Przełom w Zatoce Perskiej? Arabia Saudyjska kończy z blokadą Kataru

Katar, Arabia Saudyjska, USA, emir, Trump, Kushner

Na zdjęciu od lewej Steven Mnuchin, sekretarz ds. skarbu USA, emir Kataru szejk Tamim bin Hamad Al Thani oraz prezydent USA Donald Trump. Lipiec 2019 r. / Foto via Twitter [@TamimBinHamad]

Arabia Saudyjska po trzech latach otworzyła swoje granice z Katarem. To przełom w konflikcie między Katarem i jego sąsiadami w Zatoce Perskiej. Mediatorem w konflikcie, który ciągnął się od czerwca 2017 r., był Kuwejt.

 

 

Arabia Saudyjska otworzyła w poniedziałek (4 stycznia) wieczorem granice lądowe i morskie oraz przestrzeń powietrzną, kończąc tym samym bojkot Kataru – poinformowały władze Kuwejtu i Kataru, a także przedstawiciel administracji USA.

Taka decyzja to przełom w relacjach saudyjsko-katarskich. Informacja nadeszła w przededniu szczytu Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC) i może utorować drogę do rozwiązania sporu politycznego, który doprowadził kilka lat temu Rijad i jego sojuszników do bojkotu Kataru.

W GCC w saudyjskim mieście Al Ula wezmą udział minister spraw zagranicznych Kuwejtu, Ahmad Naser al Sabah, emir Kataru, szejk Tamim Bin Hamad al Thani. To właśnie dziś (5 stycznia) spodziewane jest podpisanie porozumienia między Rijadem i Doha.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej, książę Muhammad ibn Salman as-Saud powiedział, że zaplanowany na wtorek szczyt GCC, będzie „otwarty dla przywódcy Kataru”. W Arabii Saudyjskiej będzie obecny także zięć i starszy doradca prezydenta Donalda Trumpa, Jared Kushner. Będzie uczestniczył we wtorek w podpisaniu umowy pokojowej między Arabią Saudyjską a Katarem.

Rosja sprowokowała konflikt?

„Osiągnięto porozumienie w sprawie ponownego otwarcia przestrzeni powietrznej oraz granic lądowych i morskich między Arabią Saudyjską a Katarem”, powiedział w państwowej telewizji minister spraw zagranicznych Kuwejtu, szejk Ahmad Naser al Sabah.

Od początku kryzysu w czerwcu 2017 r. Kuwejt pośredniczył między Doha a Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), wyznaczonymi do prowadzenia rozmów przez Bahrajn i Egipt.

Pretekst do zerwania stosunków z Katarem przez siedem krajów muzułmańskich, pojawił się gdy katarska agencja prasowa opublikowała kontrowersyjne komentarze władcy tego państwa chwalące i Iran, i Izrael. Katarski minister spraw zagranicznych miał z kolei oskarżyć Kuwejt, Egipt, Bahrajn, Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w Katarze.

Były to jednak informacje sfabrykowane przez hakerów, którzy włamali się do agencji. Zdaniem FBI za atakiem stali Rosjanie. Katar wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom i twierdził, że zerwanie stosunków jest nieuzasadnione.

Iran wzbogaca uran do 20 proc. Południowokoreański tankowiec zatrzymany w Zatoce Perskiej

Władze w Teheranie zrealizowały swoją groźbę i rozpoczęły wzbogacanie uranu do poziomu pięciokrotnie wyższego, niż przewiduje podpisane przed pięcioma laty z globalnymi mocarstwami porozumienie nuklearne (JCPoA)

Katar oskarżany o wspieranie terroryzmu

W istocie Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt oskarżyły Katar o wspieranie i finansowanie światowego terroryzmu i wrogie sąsiedztwo, polegające na popieraniu i udzielaniu azylu dysydentom z tych państw. Sąsiedzi zerwali stosunki dyplomatyczne z Katarem, zamknęli dla Katarczyków granice i przestrzeń powietrzną swoich państw oraz ogłosili blokadę Kataru.

Ogłoszenie porozumienia o otwarciu granic jest kolejnym znakiem normowania sytuacji w regionie po tym, jak administracja prezydenta USA pośredniczyła w 2020 r. w doprowadzeniu do uznania Izraela przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan i Maroko w nadziei na utworzenie z nim wspólnego frontu przeciw Iranowi.

Francuski dziennik „Le Monde” powołując się na irańskie media poinformował, że Katar z powodu blokady kierowanej przez Arabię Saudyjską płacił władzom z Teheranie 100 mld dolarów rocznie za udostępnienie przestrzeni powietrznej.

Wśród warunków przerwania blokady Kataru stworzono listę 13 warunków do spełnienia przez Doha, w tym m.in. zamknięcie kanału informacyjnego Al Jazeera – kwestiowanego przez monarchie znad Zatoki Perskiej; zaprzestanie finansowania terroryzmu – zarzut dotyczy związków z Iranem, ale także dobrych relacji z Turcją i wspieranym przez nią Bractwem Muzułmańskim; czy zamknięcia tureckiej bazy wojskowej w Katarze.

Rijad źle postrzegał niezależność sąsiada i jego polityczne wpływy. Wydaje się jednak, że spory odchodzą w zapomnienie. Koniec izolacji dla władz w Doha jest ważny z wielu powodów, także sportowych. Zimą 2022 r. w tym kraju o powierzchni 11,5 tys. km kwadratowych położonym nad Zatoką Perską zorganizowane zostaną Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Koszt imprezy przekroczył już ponad 220 mld dolarów, czyli około… 60 razy więcej niż koszt podobnej imprezy rozegranej w 2010 r. w RPA.