Austria: Nacjonalistyczna FPÖ dołączy do sojuszu budowanego przez Salviniego

Sekretarz Generalny FPÖ Harald Vilimsky, źródło Flickr, fot. Franz Johann Morgenbesser (CC BY 2.0)

Sekretarz Generalny FPÖ Harald Vilimsky, źródło Flickr, fot. Franz Johann Morgenbesser (CC BY 2.0)

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowej Ligi Matteo Salvini podpisał w ostatni poniedziałek (8 kwietnia) w Mediolanie deklarację współpracy na arenie UE ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami z Niemiec, Danii i Finlandii. Teraz akces do tego porozumienia zgłosiła Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ).

 

W poniedziałek (8 kwietnia) w Mediolanie Matteo Salvini rozmawiał z liderami – Alternatywy dla Niemiec (AfD) Jörgiem Meuthenem, Duńskiej Partii Ludowej Andersem Vistensenem oraz partii Finowie (dawniej Prawdziwi Finowie) Ollim Kotro. Wspólnie ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami europejskimi włoski wicepremier chce wpływać na politykę UE, m.in. w kwestii migracji czy polityki wobec Rosji.

Na spotkaniu w Mediolanie zabrakło jednak (mimo wystosowanego zaproszenia) lidera FIDESZ-u i jednocześnie premiera Węgier Viktora Orbana oraz przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, z którym Salvini rozmawiał niedawno w Warszawie.

Pierwszy nie chciał (zdaniem prasy węgierskiej) drażnić przed wyborami do Parlamentu Europejskiego swoich obecnych sojuszników z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a drugi (według pracy włoskiej) woli współpracę z innym prawicowym włoskim ugrupowaniem Bracia Włosi, które nie prezentuje przyjaznego stosunku do Moskwy. Liderka tej partii Giorgia Meloni także spotkała się w Warszawie z Kaczyńskim.

Europejska prawica spotkała się w Mediolanie

Przedstawiciele mocno prawicowych partii z Włoch, Niemiec, Danii i Finlandii spotkali się w stolicy Lombardii, aby zainaugurować bliższą współpracę w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Ku Europie zdrowego rozsądku”.
 

Na zaproszenie włoskiego wicepremiera i jednocześnie lidera prawicowej …

Będzie nowa frakcja w PE?

Tymczasem akces do inicjatywy Salviniego zgłosiło kolejne mocno prawicowe ugrupowanie – Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), która prezentuje silnie antyimigracyjne poglądy. Partia ta współtworzy razem z konserwatywną Austriacką Partią Ludową (ÖVP) koalicję rządową w Wiedniu. Lider FPÖ Heinz-Christian Strache jest wicekanclerzem. Partia ta obsadziła też m.in. resorty spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Sekretarz generalny FPÖ Harald Vilimsky poinformował na Twitterze, że jego ugrupowanie chce być członkiem inicjatywy Salviniego. Umieścił przy tym zdjęcie podpisanego przez kierownictwo ugrupowania formularza wyrażającego poparcie dla ogłoszonego w Mediolanie manifestu na rzecz „walki o bezpieczniejszą Europę z dobrze chronionymi granicami, mniejszą imigracją i silniejszą współpracą w kwestii zwalczania terroryzmu i islamizacji.” Liderzy FPÖ podpisali dokument zaocznie, ponieważ nikogo z nich nie było w poniedziałek w Mediolanie.

Nie wiadomo jeszcze, czy inicjatywa Salviniego to tylko element kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, czy też zapowiedź dalszych działań już na forum PE. Zarówno włoska Liga, jak i FPÖ należą już bowiem do eurosceptycznej frakcji Europa Narodów i Wolności (ENF), której członkiem jest także francuskie Zgromadzenie Narodowe (RN) pod wodzą Marine Le Pen.

Być może Salvini stara się po prostu wzmocnić swoją pozycję we frakcji dotąd zdominowanej przez francuską skrajną prawicę. Współprzewodniczący ENF Nicolas Bay (który wywodzi się z RN) powiedział jednak, że zarówno jego macierzyste ugrupowanie, jak i kierownictwo frakcji w PE popiera działania włoskiego wicepremiera. „Matteo mówi w imieniu tych, którzy powołali Europę Narodów i Wolności. To oni upoważnili go do wystosowania apelu, który pomoże nam zbudować szerszy ruch” – powiedział Bay.

Włochy: Napięcia w koalicji wokół europejskich sojuszy Salviniego

Współtworząca włoską koalicję rządową prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego organizuje dziś w Mediolanie wielkie spotkanie prawicowych partii europejskich. Biorą w nim udział ugrupowania m.in. z Danii i Finlandii. Ale obawy u koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd budzi zaproszenie do …