Austria: Zieloni blisko rządu

Sebastian Kurz, lider Austriackiej Partii Ludowej / Zdjęvie via twitter @sebastiankurz

Najważniejsze przeszkody zostały pokonane – poinformowali w niedzielę (29 grudnia) liderzy Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych. W trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Austrii prawdopodobnie powstanie nowy rząd koalicyjny.

 

 

Zielona fala powoli zalewa europejską politykę. Politycy ugrupowań Zielonych sprawują rząd dusz w Unii Europejskiej, czego dowodem jest zapowiedź realizacji Nowego Zielonego Ładu – sztandarowego programu nowej przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen – ale nie sprawują samodzielnej władzy w żadnym z europejskich państw.

Austria: Nowe wybory – stary rząd?

Jutro – w niedzielę 29 września – odbędą się przedterminowe wybory do Rady Narodowej, niższej izby austriackiego parlamentu. Niewykluczone, że po wyborach nastąpi powrót do współpracy chadeków byłego kanclerza Sebastiana Kurza ze skrajną prawicą – twierdzi prof. Justyna Miecznikowska z …

W rytm Johanna Straussa

Nie inaczej będzie w Austrii, z tą różnicą, że do prezydenta Alexandra Van der Bellena – w przeszłości lidera Zielonej Alternatywy – dołączą austriaccy Zieloni jako koalicjanci w nowym gabinecie Sebastiana Kurza. Negocjacje między liderami obu ugrupowań są na ostatniej prostej. Zieloni zwołali już kongres, podczas którego pod głosowanie zostanie poddana kwestia partycypacji w rządzie. W przypadku pozytywnej decyzji, Zieloni po raz pierwszy wejdą do rządu.

Wydaje się, że w austriackiej polityce wszystko wraca do normy. Po blisko trzech miesiącach negocjacji do władzy powróci najpopularniejszy polityk w kraju – niespełna 34-letni lider ÖVP Sebastian Kurz. Kanclerz w latach 2017-2019 oraz lider Zielonych Werner Kogler ogłosili w niedzielę (29 grudnia), że mają nadzieję zakończyć rozmowy do połowy bieżącego tygodnia. Czy politykom uda się osiągnąć porozumienie zanim wybrzmią pierwsze takty Nad pięknym modrym Dunajem Johanna Straussa podczas noworocznego koncertu filharmoników wiedeńskich?

Austria: Wotum nieufności dla rządu

W Radzie Narodowej, czyli niższej izbie austriackiego parlamentu, przegłosowany został wniosek o udzielenie wotum nieufności wobec konserwatywnego rządu. To efekt skandalu jaki wybuchł wokół koalicyjnej nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). To pierwszy przypadek odwołania rządu przez parlament w powojennej austriackiej …

Niezagrożone zwycięstwo

W przedterminowych wyborach z 29 września br. Austriacka Partia Ludowa pod wodzą byłego kanclerza Sebastiana Kurza zdobyła 37,5 proc. głosów. Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) zdobyła 22,5 proc. Trzecie miejsce zajęła nacjonalistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ), która otrzymała 16,7 proc. głosów, natomiast Zieloni zdobyli 14 proc. poparcia. I to właśnie oni, a nie były koalicjant ÖVP są na ostatniej prostej do wejścia po raz pierwszy raz w historii do rządu federalnego.

Zieloni zapowiedzieli już, że 4 stycznia 2020 r. odbędzie się specjalny zjazd ugrupowania, na którym dojdzie do zatwierdzenia porozumienia koalicyjnego. Obie strony wpływają na nieznane dla siebie wody, chociaż współpracują już na poziomie lokalnych samorządów. Jednak utworzenie koalicji rządowej jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza gdy trzeba porozumieć się w tak ważkich kwestiach, jak polityka migracyjna – zwolennikiem cięć świadczeń dla migrantów jest Sebastian Kurz – czy polityki klimatycznej, głównego punktu zainteresowania Zielnych.

Austria: Chadecy zdecydowanie wygrywają wybory

W przedterminowych wyborach Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) pod wodzą byłego kanclerza Sebastiana Kurza zebrała według sondażu exit-poll 37,1 proc. głosów. Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) zdobyła 22,5 proc., a więc najmniej w historii.
 

Trzecie miejsce zajęła nacjonalistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ), …

Meta już blisko

„Nie dobrnęliśmy jeszcze do mety, ale wyeliminowaliśmy już wszystkie przeszkody na naszej drodze” – poinformowali politycy obu ugrupowań we wspólnym oświadczeniu. Kurz jest na dobrej drodze, by po raz drugi zostać kanclerzem Austrii oraz odzyskać tytuł najmłodszego szefa rządu w Europie od Finki Sanny Marin.

Pierwszy raz Kurza na urzędzie kanclerskim zakończył się w maju br. tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, gdy jego rząd koalicyjny z Austriacką Partią Wolności rozpadł się z powodu afery Ibizagate. Wobec oskarżeń o korupcję formułowanych pod adresem ówczesnego lidera FPÖ Hienza Christiana-Strache, Kurz zerwał koalicję, by wkrótce po wycofaniu przez parlament wotum zaufania dla swojego gabinetu złożyć dymisję. Od tego czasu na czele rządu stoi Brigitte Bierlein, była prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Norbert Hofer nowym liderem austriackiej skrajnej prawicy

Austriacy już za 2 tygodnie wybiorą nowy parlament. Skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) przechodzi przez proces zmiany przywództwa. Zamieszanego w Ibizagate Heinza-Christiana Strache od soboty zastąpił na jej czele były kandydat na prezydenta i minister Norbert Hofer. Nowy przywódca …

Trzęsienie ziemi na scenie politycznej nie podkopało zaufania Austriaków do Kurza i jego ÖVP. Ugrupowania należące do Europejskiej Partii Ludowej (EPL) wygrało w cuglach zarówno majowe wybory do PE, by powtórzyć sukces we wrześniu na krajowym podwórku. Ibizagate zmniejszyła za to o 10 proc. poparcie dla FPÖ w porównaniu z 2017 r.

Zieloni tymczasem powrócili do parlamentu po niepowodzeniach we wcześniejszych wyborach i to od razu z szansami na współrządzenie. W austriackich mediach spekuluje się, że partii Koglera mogą przypaść ministerstwa infrastruktury, transportu i środowiska, spraw społecznych i być może sprawiedliwości. Z kolei dla ÖVP przeznaczone są m.in teki związane z gospodarką, resortami siłowymi (w poprzednim rządzie służby specjalne kierowane były przez ministra z FPÖ) oraz oczywiście teka kanclerza.

Austria: Nowa tymczasowa kanclerz

Dotychczasowa prezes austriackiego Trybunału Konstytucyjnego została nominowana przez prezydenta na nowego szefa rządu. To pierwsza kobieta w historii kraju na tym stanowisku. Jej zadaniem będzie doprowadzić Austrię do wrześniowych przedterminowych wyborów.
 

Brigitte Bierlein będzie odpowiedzialna za utworzenie tymczasowego rządu technicznego, który doprowadzi …