Austria zamknie meczety i deportuje radykalnych imamów, Turcja ostro protestuje

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

W ramach „walki z politycznym islamem” nowy austriacki rząd ogłosił plany zamknięcia siedmiu meczetów oraz deportowania „finansowanych z zagranicy i radykalnych imamów”. Na razie dwóch, ale obserwowanych jest pod tym kątem kolejnych 40. Prezydent Turcji nazwał to postępowanie „wciąganiem świata w wojnę Krzyżowców z Półksiężycem” i zapowiedział kontrdziałania.

 

Rozprawienie się z radykalnymi muzułmańskimi duchownymi to jedna z obietnic wyborczych rządzących w Wiedniu konserwatystów pod wodzą nowego kanclerza Sebastiana Kurza. „W naszym kraju nie ma miejsca na społeczeństwa równoległe, polityczny islam i radykalizujące tendencje” – mówił szef austriackiego rządu.

Wiedeń „sprawdza” 40 imamów

Kanclerz Kurz zapowiedział zamknięcie 7 meczetów, przede wszystkim te należące do licznej w Austrii społeczności tureckiej. Jak wyjaśnił, chodzi o te miejsca, w których imamowie głoszą radykalne lub niezgodne z austriackim prawem treści. Wskazał na meczet, w którym niedawno przeprowadzono rekonstrukcję historyczną ważnej bitwy z czasów Imperium Osmańskiego, a w której za żołnierzy przebrane były dzieci. Wydarzenie to wzbudziło w Austrii wiele kontrowersji. Wytypowane przez władze do zamknięcia meczety są związane z Turecko-Islamską Unią na rzecz Kulturowej i Społecznej Współpracy w Austrii (ATIB), które poddano kontroli ze strony ministerstw kultury oraz spraw wewnętrznych. Jeden z przeznaczonych do zamknięcia meczetów miał być powiązany także z nacjonalistyczną turecką organizacją Szare Wilki. Większość z 500 tys. austriackich muzułmanów to osoby tureckiego pochodzenia.

Austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl, który należy do koalicyjnej nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) dodał, że podjęto także decyzję o deportowaniu dwóch radykalnych imamów, którzy mieli przyjąć zagraniczną pomoc finansową, co jest niezgodne z austriackim prawem. Sprawdzanych pod tym kątem ma być kolejnych 40 imamów, a w sumie pod lupą służb znajduje się ich 60. W całej Austrii oficjalnie działa 260 imamów.

Austriacy walczą z islamistami. Obrywają rowerzyści

Wystarczy owinąć twarz szalem albo założyć maskę antysmogową, by dostać 150 euro mandatu. Oto efekt obowiązującego od niedawna w Austrii zakazu zasłaniania twarzy. W założeniu miał wyeliminować z ulic nikaby i burki.

Turcja oburzona działaniami Austrii

Działania rządu w Wiedniu wywołały oburzenie w Ankarze. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał je „islamofobicznymi i rasistowskimi”. Zapowiedział też podjęcie przez tureckie władze działań w reakcji na politykę Austrii. „Ogłaszają, że chcą wygnać z Austrii naszych duchownych. Naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni, gdy robicie coś takiego? To przecież oznacza, że i my będziemy zmuszeni coś przedsięwziąć. Działania podjęte przez kanclerza Austrii to krok wciągający świat w nową wojnę między Krzyżowcami i Półksiężycem” – mówił Erdogan. W Turcji trwa właśnie kampania poprzedzająca czerwcowe przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie, a kwestia austriackich meczetów zaczyna odgrywać ważną rolę podczas wieców Erdogana oraz rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Dodatkowe emocje budzi w Turcji fakt, że rząd w Wiedniu nie zezwolił tureckim politykom na organizowanie wieców i prowadzenia agitacji wobec Turków mieszkających w Austrii. W sumie tureckie obywatelstwo posiada ok. 117 tys. mieszkających w Austrii osób.

Obecnie obowiązujące austriackie prawo nie zezwala imamom na przyjmowanie pomocy finansowej z zagranicy oraz nakłada obowiązek posługiwania się Koranem w przekładzie na język niemiecki. Z drugiej strony w wojsku czy szpitalach (jeśli zachodzi taka potrzeba) mogą funkcjonować islamscy kapelani. Austriackie prawo gwarantuje także wszystkim muzułmanom możliwość spożywania pokarmów zgodnych z koranicznymi regułami.

Grecja: Ograniczenie w funkcjonowaniu sądów szariackich

Grecki parlament przyjął ustawodawstwo znoszące częściowo prawo szariatu. Nowe prawo zezwala mniejszości muzułmańskiej wybór świeckiego systemu prawnego Grecji w przypadku rozwodu, opieki nad dzieckiem i dziedziczenia.