Austria: Kanclerz i prezydent potępiają antysemicki atak w mieście Graz

Kanclerz Sebastian Kurz upamiętnia 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz wszystkie ofiary Holokaustu, styczeń 2020 r. [Facebook, Sebastian Kurz, @sebastiankurz.at]

Kanclerz Sebastian Kurz upamiętnia 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz wszystkie ofiary Holokaustu, styczeń 2020 r. [Facebook, Sebastian Kurz, @sebastiankurz.at]

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz jest „zaszokowany” atakiem na przywódcę lokalnej społeczności żydowskiej, do którego doszło w mieście Graz w Styrii. Szef rządu zapowiada wzmożenie działań na rzecz ochrony mniejszości żydowskiej. Styryjska policja zatrzymała już osobę podejrzewaną o dokonanie ataku.

 

 

Zdarzenie miało miejsce w sobotę (22 sierpnia) w Grazu, stolicy Styrii i drugim największym mieście Austrii. Nieznany sprawca zaatakował przywódcę tamtejszej społeczności żydowskiej Elie Rosena. Do ataku doszło w pobliżu okolicznej synagogi.

Jak przekazuje Associated Press, w sobotnie popołudnie Rosen zauważył mężczyznę jadącego po pobliskiej ścieżce rowerowej z kamieniem w dłoni. Według informacji styryjskiej policji przywódca społeczności żydowskiej miał zapytać rowerzystę o jego zamiary. Ten w odpowiedzi zaatakował go drewnianą pałką – prawdopodobnie kijem baseballowym.

Rosen zdążył schronić się w samochodzie i nie został zraniony. Napastnik kilkukrotnie uderzył w auto kijem i na rowerze uciekł z miejsca zdarzenia, zanim został schwytany. W niedzielę policja w Styrii poinformowała o aresztowaniu podejrzanego o dokonanie ataku.

Węgry: MSZ wzywa niemieckiego ambasadora. Powodem antysemickie zarzuty wobec węgierskiego rządu

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth miał zarzucać węgierskiemu rządowi postawy antysemickie.

Antysemickie akty w Styrii

Synagoga w Grazu w ostatnim czasie już dwukrotnie stała się celem aktów wandalizmu. Według Deutsche Welle we wtorek (18 sierpnia) na budynku synagogi oraz innym znajdującym się w pobliżu budynku społeczności żydowskiej wymalowano aerozolem obraźliwe slogany. Trzy dni później wybite zostały szyby w oknach budynku.

Zdaniem służb wiele wskazuje na to, że za wtorkowym aktem wandalizmu stoi ta sama osoba, która w sobotę zaatakowała Rosena. Policja uważa za „oczywiste”, że trzy ubiegłotygodniowe zdarzenia są ze sobą powiązane.

Austria za sankcjami wobec Białorusi. Kanclerz chce śledztwa ws. ofiar protestów

Szef austriackiej dyplomacji wezwał UE do rozważenia sankcji przeciwko białoruskim władzom. Kanclerz nawołuje natomiast do wszczęcia dochodzenia w sprawie ofiar demonstracji.

Kurz „zszokowany”. Rząd zapowiada działania na ochrony mniejszości żydowskiej

Sobotni atak spotkał się z natychmiastowym potępieniem ze strony władz kraju. „Jestem zszokowany atakiem na przywódcę gminy żydowskiej w Grazu, Elie Rosena”, napisał na Twitterze kanclerz Sebastian Kurz. „W Austrii nie ma miejsca dla antysemityzmu!”, dodał.

W następnym wpisie szef rządu zapowiedział podjęcie niezwłocznych działań w celu ukarania napastnika i ochrony austriackich Żydów. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby szybko postawić sprawcę (ataku – red.) przed wymiarem sprawiedliwości i zapewnić bezpieczeństwo społeczności żydowskiej w Austrii”, obiecał.

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer poinformował na Twitterze, że rząd zwiększy nadzór służb nad wszystkimi żydowskimi instytucjami w kraju. „Każdy, kto atakuje naszych współobywateli Żydów, godzi w fundamenty naszego demokratycznego współistnienia”, stwierdził. W poniedziałek minister miał spotkać się z Rosenem oraz innymi przedstawicielami austriackiej społeczności żydowskiej.

Austria: Kolejny kurort ogniskiem koronawirusa. Władze reagują szybko, by nie powtórzyć Ischgl

W turystycznej miejscowości Sankt Wolfgang w graniczącej z niemiecką Bawarią Górnej Austrii wykryto infekcje koronawirusem u pracowników kilku hoteli i restauracji. Lokalne władze natychmiast zarządziły masowe testy personelu. Nie chcą bowiem powtórzyć błędów innego austriackiego kurortu – Ischgl w Tyrolu.

Antysemityzm w Austrii: tendencja wzrostowa

Swoją solidarność ze wszystkimi Żydami mieszkającymi w Austrii wyraził także prezydent Alexander Van der Bellen. „W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na nienawiść do Żydów i postawy antysemickie”, oświadczył na Twitterze.

Ataki zostały ostro potępione również przez przedstawicieli innych grup religijnych w Austrii: arcybiskupa Wiednia Christopha Schönborna, biskupa Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Michaela Chalupkę oraz przewodniczącego muzułmańskiej społeczności religijnej w Austrii Ümita Vurala.

Według raportu opublikowanego w maju przez Gminę Żydowską w Wiedniu, na który powołuje się agencja Reutera, w ubiegłym roku w Austrii miało miejsce 550 incydentów o podłożu antysemickim – to prawie o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.