Austria: Kanclerz Kurz włącza się w kampanię wyborczą w Niemczech

Austria, Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Zdjęcie: Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Berlinie kanclerz Austrii Sebastian Kurz poparł kandydaturę Armina Lascheta na przyszłego kanclerza Niemiec.

 

 

Ostrzegł również przed scenariuszem rządu bez CDU. Według kanclerza powołanie gabinetu bez chadeków przyniosłoby „druzgocące” skutki Niemcom i całej Europie.

„Tylko udział CDU jest w stanie zapobiec lewicowemu rządowi w Niemczech”, stwierdził Kurz na Twitterze.

Dodał, że obecność lewicy u władzy doprowadziłaby do zwiększonej migracji w kierunku Europy Środkowej i osłabienia europejskich reguł fiskalnych. Według Sebastiana Kurza lewicowa koalicja byłaby „nadzwyczaj problematyczna” nie tylko dla Niemiec, ale także dla całej europejskiej gospodarki. Austriacki kanclerz przyznał, że „bardzo martwi go” taka wizja.

Koalicja CDU/CSU w ostatnim czasie stale traci w sondażach. Jeszcze w lutym chadecy mogli liczyć na poparcie na poziomie ok. 36 proc. Obecne badania dają im już tylko 21 proc.

Kurz wciąż jednak wierzy w zwycięstwo CDU. W rozmowie z „Die Welt” ocenił, że „nie należy zbytnio patrzeć na sondaże”, bo to wyborcy, a nie sondażownie, zadecydują o wyniku wyborów.