Austria: Opozycja powołuje komisję śledczą ds. korupcji w partii Kurza

Austria, Sebastian Kurz

Szef Austriackiej Partii Ludowej, były kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Copyright: European Union 2020 - Source: EUCO [EUCO Newsroom]

Opozycyjne ugrupowania w Radzie Narodowej porozumiały się w środę (13 października) w sprawie powołania parlamentarnej komisji śledczej, która zbada sprawy korupcyjne w rządzącej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP).

 

 

Decyzja opozycji zapadła po tym, jak prokuratura antykorupcyjna (WKStA) rozpoczęła w ubiegłym tygodniu śledztwo przeciwko wówczas jeszcze kanclerzowi Austrii Sebastianowi Kurzowi.

Przedstawiciele wszystkich trzech opozycyjnych partii – socjaldemokratów, liberalnej NEOS i ultraprawicowej FPÖ – stwierdzili na konferencji prasowej, że szczegóły afer ÖVP muszą ujrzeć światło dzienne i taki właśnie jest cel nowej komisji.

Sebastian Kurz ustępuje ze stanowiska kanclerza Austrii. Obejmie je szef MSZ

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował wczoraj wieczorem (9 października), że rezygnuje z funkcji szefa rządu. Zastąpi go dotychczasowy minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

 

Przyczyną ustąpienia popularnego kanclerza są zarzuty dotyczące łapówkarstwa, nadużycia funkcji publicznej i innych form korupcji. W ubiegłym tygodniu …

Chadecy: Komisja będzie narzędziem realizacji politycznych ambicji opozycji

Sebastian Kurz ogłosił w minioną sobotę rezygnację ze stanowiska kanclerza w związku z ciążącymi na nim podejrzeniami o korupcję. Sprawa dotyczy m.in. dokonania wpłaty w wysokości miliona euro na konto jednego z największych austriackich tabloidów w zamian za przedstawianie Kurza i ÖVP w pozytywnym świetle. Zdaniem opozycji jest to jedynie „czubek góry lodowej”.

Sama ÖVP ostro skrytykowała powołanie nowej komisji. Poseł chadeckiej partii Andreas Hanger stwierdził, że krok ten ma służyć partiom opozycyjnym do przejęcia władzy w kraju.

„Takie motywacje prowadzą do degradacji poważnego instrumentu kontrolnego, jakim były dotychczas parlamentarne komisje śledcze”, ocenił Hanger, dodając, że osobiście ma wątpliwości, czy komisja zdoła jakkolwiek przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.

Austria: Nowy kanclerz bez taryfy ulgowej

Austriacka Partia Ludowa jest zresztą podzielona co do oceny spuścizny Kurza jako kanclerza.

Kolejny rozdźwięk w koalicji rządzącej

Decyzję o powołaniu komisji śledczej z zadowoleniem przyjęli Zieloni, koalicjanci chadeków. Mają oni nadzieję, że dochodzenie rzucił światło na „machlojki” ÖVP i korupcyjne działania członków partii.

Poparcie Zielonych dla utworzenia parlamentarnej komisji to kolejny dowód, że afera korupcyjna poważnie odbiła się na wzajemnym zaufaniu rządzących ugrupowań, którego zapewne nie uda się odbudować do końca obecnej kadencji.