Australia zmienia słowa hymnu. Celem podkreślenie korzeni kraju

Australia, flaga

Australia wprowadza reformy dotyczące molestowania w miejscu pracy / Zdjęcie: Pixabay, Linda72

O zmianie poinformował premier kraju Scott Morrison. Wskazał, że poprawka w słowach hymnu „niczego nie odbiera, ale wiele dodaje”. Zmiana ma podkreślić pochodzenie Australijczyków.

 

Dotychczas australijski hymn rozpoczynał się słowami „Australians all let us rejoice, for we are young and free” (ang. „Australijczycy, cieszmy się, że jesteśmy młodzi i wolni”).

Na mocy decyzji, zaakceptowanej przez gubernatora generalnego Davida Hurleya od teraz słowa „we are young and free” zostały zamienione na „we are one and free” (ang. „jesteśmy jednością i jesteśmy wolni”).

Co przyniesie 2021 rok dla Europy i świata? // PODCAST

Nowy lokator Białego Domu, walka ze zmianami klimatu, czy oficjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to tylko niektóre z zapowiedzi na 2021 rok.

Chodzi o uwzględnienie historii rdzennych ludów

Premier Scott Morrison stwierdził, że zmiana jest ukłonem w stronę historii narodu. „Australia jako nowoczesny naród jest wprawdzie dość młoda, jednak posiadamy długą historię, sięgającą ludów rdzennych, które uznajemy i szanujemy”, podkreślił. „W duchu jedności powinniśmy zadbać, by słowa hymnu odzwierciedlały prawdę o ich istnieniu i nasz stosunek do nich”, wyjaśnił.

„Zamiana słów „young and free” na „one and free” w tym przypadku niczego nie odbiera (w przypadku sensu pieśni – red.), a myślę, że wiele dodaje”, powiedział szef rządu. Modyfikacja spotkała się z poparciem całej sceny politycznej.

Australia chce od Chin przeprosin za zdjęcie australijskiego żołnierza opublikowane na Twitterze

Premier Australii potępił umieszczenie przez jednego z rzeczników chińskiej dyplomacji w internecie zdjęcia przedstawiającego australijskiego żołnierza trzymającego nóż na gardle afgańskiego dziecka. Chiński dyplomata oskarżył Australijczyków o zbrodnie wojenne. Władze w Canberze wskazują, że to fotomontaż.

 

Obrazek, jaki rzecznik MSZ Chin …

Hymn Australii

Pieśń, która stała się hymnem Australii, „Advance Australia Fair” („Naprzód, Piękna Australio”) skomponował Petera Dodds McCormick. Po raz pierwszy wykonano ją w 1878 r.

W wyniku plebiscytu z 1977 r. (odbywającego się razem z referendum konstytucyjnym) wybrano ją na hymn kraju, zastępując hymn „God Save the Queen” przejęty od Brytyjczyków. Zmiana hymnu dokonała się w 1984 r.

Pierwsze słowa hymnu brzmiały początkowo „Australia’s sons…” (ang. „Synowie Australii”), ale zostały zastąpione zwrotem „Australians all” (ang. „Wszyscy Australijczycy”), by zaznaczyć, że słowa pieśni odnoszą się także do kobiet.