszło do rozpadu koalicji.

Austria: FPÖ opuszcza rząd, w poniedziałek wotum nieufności wobec kanclerza

Nie ma już rządzącej Austrią przez ostatnie 2 lata koalicji między Austriacką Partią Ludową (ÖVP) a nacjonalistyczną Wolnościową Partią Austrii (FPÖ). Ministrowie należący do drugiego z tych ugrupowań opuścili rząd. To skutek afery wokół byłego już lidera FPÖ, który do niedawna …

Niewielki spadek popularności

Afera „Ibizagate” to taśmy ujawnione przez dwie niemieckie gazety (dziennik „Süddeutsche Zeitung” oraz tygodnik „Der Spiegel”), na których Strache składał oferty uzyskania państwowych kontraktów w zamian za wsparcie FPÖ przez jeden z austriackich tabloidów, w który obiecywała zainwestować kobieta – sfilmowana z politykiem na Ibizie – podająca się za krewną wpływowego rosyjskiego oligarchy. Wymuszona dymisja z funkcji partyjnych i rządowych nie przeszkodziła politykowi w zdobyciu, w kilka dni po ujawnieniu afery, mandatu europarlamentarzysty (z którego ostatecznie zrezygnował).

W oczach wyborców niewiele także ucierpiał wizerunek ugrupowania, które od początku maja (a więc przed publikacją taśm) cieszy się poparciem 20 proc. Austriaków. Wedle sondaży FPÖ zajmuje trzecie miejsce niewiele ustępując Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ). Przed miesiącem Sebastian Kurz, były kanclerz i jednocześnie główny kandydat do sformowania nowego gabinetu, nie wykluczył ponownej współpracy ze skrajną prawicą. Jego ÖVP prowadzi w sondażach z 34 proc. poparcia.

Austria: Nowa tymczasowa kanclerz

Dotychczasowa prezes austriackiego Trybunału Konstytucyjnego została nominowana przez prezydenta na nowego szefa rządu. To pierwsza kobieta w historii kraju na tym stanowisku. Jej zadaniem będzie doprowadzić Austrię do wrześniowych przedterminowych wyborów.
 

Brigitte Bierlein będzie odpowiedzialna za utworzenie tymczasowego rządu technicznego, który doprowadzi …

Kontynuacja dotychczasowego kierunku

Przed Norbertem Hoferem, który uzyskał 98 proc. głosów w sobotnim głosowaniu delegatów FPÖ, pozostaje jeszcze zadanie przyciągnięcia jak największej liczby wyborców. Czasu ma niewiele. Za dwa tygodnie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne, wywołane przez majowy kryzys taśmowy. Nowy szef FPÖ jest jednym z czołowych polityków formacji oraz jej głównych ideologów. Jest współautorem programu ugrupowania założonego jeszcze w latach 50-tych przez byłych nazistów. FPÖ zdobyła popularność w ostatnich latach dzięki wzięciu na sztandary właśnie haseł nacjonalistycznych oraz wrogiego nastawienia do migrantów. 

Hofer zapowiedział w sobotę, że jego „głównym celem jest zostanie najpotężniejszą formacją w Austrii”. Jednocześnie podkreślił kontynuację dotychczasowej polityki. FPÖ „nadal będzie walczyło z islamizacją, ponieważ nie stanowi ona integralnej części naszej kultury i historii, i nigdy nie będzie jej częścią”. Hofer w 2016 r. o mały włos nie został prezydentem Austrii. W I turze głosowania z 24 kwietnia wyprzedził z wynikiem 35,1 proc. głosów kandydata Zielonych, Alexandra Van der Bellena. W II turze uległ różnicą niewiele ponad 30 tys. głosów. Jednak z powodu stwierdzonych nieprawidłowości wyniki wyborów zostały unieważnione przez  austriacki Trybunał Konstytucyjny. W grudniowej powtórce – już bez wątpliwości – Van der Bellen zdobył 53,8 proc. głosów.

Austria: Kurz nie wyklucza ponownej współpracy ze skrajną prawicą

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który kieruje jednocześnie konserwatywną Austriacką Partią Ludową (ÖVP), nie wyklucza kolejnej koalicji ze skrajną prawicą. Powiedział tak w wywiadzie z publiczną austriacką telewizją ORF.
 

W Austrii oczekuje się powszechnie, że to znów Sebastian Kurz uformuje koalicję rządową …