Nowy minister zdrowia. Kim jest Adam Niedzielski?

Nominowany na ministra zdrowia Adam Niedzielski [Twitter, @NFZ_Centrala]

Nominowany na ministra zdrowia Adam Niedzielski [Twitter, @NFZ_Centrala]

Premier Mateusz Morawiecki podał w czwartek po południu nazwiska nowych szefów resortów zdrowia i spraw zagranicznych. Tekę ministra zdrowia po Łukaszu Szumowskim obejmie Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ.

 

Szef rządu ogłosił, że nowym ministrem zdrowia zostanie Adam Niedzielski, ekonomista, były dyrektor generalny Ministerstwa Finansów, od ubiegłego roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Premier stwierdził, że poprzedni minister Łukasz Szumowski bardzo dobrze przygotował resort na drugą falę epidemii koronawirusa, a teraz stery w resorcie obejmie jego następca.

Morawiecki, zwracając uwagę, że nowy szef resortu zdrowia nie jest ekonomistą, a lekarzem, podkreślił rolę, jaką finanse pełnią w służbie zdrowia. „Nowy minister zdrowia zna specyfikę funkcjonowania administracji publicznej i wie, gdzie szukać nieefektywności”, oświadczył.

Zaznaczył, że Niedzielski przez wiele lat pracował w różnych obszarach administracji publicznej, m.in. w Ministerstwie Finansów, NIK, ZUS, a od ubiegłego roku pełni funkcję szefa NFZ. „To osoba, której bardzo potrzebujemy, dlatego, że służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie przetrwać drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani”, mówił szef rządu.

„Minister – według etymologii łacińskiej – to ten, który ma służyć. Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania będzie również znakomicie służył Polakom”, zapewnił Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji

Kierujący resortem zdrowia polityk ogłosił swoją decyzję na konferencji prasowej. Wraca do pracy lekarskiej, ale zapewnił, że pozostanie czynnym politykiem. W ostatnich tygodniach pojawiły się oskarżenia o nieprawidłowości przy zakupie sprzętu do walki z koronawirusem.

Wyzwania stojące przed nowym szefem resortu zdrowia

Jak podkreślił premier, po okresie walki z epidemią koronawirusa służbę zdrowia czekają ogromne wyzwania „w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia ją bardziej racjonalną”.

„Wiadomo, że mamy od bardzo wielu lat bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS decyzje słuszne podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy”, zaznaczył Morawiecki.

„Przyspieszenie tych procesów, właściwej alokacji środków, ale jednocześnie właściwego alokowania zasobów medycznych, kadrowych to będzie jedno z bardzo ważnych zadań nowego ministra”, dodał.

Podziękowania dla poprzednich ministrów

Premier podziękował również ustępującym ministrom, Jackowi Czaputowiczowi i Łukaszowi Szumowskiemu. „Ostatnie miesiące przyniosły światu. Europie, Polsce bardzo wiele napięć i wyzwań, od pandemii koronawirusa po przesilenia na Białorusi (…). W tym czasie mamy sytuację, że chcemy podziękować bardzo dwóm osobom, które przyczyniły się, że sprawy związane z ochroną zdrowia – prof. Łukasz Szumowski – i sprawy związane z polityką zagraniczną – prof. Jacek Czaputowicz – były w dobrych rękach”, powiedział szef rządu.

Chciałbym podziękować dzisiaj tym dwóm odchodzącym naszym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi, chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra – mówił Morawiecki.

Jarosław Kaczyński: Rekonstrukcja rządu jesienią, liczba ministerstw zmniejszona

Prezes Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że do zapowiadanej od pewnego czasy rekonstrukcji rządu dojdzie jesienią. Negocjacje między PiS i innymi partiami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę mają się zakończyć w przyszłym miesiącu.

Kim jest Adam Niedzielski?

Adam Niedzielski od ubiegłego roku. pełni funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej był zastępcą prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. był dyrektorem generalnynm Ministerstwie Finansów.

W latach 2017-2018 wchodził w skład rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Pracował też w Ministerstwie Sprawiedliwości, ZUS i NIK, jak również w radach nadzorczych kilku spółek.

Nowy minister zdrowia ukończył dwa kierunki – ekonomię oraz metody ilościowe i systemy informacyjne – w Szkole Głównej Handlowej na dwóch kierunkach. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Niedzielski specjalizuje się w zarządzaniu finansami i zarządzaniu strategicznym.

Polska: Kolejna dymisja w rządzie. Szef MSZ Jacek Czaputowicz złożył rezygnację

To już czwarta dymisja w rządzie w ciągu zaledwie trzech dni. Kto zastąpi Czaputowicza na stanowisku szefa polskiej dyplomacji?

Rezygnacja Łukasza Szumowskiego

We wtorek (18 sierpnia) do dymisji podał się dotychczasowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, stojący na czele resortu od 9 stycznia 2018 r. Jak stwierdził, decyzję o odejściu podjął już dawno.

„Tak naprawdę rozmowy o tym były od wielu miesięcy, umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem i panem prezesem była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych dla Polski, na przykład wdrożyć systemy informatyzacji ochrony zdrowia”, powiedział na konferencji prasowej, ogłaszając swoją rezygnację.

Nie była to pierwsza rezygnacja w ministerstwie zdrowia w tym tygodniu. Dzień wcześniej decyzję o ustąpieniu ze stanowiska ogłosił wiceminister Janusz Cieszyński.

W ciągu zaledwie czterech dni do dymisji podało się aż czterech członków rządu. Także we wtorek rezygnację złożyła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, zaś w czwartek – minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Tego drugiego na stanowisku szefa MSZ zastąpi Zbigniew Rau, dotychczas przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.