Albańska opozycja zapowiada bojkot obrad parlamentarnych

Parlament Albanii// Źródło: Parlament Albanii

Trwające od kilku dni protesty partii opozycyjnych przenoszą się do izb albańskiego parlamentu. Największe z ugrupowań opozycyjnych, Albańska Partia Demokratyczna (PD), zapowiedziała bojkot kolejnych parlamentarnych obrad.

 

Od 18 lutego w Albanii protestuje opozycja. Główną przyczyną jej niezadowolenia są wyniki wyborów regionalnych oraz perspektywa nieuczciwych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek lider opozycji Lulzim Basha wystąpił na 26. rocznicy masowych protestów obalających komunistyczną władze. W przemówieniu do zgromadzonych obywateli wezwał obecnego premiera Ediego Ramę do dymisji. „Zebraliśmy się tutaj, by kontynuować drogę ku nowoczesnej demokracji rozpoczętej przez naród albański 26 lat temu, jesteśmy tutaj by wezwać Ediego Ramę do dymisji. Pragniemy technicznego rządu, który przygotuje grunt pod uczciwe i w pełni wolne wybory” – stwierdził Basha.

Zapowiedź bojkotu obrad parlamentarnych

Partie opozycyjne ogłosiły we środę (22 lutego) bojkot posiedzeń parlamentarnych. Strona opozycyjna oskarża rząd o niedemokratyczne działania. Rząd oskarża opozycję o próbę blokady reform, jako że najbliższe posiedzenie poświęcone miał być reformie wymiaru sprawiedliwości.

Lustracja blisko 800 sędziów i prokuratorów oraz stworzenie apolitycznego wymiaru sprawiedliwości to główne cele nowej regulacji prawnej. Strona unijna uważa reformę za konieczną w perspektywie potencjalnej integracji Albanii z UE.

Skalę korupcji oraz konieczność systemowych zmian w Republice zobaczyć można w najnowszej odsłonie rankingu Transparency International, międzynarodowej organizacji pozarządowej walczącej właśnie z korupcją i pokrewnymi jej patologiami. Poziom korupcji w Albanii jest jednym z najwyższych w Europie – kraj znajduje się na 83. miejscu. Dla porównania, Polska jest na 29. miejscu.

Wskutek blokady parlamentarnej, reforma wymiaru sprawiedliwości może nie dojść do skutku. Skutkiem tego będzie wydłużenie procesu akcesji Albanii do Unii Europejskiej.

Reakcja urzędników unijnych

Rozczarowanie obecnym stanem rzeczy wyraża komisarz ds. Europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia Johannes Hahn. „Reforma sądownictwa jest kluczowym punktem na drodze Albanii do Unii Europejskiej” – powiedział.

Natomiast europoseł Knut Fleckenstein (S&D, Niemcy), europoseł-sprawozdawca  ds. Albanii apeluje do stron konfliktu o jak najszybsze zakończenie sporów i powrót do debaty politycznej. „Szczerze proszę wszystkich protestujących by wracali do pracy, która pchnie reformy naprzód” – stwierdził.