AfD z nowym programem. Populiści chcą wyprowadzenia Niemiec z UE i Nord Stream 2

alternatywa-dla-niemiec-afd-niemcy-unia-europejska-dexit-koronawirus-program-wyborczy

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na kanclerza z ramienia AfD jest Tino Chrupalla, jeden z przewodniczących ugrupowania. [Zdjęcie via facebook.com/TinoAfD]

Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) przedstawiła swój nowy program przed zaplanowanymi na jesień br. wyborami do Bundestagu. Członkowie tego skrajnie prawicowego ugrupowania po raz pierwszy jasno określili cel, jakim jest wyprowadzenie Niemiec z Unii Europejskiej.

 

 

W weekend (10-11 kwietnia) w Dreźnie odbył się zjazd delegatów AfD – największej opozycyjnej partii w Bundestagu – podczas którego dyskutowano na temat kształtu nowego programu wyborczego.

Dokument o nazwie „Niemcy. Ale normalnie”, zawiera szereg charakterystycznych dla skrajnej prawicy postulatów, w tym dotyczących ograniczania imigracji, wyjścia ze strefy euro, podkreśla tradycyjny sposób pojmowania rodziny czy zaprzecza zagrożeniom płynącym ze zmian klimatycznych.

Niemcy: Alternatywa dla Niemiec pod obserwacją kontrwywiadu. "Narusza podstawy porządku demokratycznego"

AfD oskarża Federalny Urząd Ochrony Konstytucji o działania polityczne pod dyktando rządzących chadeków z CDU/CSU oraz socjaldemokratów z SPD.

AfD za wyjściem z UE

Większość spośród 550 delegatów opowiedziała się za wpisaniem do programu stwierdzenia: „Uważamy za potrzebne wyjście Niemiec z Unii Europejskiej i założenie nowej europejskiej wspólnoty gospodarczej i interesów”.

Jak informuje DW.com, przeciwko propozycji był szef partii, Joerg Meuthen. Zamiast postulatu o wyprowadzeniu Niemiec z UE apelował o współpracę ze zbliżonymi ideowo partiami europejskimi, takimi jak węgierski Fidesz Viktora Orbana. 

AfD chce także poprawy w relacjach z Rosją. „AfD opowiada się za zniesieniem sankcji UE (wobec Rosji) oraz rozszerzeniem współpracy gospodarczej. Uważamy, że ukończenie i uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 jest niezbędne”, napisano w programie. 

Członkowie ugrupowania zawarli w dokumencie także postulaty dotyczące ograniczania imigracji poprzez zwiększanie kontroli i stworzenie „fizycznych barier” w formie płotu na granicach. Nie zgadzają się na „jakiekolwiek łączenie rodzin uchodźców” i wzywają do zdecydowanego ograniczenia prawa do azylu. 

Reuters: Niemcy planują zakup szczepionki Sputnik V. Bawaria już się zdecydowała

Według informatora agencji rezultat rozmów zależeć będzie od tego, czy szczepionka Sputnik V uzyska pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Sprzeciw wobec pandemicznych restrykcji

Jednocześnie członkowie AfD opowiedzieli się za zniesieniem obostrzeń przeciwko COVID-19. Wyrazili swój sprzeciw wobec noszenia masek ochronnych i stwierdzili, że wprowadzenie przez niemiecki rząd lockdownu było wynikiem prowadzenia „polityki strachu”.  

W związku z tym domagają się zakończenia obowiązywania restrykcji, a współprzewodniczący ugrupowania stwierdził, że należy ograniczyć „zakazy, więzienia, manię zamykania”. 

Wśród członków partii przeważa sceptyczne nastawienie wobec potrzeby zwalczania koronawirusa. Są oni przeciwni obowiązkowym szczepieniom, a część z nich uczestniczyła w masowych demonstracjach, organizowanych przez ruchy antyszczepionkowe. 

Niemcy: Skrajnie prawicowa AfD usunęła ważnego polityka z partii

Dlaczego skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec usunęła ważnego polityka z szeregów ugrupowania?

AfD powtórzy sukces z 2017 r.?

Nie wiadomo jeszcze kto będzie kandydatem na kanclerza z ramienia AfD. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że nominację otrzyma Tino Chrupalla, jeden z dwójki – obok Joerga Meuthena – współprzewodniczących ugrupowania.

AfD powstała w 2013 r., a po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu dostała się w 2017 r., zdobywając 13 proc. głosów.

Od początku swojego istnienia ugrupowanie deklaruje sprzeciw wobec integracji europejskiej, a na sile zyskało w wyniku kryzysu migracyjnego z 2015 r., głosząc sprzeciw wobec „polityki otwartych drzwi” prowadzonej przez kanclerz Angelę Merkel. 

Wybory do Bundestagu odbędą się we wrześniu br. Obecnie sondaże dają AfD 11 proc. poparcia.