Aleksiej Nawalny rozpoczął głodówkę

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. IlyaIsaev (CC BY-SA 3.0)

Aleksiej Nawalny, źródło: Wikipedia, fot. IlyaIsaev (CC BY-SA 3.0)

Przebywający w kolonii karnej Aleksiej Nawalny oznajmił, że podejmie strajk głodowy. Powodem jest odmowa przez administrację udzielenia pomocy medycznej. Stan zdrowia opozycjonisty pogarsza się.

 

 

Aleksiej Nawalny rozpoczął strajk wczoraj (31 marca). Polityk sam przekazał tę informację. Za pośrednictwem reprezentujących go prawników opozycjonista opublikował na Instagramie wpis, w którym wyjaśnia przyczynę swojej decyzji.

„Ogłosiłem głodówkę z żądaniem respektowania prawa i dopuszczenia do mnie zaproszonego lekarza”, oświadczył Nawalny. W komentarzu w mediach społecznościowych zauważył, że więźniowie ogłaszają głodówki, bo nie mają innych metod walki.

Nawalny, który ostatnio skarżył się na ból kręgosłupa i niesprawność prawej nogi, dodał, że teraz również w niektórych miejscach lewej nogi stracił czucie.

„Zamiast pomocy medycznej mam tortury poprzez pozbawianie mnie snu (jestem budzony 8 razy w ciągu nocy)”, dodał.

Poinformował również, że więźniowie współpracujący z administracją więzienną naciskają na zwykłych więźniów, by ci nie sprzątali przy jego łóżku. Zwykli więźniowie – relacjonował – przepraszają go i tłumaczą, że się boją, bo „to jest obwód włodzimierski i życie więźnia jest warte mniej niż paczka papierosów”.

Do wpisu na Instagramie dołączono zdjęcie wniosku, który Nawalny napisał do kierownika kolonii. Podkreślił w nim, że „ma prawo do opieki medycznej i badania przez wizytującego lekarza specjalistę”. Podkreślił też, że nie widzi sensu w pisaniu kolejnych apeli z żądaniem pomocy, ponieważ „jedyną reakcją na nie jest presja psychologiczna”.

Federalna Służba Więzienna (FSIN) w obwodzie włodzimierskim oświadczyła, że nic nie wie na temat głodówki Nawalnego. FSIN poinformowała także, że Aleksiej Nawalny otrzymuje wszelką niezbędną pomoc lekarską.