Austria: Powrót młodego kanclerza

Werner Kogler i Sebastian Kurz, liderzy Zielonych oraz Austriackiej Partii Ludowej - ugrupowań, które stworzą nowy koalicyjny rząd w Austrii / Zdjęcie via twitter @sebastiankurz

W Nowy Rok z nowym rządem. Zgodnie z przewidywaniami w Austrii powstanie koalicyjny rząd konserwatystów z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych (Die Grünen). Nowy gabinet utrzyma dotychczasową politykę migracyjną oraz zaangażuje się w ochronę środowiska.

 

 

Ponad ośmiomilionowa Austria może – nie pierwszy już raz w swojej historii – stać się polem doświadczalnym dla pozostałych państw Europy. W środę (1 stycznia) Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) potwierdziła zawarcie koalicji rządowej z Zielonymi (Die Grünen). To potwierdzenie rosnącej roli ugrupowań Zielonych na Starym Kontynencie, a od powodzenia łączenia żywiołu konserwatywnego z ekologami może zależeć przyszłość podobnych projektów w innych państwach.

Austria: Zieloni blisko rządu

Najważniejsze przeszkody zostały pokonane – poinformowali w niedzielę (29 grudnia) liderzy Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych. W trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Austrii prawdopodobnie powstanie nowy rząd koalicyjny.

 

 

Zielona fala powoli zalewa europejską politykę. Politycy ugrupowań Zielonych sprawują rząd …

Trudne negocjacje

W 8 miesięcy od koalicji ze skrajnie prawicową Wolnościową Partią Austrii (FPÖ) do współpracy z Zielonymi. Jeszcze na początku maja 2019 r. wicepremierem rządu Sebastiana Kurza był kontrowersyjny Heinz-Christian Strache z FPÖ, jednak kolejne tygodnie przyniosły rewelacje dotyczące afery „Ibizagate” i zachwiały koalicją doprowadzając do przedterminowych wyborów.Jego rząd skupi się na ochronie granic oraz środowiska. Austriaccy Zieloni po raz pierwszy zasiądą w rządzie federalnym.

Lider Zielonych i przyszły wicekanclerz Werner Kogler  przyznał podczas środowej konferencji prasowej, że trwające kilka tygodni negocjacje nie były łatwe, „ponieważ oba ugrupowania prezentują odmienne punkty widzenia na wiele kwestii”. „Mimo tego udało nam się porozumienie, łącząc, to co najlepsze z obu światów” – wtórował przewodniczący ÖVP. Słowa te oznaczają, że nowy rząd będzie realizował sztandarowe punkty z programów obu ugrupowań: wzmocnienie ochrony granic przed napływem nielegalnych migrantów (ÖVP) oraz postulaty prośrodowiskowe (Zieloni). 

Austria: Nowe wybory – stary rząd?

Jutro – w niedzielę 29 września – odbędą się przedterminowe wybory do Rady Narodowej, niższej izby austriackiego parlamentu. Niewykluczone, że po wyborach nastąpi powrót do współpracy chadeków byłego kanclerza Sebastiana Kurza ze skrajną prawicą – twierdzi prof. Justyna Miecznikowska z …

Superministerstwo

Austria stanie się „pionierem w walce z globalnym ociepleniem”, obiecał szef Zielonych. „Osiągnęliśmy szersze porozumienie niż myśleliśmy w sprawie ochrony klimatu”, zapewnił Werner Kogler. Szczegóły umowy koalicyjnej zostaną ujawnione 3 stycznia, a w niedzielę (5 stycznia) Zieloni zatwierdzą podczas kongresu porozumienie z ÖVP. 

Jak dotąd wiadomo, że Zieloni będą odpowiedzialni za walkę ze zmianami klimatycznymi i  na bazie istniejących ministerstw: infrastruktury i środowiska zbudują nowe „super ministerstwo”. Ponadto przypadną im resorty transportu, energii, technologii. Z kolei dla ÖVP przeznaczone są m.in teki związane z gospodarką, resortami siłowymi (w poprzednim rządzie służby specjalne kierowane były przez ministra z FPÖ) oraz oczywiście teka kanclerza.

Austria: Chadecy zdecydowanie wygrywają wybory

W przedterminowych wyborach Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) pod wodzą byłego kanclerza Sebastiana Kurza zebrała według sondażu exit-poll 37,1 proc. głosów. Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) zdobyła 22,5 proc., a więc najmniej w historii.
 

Trzecie miejsce zajęła nacjonalistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ), …