Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś drugą kadencję

Prezydent Andrzej Duda i polska flaga, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda i polska flaga, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda złoży dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, rozpoczynając tym samym swoją drugą i ostatnią kadencję, oraz wygłosi orędzie. W czasie uroczystości obowiązywać będą specjalne procedury związane z pandemią COVID-19.

 

Zaplanowana w Sejmie uroczystość ma przebiegać z zachowaniem wszelkich procedur przewidzianych w związku z pandemią koronawirusa: parlamentarzyści i goście będą wpuszczani różnymi wejściami, każdy z nich będzie miał mierzoną temperaturę, dostanie także maseczkę i rękawiczki.

Dostępne będą również płyny dezynfekcyjne. W tym tygodniu potwierdzono bowiem pierwsze przypadki zachorowania na COVID-19 w Sejmie i w Senacie zarówno wśród  parlamentarzystów, jak i pracowników.

W Zgromadzeniu Narodowym ma uczestniczyć łącznie 560 posłów i senatorów (regulamin Zgromadzenia nie przewiduje ograniczeń liczby uczestników tego gremium), a w czasie składania przysięgi przez Andrzeja Dudę obecni będą również goście, m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Jednak nie wszyscy zaproszeni stawią się w Sejmie i to nie tylko z powodu SARS-CoV-2. Klub Koalicji Obywatelskiej, choć nie z powodu koronawirusa, będzie reprezentować jedynie niewielka delegacja.

Koronawirus: Posiedzenie Senatu przełożone, senatorów czekają testy 

Nawet 40 ze 100 senatorów może zostać poddanych kwarantannie.

Kaczmarska:  Kancelaria Sejmu zrobi wszystko, żeby było bezpiecznie

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska zapewniła na wtorkowej (4 sierpnia) konferencji prasowej, że KS zrobi wszystko, by „Zgromadzenie Narodowe przebiegło w sposób bezpieczny”. Grupy zaproszonych będą wchodziły różnymi wejściami: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wejdą wejściem głównym, goście przez ogrody sejmowe, a członkowie korpusu dyplomatycznego jeszcze innym.

“Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników Zgromadzenia Narodowego, proszę na korytarzach i po zakończeniu uroczystości o zachowanie dystansu społecznego. Kancelaria Sejmu zapewnia płyny dezynfekcyjne, rękawiczki, a także maski typu PP3″ – głosi specjalnie wydane oświadczeniu KS.

Ponadto każdemu ugrupowaniu przydzielono sektor i obowiązek rozmieszczenia parlamentarzystów każdego z ugrupowań  będzie ciążył na przewodniczących klubów. Natomiast obowiązek zachowanie dystansu i noszenia maseczki – na parlamentarzystach.

Kaczmarska przyznała także, że z możliwości bezpłatnego przeprowadzenia testu na koronawirusa skorzystało 20 osób. Darmowe testy tłumaczyła faktem,  że „parlamentarzyści są pracownikami Sejmu, a decyzja została jednomyślnie podjęta po konwencie seniorów”.

W środę wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon przekazała, że wyniki testów parlamentarzyści otrzymają przed północą, żeby mogli wiedzieć czy mogą uczestniczyć w dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego. Zastrzegła jednak, że nie wiadomo, ilu senatorów wykonało już badania.

Jarosław Kaczyński: Rekonstrukcja rządu jesienią, liczba ministerstw zmniejszona

Prezes Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że do zapowiadanej od pewnego czasy rekonstrukcji rządu dojdzie jesienią. Negocjacje między PiS i innymi partiami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę mają się zakończyć w przyszłym miesiącu.

Nie wszyscy zaproszeni przybędą: z KO tylko niewielka delegacja

Władze KO zdecydowały wczoraj, że największy klub opozycyjny (liczy 134 członków) będzie reprezentowała na czwartkowej uroczystości jedynie kilkunastoosobowa delegacja. Nieobecność części polityków KO (w tym jej liderów) wynika jednak nie tylko z zakażenia koronawirusem.

Utrzymują oni bowiem, że prezydent nie wygrał lipcowych wyborów w sposób uczciwy, a konstytucję, na którą będzie znów dziś przysięgał, złamał w poprzedniej kadencji wielokrotnie.

W ten sposób swoją nieobecność uzasadniało wielu polityków KO, m.in. były wicepremier i b. szef MON Tomasz Siemoniak, były szef MSZ Radosław Sikorski,  czy były szef PO Grzegorz Schetyna.

Nieobecny będzie też prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, choć niedawny rywal Andrzeja Dudy wyjaśniał, że nie jest członkiem Zgromadzenia Narodowego, a ponadto nie będzie go w tym czasie w Warszawie.

Były premier Donald Tusk pozwolił sobie przy tej okazji nawet na złośliwość. “Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu, uprzedzam, że po słowach `uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji` zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę” – napisał w mediach społecznościowych.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy bez części zaproszonych

W uroczystości weźmie udział tylko jeden z zaproszonych byłych prezydentów.

Zdecydowana większość klubu PiS zadeklarowała udział

Tymczasem swój udział w dzisiejszym Zgromadzeniu Narodowym zadeklarowała zdecydowana większość klubu PiS. Wiceszef tego klubu poseł Waldemar Andzel zastrzegł co prawda, że część senatorów i posłów ma wykonywane testy, ale powiedział, że nie otrzymał „żadnych sygnałów”, żeby ktoś nie pojawił się w czwartek w Sejmie.

