Austria: Trybunał Konstytucyjny zezwala na małżeństwa jednopłciowe

źródło Flickr

źródło Flickr

Trybunał orzekł, że przepisy, w myśl których homoseksualne pary nie mogą zawierać związków małżeńskich, są niezgodne z austriacką konstytucją i stanowią dyskryminację. Najpóźniej od początku 2019 r. zawieranie małżeństw jednopłciowych będzie zatem w Austrii legalne.

 

Od 2010 r. austriackie prawo dopuszcza już zawieranie przez homoseksualne pary tzw. związków partnerskich, ale nie małżeństw. Te zarezerwowane były tylko dla par heteroseksualnych. Dwie Austriaczki, które starały się jeszcze od 2009 r. o udzielenie im zgody na zawarcie małżeństwa zaskarżyły nowe przepisy, po tym jak władze Wiednia odmówiły im udzielenia ślubu. Trybunał Konstytucyjny przychylił się ostatecznie do ich skargi i uznał, że tak skonstruowane prawo dyskryminuje z powodu orientacji seksualnej. Jednocześnie sędziowie przyznali parom heteroseksualnym prawo do zawierania związków partnerskich.

Stare przepisy – chyba, że austriackie władze postanowią je znowelizować wcześniej – będą mogły obowiązywać tylko do końca przyszłego roku. Oznacza to, że małżeństwa jednopłciowe staną się w Austrii legalne najpóźniej od 1 stycznia 2019 r. Jednocześnie homoseksualne pary, które wystąpiły ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego, będą mogły zawrzeć związek małżeński wcześniej. Prawnik, który reprezentował w postępowaniu pierwszą z pozywających władze Wiednia par Helmut Graupner nazwał krótko po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego werdykt sędziów „triumfem podstawowych praw człowieka”.

Mieszane reakcje w Austrii

Decyzję sędziów konstytucyjnych z euforią powitały austriackie środowiska LGBT. Skrytykowały ją natomiast środowiska kościelne. „To wielki krok i wielki dzień dla całej naszej społeczności” – cieszył się przewodniczący organizacji The Homosexual Initiative Vienna Christian Hoegl. „Sędziowie zanegowali rzeczywistość” – oświadczył natomiast metropolita Wiednia kardynał Christoph Schoenborn.

Sprawa legalizacji małżeństw homoseksualnych może także poróżnić przymierzające się do stworzenia rządowej koalicji dwie prawicowe partie. Konserwatywna Partia Ludowa (OVP) oświadczyła, że uszanuje decyzję Trybunału, skrajnie prawicowa Partia Wolności (FPO) ostro werdykt sędziów skrytykowała. Za legalizacją małżeństw jednopłciowych opowiadała się natomiast cała austriacka lewica.

Grecja: Spory wokół nowego prawa o zmianie płci

Parlament Grecji przyjął ustawę zmieniającą przepisy dotyczące prawnej korekty płci. Według nowych przepisów będzie można tego dokonać jeszcze zanim dojdzie do przeprowadzenia operacji zmieniającej fizyczny wygląd. Co więcej, ingerencje chirurgiczne w ogóle nie będą obowiązkowe. Przeciw ustawie zaprotestowała prawica oraz …

Małżeństwa homoseksualne na świecie

Najpóźniej od 2019 r. Austria stanie się 15. krajem w Europie (i 12. w UE), który zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe. Małżeństwa homoseksualne są już legalne w Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii (ale bez Irlandii Północnej), Luksemburgu, Finlandii oraz na Malcie, a z krajów spoza UE także w Norwegii i na Islandii.

Rejestrowane związki partnerskie dla osób homoseksualnych są także przewidziane w prawie w Czechach, Słowenii, Estonii, Szwajcarii, Chorwacji, Grecji oraz na Węgrzech i Cyprze. W sumie małżeństwa jednopłciowe są dozwolone w 29 krajach świata. Ostatnim krajem, który je zalegalizował jest Australia. Australijski parlament przeważającą większością głosów poparł legalizację małżeństw homoseksualnych w czwartek 7 grudnia.

Irlandia przeprowadzi referendum w sprawie aborcji

Irlandzkie prawo dotyczące przerywania ciąży jest najbardziej restrykcyjne w całej Europie. Tysiące Irlandek wyjeżdża jednak w celu przeprowadzenia aborcji do innych krajów członkowskich UE. Teraz władze w Dublinie zapowiedziały poddanie pod głosowanie obywateli projektu zliberalizowania prawa do przerwania ciąży.
 
W Irlandii …