Wybory prezydenckie: Andrzej Duda rozpoczął kampanię przed II turą

Ubiegający sie o reelekcję prezydent Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Strzelcach, źródło fb Andrzej Duda

Ubiegający sie o reelekcję prezydent Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Strzelcach, źródło fb Andrzej Duda

Z perspektywy ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w drugiej turze  wybór jest już prosty: między Polską z czasów niekorzystnych rządów Platformy Obywatelskiej i Polską, w której rządy PiS zbudowały “fundament bezpieczeństwa życia codziennego”.

 

Według opublikowanych dziś wyników z 99,78 proc. komisji Andrzej Duda wygrał pierwsza turę tegorocznych wyborów prezydenckich z wynikiem 43,67 proc., co zapewnia mu przejście do drugiej tury. Do drugiej tury przechodzi również kandydat KO Rafał Trzaskowski, który zajął drugie miejsce z poparciem 30,34 proc.

Wybory prezydenckie: Andrzej Duda – 43,67%. Rafał Trzaskowski z 30,34% poparcia

Andrzej Duda został zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich z wynikiem 41,8 proc. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, na którego głos oddało 30,4 proc. wyborców.

Ostateczny wyścig o Polskę przyszłości

“Zaczyna się ten ostateczny etap wyścigu o to, jaka będzie Polska w przyszłości” – oświadczył  urzędujący prezydent już w niedzielę późnym wieczorem na spotkaniu z wyborcami w Strzelcach koło Kutna (woj. łódzkie). Spotkanie inaugurujące kampanię w drugiej turze tegorocznych wyborów prezydenckich Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w czasie wieczoru wyborczego w Łowiczu.

Apelował tam również o głosowanie w drugiej turze. “Potrzebuję waszego wsparcia, przychodźcie na spotkania, chcę słyszeć państwa oczekiwania, o to proszę. Wierzę w to, że to jest realizacja istoty demokracji: wysłuchiwanie ludzi” – powiedział urzędujący prezydent.

„Nie chciałbym, żeby te czasy wróciły”

“Dzisiaj już ten wybór jest prosty. Czy to będzie Polska taka, jaką oglądaliśmy przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy Rafał Trzaskowski był europosłem Platformy, potem ministrem w rządzie Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz” – mówił Duda w Strzelcach. “Ten człowiek mówił, że podwyższenie Polakom wieku emerytalnego to był wysiłek modernizacyjny. Przecież jak można było w ogóle coś takiego powiedzieć?!” – kolejny raz wypomniał swemu kontrkandydatowi.

“To trzeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby powiedzieć coś takiego” – ocenił prezydent uzasadniając, że “biło to w kieszenie ludzi”, spowodowało podwyższenie podatków i zabraniem  pieniędzy z OFE. “Nie chciałbym, żeby te czasy wróciły, kiedy likwidowano polskie stocznie, wyprzedawano polski majątek. I dlatego właśnie walczyłem w 2015 roku, żeby pokonać Bronisława Komorowskiego, żeby polskie sprawy były inaczej prowadzone” – przekonywał Andrzej Duda.

Duda: Zbudowaliśmy fundament bezpieczeństwa

“Zrobiliśmy bardzo ważny etap, zbudowaliśmy pewien fundament bezpieczeństwa życia codziennego poprzez programy społeczne tak jak wspominany przeze mnie program 500 plus dla rodzin wychowujących dzieci” – mówił urzędujący prezydent, wyliczając także inne projekty rządów PiS.

“Ale przede wszystkim to był czas polityki ukierunkowanej na rodzinę, na zwykłą rodzinę i na tę Polskę, powiedziałbym, codzienną; tę Polskę, w której pracują bardzo ciężko pracujący ludzie” – oświadczył zgromadzonym w Strzelcach zwolennikom. Andrzej Duda podziękował za wszystkie oddane na niego głosy i wszystkim tym którzy przyszli na spotkanie z nim pomimo później pory. “Rozumiem, że jesteście tu, bo widzicie, jaka jest sytuacja. Widzicie państwo, że zaczyna się ten ostateczny etap wyścigu o to, jaka będzie Polska w przyszłości” – powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent.