Austria: Sebastian Kurz objęty śledztwem. Kanclerz jest podejrzewany o korupcję

Sebastian Kurz, Austria

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Copyright: © European Union 2021, Source: EC - Audiovisual Service, P-051390/00-24 [Dati Bendo]

Austriacka prokuratura ds. gospodarczych i korupcji (WKStA) wszczęła śledztwo przeciwko kanclerzowi Austrii Sebastianowi Kurzowi i dziewięciu innym osobom z jego najbliższego otoczenia. Zarzuty dotyczą łapówkarstwa, nadużycia funkcji publicznej i innych form korupcji.

 

W związku z dochodzeniem policja przeszukała wczoraj siedzibę kierowanej przez Sebastiana Kurza Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), pomieszczenia należące do ministerstwa finansów i biuro kanclerza. Wśród podejrzanych są bliscy Kurza, a także potentat medialny Wolfgang Fellner, kierujący grupą medialną Austria.

Sam kanclerz podejrzewany jest o nadużycie sprawowanej funkcji i współudział w przekupstwie.

Sebastianowi Kurzowi grozi więzienie. To koniec kariery "cudownego dziecka" austriackiej polityki?

Do niedawna Sebastian Kurz wskazywany był przez wielu jako nadzieja europejskiej chadecji.

Resort przekupił media, by wspierały Kurza?

Zarzuty dotyczą sprawy z 2016 roku, kiedy Kurz był szefem austriackiej dyplomacji i już wtedy nie skrywał ambicji objęcia po następnych wyborach stanowiska szefa rządu. Według prokuratury resort finansów zapłacił ze środków publicznych za sondaże, sprzyjające młodemu ministrowi spraw zagranicznych.

Podejrzewa się także, że jeden z największych austriackich tabloidów otrzymał ponad milion euro w ramach środków na reklamy publiczne, a tak naprawdę w zamian za przekaz, stawiający Sebastiana Kurza w pozytywnym świetle.

Kanclerz odrzuca oskarżenia. „Nie rozumiem dlaczego zawsze to mnie obwinia się o wszystko złe”, narzekał w wywiadzie dla austriackiego publicznego nadawcy ORF.

ÖVP zarzuca z kolei prokuraturze, że ta przez swoje działania przeciwko Kurzowi i jego współpracownikom chce zaszkodzić reputacji austriackiej chadecji. Przewodniczący klubu parlamentarnego ÖVP August Wöginger zapowiedział, że partia będzie walczyć z „lawiną pomówień” za pomocą wszelkich możliwych środków politycznych i prawnych.

Austriacki komunista chwalił reżim Łukaszenki

Austriacki polityk stwierdził ponadto, że Zachód prowadzi „wojnę hybrydową z Białorusią”.

Opozycja chce dymisji kanclerza

Tymczasem opozycja zażądała zwołania specjalnego posiedzenia Rady Narodowej i wezwała Kurza do złożenia rezygnacji.

Współrządzący z ÖVP Zieloni są w tej kwestii bardziej zachowawczy, choć również nie bronią koalicjanta. „Mamy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości”, oznajmiła w wydanym przez partię oświadczeniu liderka klubu Zielonych w Radzie Narodowej Sigrid Maurer.

W maju austriacka prokuratura antykorupcyjna (WKStA) objęła Kurza śledztwem w sprawie podejrzenia składania przez niego fałszywych zeznań przed parlamentarną komisją. Chodzi o jego udział w nominacji w 2019 r. prezesa państwowego holdingu ÖBAG. Stanowisko to otrzymał powiązany z ÖVP Thomas Schmid.

W czerwcu ubiegłego roku kanclerz twierdził, że nie miał wpływu na wybór Schmida, choć opublikowane później SMS-y wskazują, że to właśnie kanclerz stał za nominacją nowego prezesa.

Kurz utrzymuje cały czas, że jest niewinny wszelkim zarzucanym mu przez WKStA aktom korupcji i zarzuca prokuraturze upolitycznienie. Za składanie fałszywych zeznań w przypadku postawienia w stan oskarżenia może mu grozić do trzech lat więzienia.