Austria: Prezydent powalczy o reelekcję

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [UNIS Vienna]

Alexander Van der Bellen ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję na stanowisku prezydenta Austrii. Wybory zaplanowane są na jesień.

 

 

78-letni Van der Bellen uważa, że za jego reelekcją przemawia jego doświadczenie oraz determinacja do pracy nad tym, by Austria „zmierzała w dobrym kierunku”. Plany pochodzącego ze współrządzącej Partii Zielonych kandydata spotkały się już z aprobatą chadeków, koalicjantów Zielonych.

„Życzymy mu wszystkiego dobrego”, powiedział kanclerz Karl Nehammer z chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). Jego ugrupowanie ogłosiło już, że nie będzie wystawiać własnego kandydata. „(Van der Bellen – red.) ma moje poparcie”, oznajmił chadecki starosta Tyrolu Günther Platter.

Poprzeć obecnego prezydenta, który według sondaży jest najpopularniejszym politykiem w kraju, zamierza też opozycyjna liberalna partia NEOS.

Urzędująca głowę państwa ostro krytykuje z kolei skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ). Jej lider Herbert Kickl określił kandydaturę Van der Bellena mianem „kandydatury wadliwego systemu”.

Austria: Była szefowa MSZ rezygnuje z posady w rosyjskim koncernie naftowym

Karin Kneissl, była minister spraw zagranicznych Austrii, na której weselu bawił się niegdyś Władimir Putin, zrezygnowała z pracy w radzie dyrektorów rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft.

 

 

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft poinformował, że otrzymał oświadczenie od byłej szefowej austriackiego MSZ Karin Kneissl dotyczące …