Joe Biden zamierza wycofać amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września / USA w skrócie

Joe Biden [Zdjęcie via flickr.com @GageSkidmore CC BY-SA 2.0]

Biden planuje wycofanie wojsk z Afganistanu do września |  Christine Wormuth pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza ds. armii. 

 • Greta Thunberg wystąpi przed kongresem w Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia). Jak donosi portal Politico jej występ będzie związany z odbywającym się w tym samym czasie szczytem klimatycznym zwołanym przez Joego Bidena. Szwedzka aktywistka ma wygłosić mowę na temat negatywnej roli amerykańskiego programu dotacji na przemysł wydobywczy na zapobieganie kryzysowi klimatycznemu. (MS)
 • Co najmniej 8 osób zginęło, a cztery zostały ranne w wyniku strzelaniniy, w placówce firmy FedEx w Indianapolis. Po dokonaniu zamachu, sprawca popełnił samobójstwo. Policji nie udało się ustalić tożsamości napastnika. Nie wiadomo czy był on pracownikiem FedEx. Jeden ze świadków utrzymuje, że podczas swojej zmiany usłyszał 10 strzałów, a chwilę potem zobaczył człowieka strzelającego na oślep z broni automatycznej. (MS)
 • Dziesięciu senatorów wezwało prezydenta Joego Bidena o poparcie apelu Indii i RPA do Światowej Organizacji Zdrowia o tymczasowe złagodzenie przepisów dotyczących własności intelektualnej, aby szczepionki przeciw koronawirusowi mogły być sprawniej produkowane przez kraje, które mają trudności z zaszczepieniem swoich społeczeństw. Administracja Bidena oświadczyła, że bada tą kwestię. (KW).
 • Sekretarz Stanu USA, Anthony Blinken, oświadczył w piątek (16 kwietnia), że Stany Zjednoczone nakładają „ograniczenia wizowe na osoby uważane za odpowiedzialne lub współdziałające w podważaniu procesu demokratycznego w Ugandzie, zarówno podczas wyborów parlamentarnych 14 stycznia jak i w trakcie okresie kampanii” (KW).
 • Joe Biden spotka się w piątek (16 kwietnia) z premierem Japonii Yoshihide Sugą w Białym Domu. Jak podaje Reuters, oczekuje się, że jednodniowy szczyt poruszy kwestie łańcuchów dostaw, postrzeganych jako nadmiernie uzależnionych od Chin czy alternatywy dla sieci 5G. Istotna wydaje się także problematyka sytuacji w Hongkongu i Xinjiangu. Spotkanie ma przynieść także formalne oświadczenie w sprawie Tajwanu. (MKo)
 • Była policjantka Kim Potter została oskarżona o zabójstwo Danute’a Wright’a, 20-letniego, czarnoskórego mężczyzny. Byłej funkcjonariusz grożą zarzuty zabójstwa drugiego stopnia. Jak podaje Reuters, maksymalny wymiar kary w tym wypadku to 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 20 tys. dolarów. Benjamin Crump, prawnik rodziny zastrzelonego mężczyzny przyznał, że strzelanina odzwierciedla szerszy problem dotyczący organów ścigania w Stanach Zjednoczonych, mających – jak dodaje – „nadmierną skłonność do marginalizowania mniejszości, zwłaszcza czarnoskórej”. (MKo)
 • Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken spotkał się dzisiaj (15 kwietnia) z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim. Celem jego wizyty było poinformowanie urzędników o działaniach prezydenta Joe Bidena dotyczących wycofania amerykańskich wojsk. „Chciałem swoją wizytą zademonstrować ciągłe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz Islamskiej Republiki i narodu afgańskiego”, powiedział Blinken po spotkaniu z Ghanim. (JC)
 • Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć sankcje na Rosję w odpowiedzi na cyberataki oraz rzekomą ingerencję w wybory prezydenckie w 2020 roku. Mają one objąć ponad 30 rosyjskich podmiotów i zakładają wydalenie co najmniej 10 osób, w tym dyplomatów. Administracja Joego Bidena ma także wydać zarządzenie, zakazujące amerykańskim instytucjom finansowym kupowania obligacji denominowanych w rublach od czerwca. (KW).
 • Stany Zjednoczone i Iran zwołają w czwartek (15 kwietnia) pośrednie rozmowy mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego z 2015 roku, oświadczyła Jen Psaki, sekretarz prasowy Białego Domu. „Wiemy, że będzie to długi proces, ale z pewnością postrzegany jako pozytywny znak” – powiedziała. (KW).