„Oczywiście mogą być takie sytuacje, że ktoś w ostatniej chwili nie przyjdzie albo ma jakieś obawy zdrowotne, ale raczej będą to pojedyncze przypadku w klubie PiS” – dodał w rozmowie z PAP.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin “ubolewał” nad postawą przedstawicieli opozycji, którzy zapowiedzieli swoją nieobecność na dzisiejszej uroczystości. “Są pewne zasady, które w państwie demokratycznym powinny być przestrzegane przez polityków. Podstawową zasadą jest uszanowanie wyboru narodu” – stwierdził w Polskim Radiu.

Dzień wcześniej Sasin w Polsat News opowiedział się za pomysłem ograniczenia uroczystości wyłącznie do delegacji klubów argumentując, że “środków ostrożności nigdy za wiele”. Zastrzegł jednak, że trzeba ocenić, czy Zgromadzenie Narodowe może być w formie delegacji klubów parlamentarnych.

“Wśród obecnych, będą nie tylko posłowie i senatorowie, ale również członkowie rządu, korpusu dyplomatycznego, więc ważne jest, żeby przy tej sytuacji nie doprowadzić do tego, że wszystkie najważniejsze osoby w państwie będą musiały udać się na kwarantannę, czy – nie daj Boże – okażą się zakażone” – tłumaczył wicepremier w poniedziałek (3 sierpnia).

Rekonstrukcja rządu: Redukcja o połowę czy tylko kosmetyczne poprawki?

Połączone ministerstwa: edukacji i szkolnictwa wyższego, klimatu i środowiska, do tego likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, to elementy kolejnego podejścia do planowanej na koniec września rekonstrukcji rządu. 

PSL-Koalicja Polska będzie obecna

Klub PSL-Koalicji Polskiej choć nie zamierza bojkotować zaprzysiężenia nowego/starego prezydenta, to wobec stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wśród jego członków (senatorowie Jan Filip Libicki, który zachorował jako pierwszy, i Ryszard Bober, a także poseł tego ugrupowania Dariusz Klimczak), ostatecznie nie wiadomo ilu z nich będzie obecnych dziś w Sejmie.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „nie ma danych statystycznych” i nie wie, ilu parlamentarzystów zdecydowało się izolację.

Stwierdził jednak, że “bojkot jest niepotrzebny”. “To jest państwo Polskie, to szacunek wobec państwa. W wielu kwestiach nie zgadzam się z prezydentem ale jako członek Zgromadzenia Narodowego pojawię się na zaprzysiężeniu” – podkreślił.

Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich w Polsce

Do Sądu Najwyższego wpłynęło po wyborach aż 5847 protestów wyborczych. Było to kilkadziesiąt razy więcej niż w kilku ostatnich wyborach.

Lewica wspólnie z byłym prezydentem

Szef klubu Lewicy poseł Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że on sam i jego klub weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym, chociaż pełny skład przedstawicieli ugrupowania będzie znany dopiero po otrzymaniu wyników testów na obecność koronawirusa.

“Wezmę udział w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy, ponieważ w zaprzysiężeniu powinien wziąć udział każdy polski patriota, bo my oddajemy cześć Rzeczypospolitej Polskiej, oddajemy cześć Konstytucji i oddajemy cześć urzędowi” – wyjaśnił w mediach społecznościowych Gawkowski.

Swoją obecność zapowiedział również szef SLD Włodzimierz Czarzasty. “Nie wiem kto będzie uczestniczył w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy. Ja wezmę udział, ponieważ szanuję wszystkich wyborców, a zagłosowało na niego 10 mln Polaków i nie można się na nich obrażać, tylko trzeba przekonać, aby następnym razem na nas zagłosowali” – powiedział w Polsat News.

“Lewica zaczyna dzień od spotkania z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim (który już wcześniej zadeklarował swoja obecność na zaprzysiężeniu) i wspólnie przejdziemy na salę obrad Sejmu” – dodał.

Kaczyński: Rekonstrukcja rządu po wakacjach, repolonizacja mediów nieco później

Prezes PiS zapowiedział, że do rekonstrukcji rządu dojdzie po wakacjach, a do repolonizacji mediów “dużo przed końcem tej kadencji”.

Konfederacja też będzie, ale bez maseczek

Jednak jeśli nawet część osób nie przyjdzie lub zbojkotuje zaprzysiężenie, to i tak trudno będzie zachować wymagany dystans. Tymczasem członkowie Konfederacji, których koło liczy 11 posłów, już zapowiedzieli, że maseczek nie założą. Argumentują, że są zdrowi i dlatego nie będą ich zakładać.

“Chciałbym przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi o maseczkach, jest bezprawne, co stwierdziły już sądy. Nie ma podstawy prawnej, żeby zdrowe osoby zmuszać do noszenia maseczek” – oświadczył poseł Jacek Kulesza podczas konferencji prasowej. Szefowa Kancelarii Sejmu „ubolewała” nad tą decyzją, ale przyznała, że „procedury mają formę rekomendacji, a każdy parlamentarzysta ma wstęp na salę obrad”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY