Pat ws. nowego ambasadora USA w Polsce?

USA, Polska, Mark Brzezinski, Zbigniew Brzezinski, Joe Biden, Mosbacher, Trump, Obama

Mark Brzezinski, foto via [Wikipedia]

Stany Zjednoczone od pół roku nie mają swego ambasadora w Polsce, tymczasem polski rząd blokuje przyjazd do Warszawy Marka Brzezińskiego, syna Zbigniewa Brzezińskiego. Domaga się bowiem, by kandydat administracji prezydenta Joego Bidena wcześniej zrzekł się polskiego obywatelstwa. Tymczasem Brzeziński junior zapewnia, że nigdy polskiego obywatelstwa nie miał, więc nie może się go zrzec.

 

Dotychczasowa ambasador Georgette Mosbacher, przedstawicielka administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa, wyjechała z Polski w styczniu i od tego czasu placówką kieruje charge d’affaires (to niższy stopień dyplomatyczny od ambasadora) Bix Aliu.

Bix Aliu reprezentuje USA w Polsce. Zastąpił Georgette Mosbacher

Do czasu przyjazdu nowego ambasadora, Stany Zjednoczone w Polsce reprezentuje Bix Aliu.

Strona polska formalnie ma rację 

Informację o żądaniu zrzeczenia się polskiego obywatelstwa przekazał Onet powołując się na dwa źródła dyplomatyczne “znające sprawę”. Przyznają one jednak, że polski rząd formalnie ma rację nie udzielając Brzezińskiemu tzw. agrément, czyli dyplomatycznej zgody na objęcie stanowiska ambasadora.

Władze w Warszawie utrzymują bowiem, że Mark Brzeziński ma obywatelstwo RP z mocy prawa, gdyż jego ojciec Zbigniew Brzeziński był przed II wojną światową obywatelem RP. Powołują się przy tym na ustawę o polskim obywatelstwie, według której obywatelem RP jest każda osoba, której co najmniej jedno z rodziców jest lub było Polakiem. Tymczasem polski obywatel nie może być ambasadorem obcego kraju w Polsce. Dlatego też polskie władze chcą, żeby Brzeziński zrzekł się polskiego obywatelstwa, składając wniosek o to do prezydenta Andrzeja Dudy. Ten jednak dotychczas odmawia.

Jednak – podkreśla portal – opóźnianie wydania takiej zgody jest w świecie dyplomacji postrzegane jako poniżające dla kandydata, a wymaganie od amerykańskiego dyplomaty złożenia osobistej prośby do polskiego prezydenta jest raczej niespotykane.

Przed podobnym problemem stanął jesienią 1993 r. kandydat Billa Clintona Nicholas Andrew Rey, daleki potomek Mikołaja Reya. Zrzekł się wówczas prawa do obywatelstwa polskiego, ale ambasadorem został dopiero 21 grudnia 1993 r. Z informacji gazety wynika, że Mark Brzezinski nie ma problemu z pójściem w jego ślady.

Ambasador USA w Niemczech ostrzega przed przesunięciem amerykańskich wojsk do Polski

Amerykański ambasador w Berlinie po raz kolejny wspomniał o możliwości przeniesienia oddziałów US Army z Niemiec do Polski. Miałoby się tak stać, gdyby Berlin nie podniósł wydatków na obronność do 2 proc. PKB, do czego wzywa od początku swojej kadencji …

Praktycznie wygląda na to, że polski rząd chce Brzezińskiego “przeczołgać”  

Ponieważ jednak protokół dyplomatyczny nie przewiduje możliwości objęcia placówki bez dyplomatycznej zgody państwa przyjmującego, a nawet wyklucza oficjalne ogłoszenie kandydatury na ambasadora, to zachowanie Warszawy odbierane jest w USA jako wrogie. Według rozmówców portalu wskazuje raczej na chęć „przeczołgania” nowego ambasadora przed przyjazdem do Polski.

Jednak to nie strona amerykańska zwleka z decyzją o przysłaniu do Polski nowego ambasadora, bo od wielu tygodni kandydatem Białego Domu na to stanowisko jest Mark Brzeziński, syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy prezydenta Jimmy’ego Cartera i najwyższego rangą Polaka w historii władz USA.

Szczyt USA-Rosja: "Konstruktywna rozmowa" Bidena i Putina. Ambasadorowie powrócą do placówek

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wiceszef MSZ: “Bzdura! Nikt niczego nie wstrzymuje”

“Bzdura! Nikt niczego nie wstrzymuje. To puste szukanie newsa”, zareagował na Twitterze wiceszef MSZ. Marcin Przydacz. Wyjaśnił też, że procedura udzielenia agreement (Przydacz użył angielską wersję zwyczajowo pisanego po francusku terminu „agrément”) kandydata rozpoczęła się niedawno i trwa, gdyż “jak w każdym przypadku wymaga szeregu działań po stronie polskiej”. Wiceszef MSZ zapewnił także, że “wszystko dzieje się w zgodzie z przyjętymi zasadami i zwyczajowymi terminami”.

Wielka Brytania: Ambasador Birmy zmuszony do opuszczenia placówki. "Zamach stanu w środku Londynu”

Attaché wojskowy poinformował Kyaw Zwar Minna, że nie pełni już roli szefa misji dyplomatycznej.

Budka: To igranie z bezpieczeństwem państwa

“To jest igranie przede wszystkim na naszych sojuszach. Polska jest bezpieczna dlatego, że jest członkiem UE, jest członkiem NATO, jest wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej”, powiedział jeden z liderów PO Borys Budka w reakcji na doniesienia Onetu ws. nowego ambasadora USA. “Chciałoby się powiedzieć <<jest>>, ale po tym, co robi ten rząd, wydaje się, że trzeba mówić w czasie przeszłym, że Polska była wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej”, dodał na wtorkowej konferencji prasowej w Opolu. Zwrócił przy tym uwagę, że rząd potrafił nas skłócić nawet z najbliższymi sojusznikami.

Joe Biden: Dobry prezydent czy beneficjent złego wizerunku Donalda Trumpa?

Joemu Bidenowi udało się odbudować zaufanie do USA w Europie?

Poprzednie sporne przypadki 

Media przypominają, że nie jest to pierwszy “gest niechęci” polskich władz wobec nowej administracji USA. Już po zeszłorocznych wyborach w USA prezydent Andrzej Duda bardzo długo zwlekał z wysłaniem depeszy gratulacyjnej do Joe Bidena, a polscy politycy tłumaczyli, że czekają na koniec spraw sądowych zwolenników Trumpa, którzy domagali się potwierdzenia zarzutów fałszerstwa przy liczeniu głosów.

Drugim takim przypadkiem była kwestia polityki wobec LGBT, zwłaszcza tzw. stref wolnych od LGBT, które były przedmiotem krytyki niemal całej wspólnoty międzynarodowej. Kolejny konflikt wywołały nowe regulacje prawne utrudniające spadkobiercom ofiar Holokaustu odzyskiwanie nieruchomości. I wreszcie najnowszy spór o projekt zmian w ustawie medialnej, który — jeśli wejdzie w życie — doprowadzi do wyrzucenia amerykańskiego koncernu Discovery z Polski. Dzięki temu polskie władze pozbędą się krytycznego głosu TVN.

Jourova: Lex TVN to "kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapewniła, że „sytuacja jest monitorowana”.

Nie tylko ambasador USA

Z opóźnieniem wydania dyplomatycznej zgody na przyjazd do Polski mieli ostatnio również problem ambasadorowie Niemiec i Czech w Polsce. Oba kraje, których ambasadorowie miesiącami czekali na agrément, nie chciały dodatkowo zaostrzać sytuacji i cierpliwie czekały na rozwiązanie problemu. Być może również Waszyngton zdecyduje się na podobne wyjście z sytuacji.

Według informacji, do których dotarł Onet Mark Brzeziński wciąż jest spodziewany w Warszawie we wrześniu. “W ciągu najbliższych tygodni” Brzeziński dostanie zgodę na pełnienie misji w Polsce. Precyzuje przy tym, że procedura odpowiedzi ze strony Polski potrwa ok. trzech miesięcy, więc powinna zakończyć się we wrześniu.