Antynagroda dziennikarzy śledczych dla premiera Malty

Premier Malty (w środku) Joseph Muscat / Zdjęcie via twitter @QMULBartsTheLon

Premier Malty został wybrany Człowiekiem mijającego roku przez organizację dziennikarzy śledczych OCCRP. Tę samą, która ujawniła aferę „Panama Papers”.

 

 

Joseph Muscat został człowiekiem 2019 r. w kategorii „przestępczość zorganizowana i korupcja”, Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (OCCRP). Jest to organizacja, która zasłynęła ujawnieniem kilku międzynarodowych afer,  w tym m.in. „Panama Papers”.

Gerardo Herrero: Korupcja niszczy demokrację

„Obowiązkiem obywateli jest obrona demokracji przed negatywnymi skutkami korupcji”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Gerardo Herrero, producent filmu „Królestwo”.

 
Film „Królestwo” w reżyserii Rodriga Sorogoyena był w tym roku nominowany do nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. Opowiada historię polityka, …

Doborowe towarzystwo

Muscat dołączył do doborowego grona organizacji oraz polityków z różnych zakątków świata, którzy według jurorów tego swoistego antyplebiscytu, zasłużyli się szczególnie na polu łamania praw człowieka, przestępczości oraz korupcji.

Zwycięzcami nagrody przyznawanej od 2012 r. ogłoszono m.in. parlament Rumunii (2013 r.) za „przegłosowanie poprawki w kodeksie karnym zapewniającej członkom obu izb immunitet od zarzutów korupcyjnych”; prezydenta Rosji Władimira Putina (2014 r.) za „całokształt zasług w uczynieniu z Rosji głównego światowego centrum prania brudnych pieniędzy”; czy wciąż pozostającego na stanowisku prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro, który „przez swoje skorumpowane i pełne przemocy rządy doprowadził obywateli obfitującego w ropę kraju na skraj klęski głodu”. W ubiegłym roku wyróżnienie trafiło do Danske Bank, przez którego estońską filię w latach 2005-2017 miało przepłynąć ponad 200 mln euro w ramach mocno podejrzanych transakcji.

Malta: Premier zapowiada rezygnację

Maltański premier zapowiedział złożenie rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Zrobi to jednak dopiero na początku przyszłego roku, gdy jego Partia Pracy wyłoni nowego lidera i tym samym jego następcę.

 

Od kilku tygodni rośnie presja na premiera Josepha Muscata w związku z kolejnymi …

Premier Malty pokonał m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa oskarżanego o wywieranie nacisków na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by w zamian za pomoc militarną dostarczył dowodów pogrążających politycznego rywala w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.

Rudy’ego Gulianiego nominowano za bezpośrednie wykonywanie poleceń prezydenta USA, tj. wywieranie nacisków w wyżej wymienionej sprawie, a Denisa Christela Sassou Nguesso, syna długoletniego prezydenta Republiki Kongo (Denisa Sassou Nguesso), za oskarżenia o korupcję. Szacuje się, że za pośrednictwem kongijskiego „delfina” mogło z budżetu wyparować 50 mln dolarów.

PE wzywa do rezygnacji maltańskiego premiera

Parlament Europejski większością głosów przyjął rezolucję wzywającą premiera Malty do ustąpienia ze stanowiska. „Pozostanie Josepha Muscata na stanowisku podważa wiarygodność śledztwa ws. zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii”, uznali europarlamentarzyści.

 

 

Tekst rezolucji poparło 581 głosujących z 690, w tym zdecydowana większość reprezentantów …

Zarzuty dla premiera

Kapituła OCCRP argumentuje, że pod rządami Muscata na Malcie korupcja i przestępczość zorganizowana „rozkwitły”, a w wielu przypadkach pozostały bezkarne. Antynagroda jest także efektem zaniedbań w śledztwie ws. śmierci Daphne Caruany Galizii, która w październiku 2017 r. zginęła w zamachu bombowym. Ta uznana dziennikarka śledcza badała związki najważniejszych maltańskich polityków z grupami przestępczymi. Zleceniodawców jej zabójstwa dotąd nie odnaleziono.

Rząd przez wiele miesięcy był oskarżany o bierność ws. wyjaśnienia sprawy zabójstwa Caruany Galizii, a także podejrzenia o związki ze zleceniodawcami tego morderstwa. Dopiero we wrześniu br. powołano komisję śledczą do zbadania sprawy. Tymczasem pod koniec listopada maltańskie służby zatrzymały znanego biznesmena, podejrzanego o związek z dokonanym ponad 2 lata temu zabójstwem. To Yorgen Fenech. Jednak śledczy podejrzewają, że nie był jedynym zleceniodawcą lub mógł być tylko kolejnym pośrednikiem.

Sam Muscat także był opisywany przez dziennikarkę, która przy okazji afery „Panama Papers” wykryła, że panamska kancelaria prawna Mossack Fonseca zarejestrowała kilka spółek na żonę premiera, na które mogły trafiać pieniądze od firm powiązanych z rodziną rządzącego twardą ręką prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa (m.in. z jego córką).

Malta: Znany biznesmen zatrzymany ws. zabójstwa dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała jacht oddalający się od brzegów wyspy. Na pokładzie był znany biznesmen, podejrzany o związek z dokonanym ponad 2 lata temu głośnym zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

 

Brawurowa akcja maltańskich policjantów została przeprowadzona wczoraj o świecie na morzu …

Premier zapowiada dymisję i zaprzecza

Od kilku tygodni rosła presja na premiera Josepha Muscata w związku z kolejnymi wątkami w sprawie. Oskarżenie o inspirację morderstwa padło także w kierunku bliskich współpracowników szefa maltańskiego rządu – byłego już szefa jego gabinetu Keitha Schembriego oraz byłego ministra turystyki Konrada Mizziego. Ostatecznie Muscat zapowiedział złożenie dymisji po nowym roku.

„Muscat okazał całkowitą pogardę dla mediów, wolności słowa i pozwolił skorumpowanym osobom na uniknięcie odpowiedzialności za ich czyny” – powiedziała Louise Shelley, założycielka i dyrektorka Centrum Studiów nad Międzynarodowym Terroryzmem i Przestępczością Zorganizowaną z Uniwersytetu im. George’a Masona, jedna z ośmiu osób, które znalazły się wśród jury „antyplebiscytu” OCCRP.

Tymczasem ustępujący szef rządu odrzucił w wywiadzie radiowym sugestie, jakoby miał przyjmować w trakcie pełnienia mandatu drogie prezenty, w tym m.in. od Yorgena Fenecha (dwa złote zegarki i drogie wina). „Jestem ofiarą brudnej kampanii wymierzonej w moje dobre imię” – ogłosił polityk, zapowiadając jednocześnie opublikowanie listy wszystkich podarunków już po 12 stycznia 2020 r., czyli przewidywanym terminie ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

Malta: Rusza komisja śledcza w sprawie zabójstwa dziennikarki

Maltański rząd po miesiącach zastanawiania się utworzył w końcu niezależną komisję śledczą, która ma zbadać okoliczności śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która w październiku 2017 r. zginęła w zamachu bombowym. Ta uznana dziennikarka śledcza badała związki najważniejszych maltańskich polityków z …