Austria: Raport dowodzący niewinności Sebastiana Kurza skrytykowany przez ekspertów

austria-kurz-dymisja-kanclerz-ibizagate-OVP-chadecja-merkel-centroprawica-UW-polityka-skandal-Wiedeń-Zieloni-skrajna-prawica

Sebastian Kurz dał się poznać jako polityk, który bardzo dba o medialny wizerunek i który wnosi nową jakość do austriackiej polityki. [European Council and Council of the European Union Newsroom]

Ekspercki raport, zlecony przez prawnika Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), by doprowadzić do oczyszczenia byłego kanclerza Sebastiana Kurza z zarzutów o korupcję, co prawda wykazał niewinność szefa ÖVP, ale Uniwersytet w Wiedniu stanowczo odciął się od jego autora.

 

 

Profesor prawa Peter Lewisch w swojej analizie dowodził, że zarzuty austriackiej Prokuratury ds. Gospodarczych i Korupcji (WKStA) przeciwko Kurzowi są bezpodstawne. Jego zdaniem podejrzenia prokuratury opierają się na „spekulacjach i przypuszczeniach”.

Czołowi politycy ÖVP uznali raport za dowód na niewinność Kurza. Jak stwierdził wiceszef partii August Wöginger, raport pokazuje wyjątkowy brak profesjonalizmu WKStA.

Uniwersytet Wiedeński, którego logo dla większej wiarygodności wykorzystał autor, zdystansował się od raportu.

Uznani prawnicy krytykują jednak dokument nie tylko za wykorzystanie autorytetu uniwersytetu, ale przede wszystkim za kardynalne błędy. Alois Birklbauer z Uniwersytetu w Linz skrytykował z kolei na antenie radia Ö1 partię rządzącą, że ta, aby obronić swojego lidera, posługuje się sporządzonymi na zamówienie raportami zamiast wykorzystywać do tego zwykłą ścieżkę prawną.

Austriacy nie chcą już Kurza. Podejrzany o korupcję były kanclerz stracił popularność

Około 65 proc. Austriaków twierdzi, że Sebastian Kurz powinien raz na zawsze wycofać się z polityki.

Kurz utrzymuje, że jest niewinny

Sebastian Kurz, który ustąpił ze stanowiska kanclerza w związku z podejrzeniami o naruszenie zaufania publicznego i współudział w przekupstwie, w wystąpieniu w austriackim parlamencie utrzymywał, że jest niewinny.

„Wkrótce wyjdzie na jaw, że stawiane mi zarzuty są fałszywe”, stwierdził były szef austriackiego rządu. Dodał, że zrobi wszystko, aby udowodnić swoją niewinność.

Austriacki parlament ma w tym tygodniu pozbawić Kurza immunitetu, aby umożliwić prokuraturze prowadzenie śledztwa przeciwko niemu. Zdaniem ekspertów w razie skazania powrót Kurza na stanowisko kanclerza nie wchodzi w rachubę.

Austria jest przeciwko dzieleniu państw UE na dobre i złe – minister Karoline Edtstadler [WYWIAD]

Byłoby to działanie antyeuropejskie, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl austriacka minister ds. europejskich.