Kosowo: Opozycyjna partia Vetevendosje wygrywa wybory parlamentarne

Albin Kurti, Kosowo, Serbia, Unia Europejska, Bałkany Zachodnie, Wybory

Albin Kurti, szef zwycięskiej partii Vetevendosje, zapowiada reformy, których celem ma być wyjście Kosowa z kryzysu społeczno-ekonomicznego [Zdjęcie via facebook.com/albini2017]

Przedterminowe wybory parlamentarne w Kosowie wygrała lewicowa partia Vetevendosje (Samostanowienie), pozostająca dotychczas w opozycji. 

 

 

Po przeliczeniu głosów z 90 proc. lokali wyborczych, Vetevendosje zdobyła blisko 48 proc. głosów i wyraźnie pokonała pozostałe ugrupowania. Na kolejnych miejscach znalazła się Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) z wynikiem 17,3 proc. głosów i Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) z 13 proc. głosów. Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK) zdobył 7,5 proc. głosów.

Przedterminowe wybory

Decyzja o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów zapadła po tym, jak 21 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny Kosowa orzekł, że powołanie dotychczasowego rządu przez parlament, przeprowadzone w czerwcu tego samego roku, odbyło się z naruszeniem prawa. 

Rząd ten, w którym premierem był Avdullah Hoti, wybrano po upadku wcześniejszego gabinetu, kierowanego przez Albina Kurtiego, sprawującego władzę zaledwie przez 51 dni w 2019 r.

To właśnie Kurti jest szefem zwycięskiej wczoraj partii Vetevendosje. „To wielkie zwycięstwo jest szansą na zapoczątkowanie zmian, których chcemy”, powiedział. 

Ugrupowanie Kurtiego jest znane między innymi z prowokacji, takich jak rozpylanie gazu łzawiącego w parlamencie. Działalność rozpoczęło w 2005 r. jako ruch protestujący przeciwko lokalnym elitom i międzynarodowym wpływom w Kosowie. Do parlamentu po raz pierwszy Vetevendosje weszło w 2011 r. 

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

Jaka będzie polityka nowego rządu?

Kosowo zmaga się z wszechobecną biedą i spowolnieniem gospodarczym. Jedna czwarta mieszkańców kraju jest bezrobotna, a pandemia COVID-19 pogłębiła kryzys społeczny i ekonomiczny.

Partia Vetevendosje deklaruje przeprowadzenie reform, które mają pomóc wyjść z kryzysu. Ugrupowanie określa się jako antyestablishmentowe i oskarża byłych przywódców Kosowa o złe zarządzanie krajem przez pierwsze lata od ogłoszenia niepodległości.

Albin Kurti zyskał popularność wśród wyborców między innymi dzięki zapowiadanej walce z korupcją. Znany jest także ze zdecydowanego stanowiska wobec relacji z Serbią, która nie uznaje Kosowa za niepodległe państwo. Według niego nie powinno się zawierać kompromisu z Belgradem.

To między innymi od wyników rozmów z Serbią zależy, czy oba państwa będą miały szansę na wstąpienie do Unii Europejskiej, o co się ubiegają. Prowadzony przez władze w Prisztinie i w Belgradzie dialog pod auspicjami Unii Europejskiej nie przynosi jednak większych rezultatów.

Kosowo, które przez kilkadziesiąt lat stanowiło punkt zapalny w rejonie Bałkanów, ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 r. Zostało uznane przez ponad 110 krajów świata, w tym większość państw Unii Europejskiej. Spośród krajów Wspólnoty nie uznają go jednak Słowacja, Hiszpania, Rumunia, Grecja i Cypr.

Od czasu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, żaden rząd nie dokończył pełnej kadencji.