 • Joe Biden prawdopodobnie wycofa wszystkie amerykańskie oddziały z Afganistanu do 11 września 2021 r., czyli 20. rocznicy ataków na World Trade Center i Pentagon. Informację nieoficjalnie przekazało dwóch doradców z Kongresu i wyższy rangą urzędnik administracji. Obecnie w Afganistanie przebywa 3,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Według umowy z Talibami zawartej w lutym ubiegłego roku przez poprzednią administrację wszystkie oddziały USA miały zostać wycofane z regionu do 1 maja. Jak sugerował wcześniej szef NATO Jens Stoltenberg, Sojusz będzie chciał opuścić Afganistan wtedy, co Amerykanie. (AKrzy)
 • Joe Biden wyznaczył Christine Wormuth na stanowisko sekretarza ds. armii. Jeśli zostanie zatwierdzona przez Senat, będzie ona pierwszą kobietą piastującą to stanowisko. Przedtem, Wormuth pełniła funkcję sekretarz obrony ds. Polityki, gdzie pracowała m.in. nad kampanią Departamentu Obrony przeciwko ISIS. (KW).
 • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wysłał byłych urzędników wysokiego szczebla w celu nieoficjalnej delegacji na Tajwan. Były senator Chris Dodd i byli zastępcy sekretarza stanu Richard Armitage James Steinberg mają przybyć na wyspę dzisiaj (14 kwietnia). „Wizyta pokazuje jak mocne są stosunki między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi”, powiedział Xavier Chang, rzecznik prezydenta Tajwanu Tsai Ing-wena, który spotka się z delegacją w czwartek rano. (JC)
 • W poniedziałek (12 kwietnia) prezydent Joe Biden poinformował, że zamierza nominować Chrisa Magnusa, szefa policji w Tucson w Arizonie, na szefa amerykańskiej agencji Customs And Border Protection.  Jego nominacja musi zostać potwierdzona przez Senat USA. (JC)
 • W Minnesocie wybuchły antypolicyjne protesty po tym, jak w niedzielę (12 kwietnia) przez funkcjonariusza został zastrzelony czarnoskóry mężczyzna po zatrzymaniu jego pojazdu w związku z wykroczeniem drogowym. Został zidentyfikowany jako 20-letni Danute Wright. Pod budynkiem Departamentu Policji Brooklyn Center zebrały się tłumy strajkujących, których pacyfikowała policja. Gubernator Minnesoty Tim Walz powiedział w oświadczeniu, że monitoruje zamieszki na przedmieściach Minneapolis, dodając: „nasz stan opłakuje życie kolejnego czarnoskórego człowieka zabitego przez stróżów prawa”. Mężczyzna został zastrzelony 16 km od miejsca, w którym został zabity George Floyd w maju zeszłego roku. (MKo)
 • Były prezydent, Donald Trump, obiecał pomóc Republikanom w zdobyciu mandatów w Kongresie w wyborach w 2022 roku podczas kolacji dla darczyńców Komitetu Narodowego Republikanów. „Stoję przed wami tego wieczoru pełen przekonania, że w 2022 roku odzyskamy Izbę (Reprezentantów) i odzyskamy Senat. A potem, w 2024 roku republikański kandydat wygra Biały Dom” – powiedział. Jednocześnie, podczas swojego przemówienia, zaatakował dwie czołowe osobistości partii, lidera mniejszości senackiej, Mitcha McConnella i byłego wiceprezydenta, Mike’a Pence’a. (KW).
 • Joe Biden przedstawi Kongresowi dzisiaj (9 kwietnia) swoją pierwszą propozycję budżetu – rzuci to nieco światła na priorytety zaprzysiężonego w tym roku prezydenta. Administracja planuje zażądać m.in. 715 mld dolarów na wydatki Pentagonu – stanowi to niewielki wzrost w porównaniu z 704 mld przeznaczonymi na ten rok podatkowy. (KW).
 • Prezydent Joe Biden w czwartek (8 kwietnia) zapowiedział zmiany regulacji zasad dostępu do niektórych rodzajów broni palnej. Zaznaczył, że Departament Sprawiedliwości przygotowuje nową propozycję, mającą na celu walkę z „ghost-guns” (określenie broni palnej bez numerów seryjnych, często produkowanej w domowych warunkach). „Przemoc z użyciem broni w tym kraju to epidemia i wstyd na skalę światową”, dodał. Prezydent zaznaczył także, że zwróci się do Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych o opublikowanie raportu na temat handlu bronią palną w kraju, co ułatwi stanom ustanowienie przepisów „czerwonej flagi” – dzięki nim policja mogłaby zwracać się do sądu o odebranie broni osobom, będącym potencjalnym zagrożeniem. Biden zapowiedział nowe regulacje prawne dzień po strzelaninie w Karolinie Południowej, w wyniku której zginęło pięć osób. (MKo)

Szczyt klimatyczny Bidena: USA dołączają do globalnego wyścigu po neutralność klimatyczną

Stany Zjednoczone są inicjatorem przyszłotygodniowego szczytu Leaders Summit on Climate z udziałem 40 światowych przywódców.

USA: Joe Biden zaproponował Putinowi zorganizowanie szczytu amerykańsko-rosyjskiego

Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem szczytu.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.