Andrzej Duda nie jedzie do Izraela na obchody wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda na dorocznej naradzie ambasadorów, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda na dorocznej naradzie ambasadorów, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda nie skorzysta z zaproszenia na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau organizowane przez instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Oficjalnie decyzja prezydenta nie została jeszcze ogłoszona, ale wedle źródeł „Gazety Wyborczej” sprawa jest przesądzona: Andrzej Duda nie pojedzie do Izraela na organizowane 22 i 23 stycznia piąte „World Holocaust Forum”. Najważniejszym gościem tych obchodów ma być prezydent Rosji Władimir Putin, któremu premier Izraela Benjamin Netanjahu zaproszenie przekazał oficjalnie już we wrześniu, podczas wizyty w Soczi.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami. 

Seria ataków na Polskę

W serii grudniowych wystąpień Putin zaatakował Polskę, nazywając ją sojusznikiem Hitlera w okresie konferencji monachijskiej współodpowiedzialnym za wybuch II wojny światowej. Ówczesnego ambasadora Polski w Berlinie Józefa Lipskiego przedstawił jako „swołocz i antysemicką świnię”. Polska zareagowała na to wezwaniem ambasadora Rosji do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i oświadczeniem premiera, w którym Mateusz Morawiecki zarzucił Putinowi historyczne kłamstwo.

Jak powiedział w TVN 24 eurodeputowany PiS Adam Bielan, 27 grudnia w Pałacu Prezydenckim w gronie polityków i ekspertów odbyło się spotkanie na najwyższym szczeblu, na którym omówiono reakcję i sposób odpowiedzi na działania ze strony Rosji. Zdaniem eurodeputowanego główne starcie może się odbyć na przełomie stycznia i lutego. „Na razie, patrząc na reakcje prasy zachodniej, ta bitwa jest wygrana” – podkreślił. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski trzy dni temu stwierdził, że „odpowiednim czasem i miejscem” dla wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy będzie uroczystość obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wczoraj w TVN 24 Bielan dodał, że możliwe będzie oświadczenie prezydenta, jeśli sytuacja będzie wymagała takiej reakcji.

Brak „właściwego forum wypowiedzi”

Według naszych informacji już 27 grudnia wiadomo było, że Duda nie pojedzie do Jerozolimy. Uroczystości izraelskie są traktowane jako alternatywa dla obchodów w Auschwitz 27 stycznia. Problemem jest także „brak właściwego forum wypowiedzi” dla prezydenta Polski, bowiem głównymi mówcami na „Forum Holocaustu„ mają być prezydent Putin oraz prezydent Izraela Reuwen Riwlin. I wreszcie: uroczystości są współorganizowane przez szefa izraelskiego MSZ Israela Katza. To właśnie Katz rok temu – w czasie sporu o nowelizację ustawy o IPN – zasłynął stwierdzeniem, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Program zakłada, że do Jerozolimy przyjadą ocaleni oraz żyjący wyzwoliciele obozu w Auschwitz – żołnierze Armii Czerwonej. Pojawią się głowy państw, m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Włoch – Sergio Mattarella, Austrii – Alexander Van der Bellen oraz książę Walii Karol. Minister Katz w oficjalnej zapowiedzi forum pisze, że obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz w Jerozolimie „mają wielkie znaczenie historyczne i osobiste; jestem synem ocalonych z Holocaustu. Moja matka Malka Katz była w Auschwitz”. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie jest szczególnie istotne w kontekście „nienawistnych i agresywnych przejawów antysemityzmu, szczególnie w Europie”.

Władimir Putin zainaugurował połączenie kolejowe Rosji z Krymem

Władimir Putin wziął udział w inauguracji połączenia kolejowego łączącego anektowany Krym z Rosją.

 

Kreml reklamował poniedziałkowe wydarzenie jako „jedno z najważniejszych” w historii Rosji. Bezpośrednią transmisję z wydarzenia zapewniły trzy stacje telewizyjne, a prezydent Władimir Putin wziął udział w pierwszym przejeździe 19-kilometrowej …

Prezydent będzie w Davos

Udział w obchodach w Oświęcimiu zapowiedzieli m.in. król Hiszpanii, holenderska para królewska, następczyni tronu Szwecji oraz prezydenci Izraela, Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Malty, premierzy Grecji, Szwecji, Holandii. Oficjalnie zaproszenia wystosowuje Rada Oświęcimska, jednak do 2015 r. zapraszały także władze państwowe. Putin został pominięty nie po raz pierwszy. Prezydent Bronisław Komorowski nie widział go wśród gości pięć lat temu po agresji na Ukrainę. Ówczesny minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna przypominał, że obóz Auschwitz został wyzwolony przez oddziały I Frontu Ukraińskiego, a gościem uroczystości był prezydent Petro Poroszenko. Przywódcy Rosji nie było też na wrześniowych obchodach 80-lecia wybuchu II wojny światowej. Formalnie zapraszaliśmy naszych sojuszników z NATO oraz kraje Partnerstwa Wschodniego.

Kancelaria Prezydenta poinformowała jedynie, że o wizytach prezydenta informuje strona Prezydent.pl. Według informacji „GW” Duda w czasie, w którym będzie się odbywało piąte „World Holocaust Forum”, będzie przebywał na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, słynnym szwajcarskim kurorcie narciarskim.