Adam Bodnar z nagrodą Uniwersytetu Gandawskiego i Amnesty International. „Wykonał bardzo istotną pracę”

Adam Bodnar, Polska, RPO, praworządność, Unia Europejska, Belgia, nagroda, Trybunał Konstytucyjny

Katedra Amnesty International przy Uniwersytecie w Gandawie powstała w 2007 r. jako wyraz społecznego zaangażowania uczelni. Przez lata stała się ona forum dla aktywistów i obrońców praw człowieka na całym świecie. / Na zdjęciu RPO Adam Bodnar przemawiający w Senacie w 2020 r. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Senat RP]

Odchodzący Rzecznik Praw Obywatelski otrzymał wczoraj (28 kwietnia) honorową „Katedrę Amnesty International” na Uniwersytecie Gandawskim w Belgii. Podczas wirtualnej ceremonii Adam Bodnar wygłosił wykład o zagrożeniach dla rządów prawa i demokracji w Polsce.

 

 

Katedra Amnesty International przy Uniwersytecie w Gandawie powstała w 2007 r. jako wyraz społecznego zaangażowania uczelni. Przez lata stała się ona forum dla aktywistów i obrońców praw człowieka na całym świecie.

Adam Bodnar: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego podważa niezależność RPO [WYWIAD]

„Odkryliśmy, że były pewne manipulacje, jeśli chodzi o skład panelu sędziowskiego orzekającego w sprawie RPO”, mówi Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO z Polski „wykonał istotną pracę”

Wykładów udzielali tu m.in. laureaci nagrody z minionych lat: niedawno zmarła egipska ikona ruchu feministycznego Nawal El Saadawi, amerykański pisarz Dave Eggers, czy irańska noblistka Shirin Ebadi.

Wśród nagradzanych znaleźli się również przedstawiciele krajowych i międzynarodowych instytucji, w tym były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno Ocampo i były komisarz praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg.

„Adam Bodnar wpisuje się w to grono, a jego przykład pokazuje ogromne znaczenie niezależnych organów chroniących prawa człowieka”, podkreśliła w rozmowie z EURACTIV.pl prof. Eva Brems, koordynatorka Human Rights Research Network przy Uniwersytecie w Gandawie oraz była przewodnicząca flamandzkiego oddziału Amnesty International.

„Jako rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar musiał mierzyć się przeciwnościami, a mimo to wykonał bardzo istotną pracę”, dodała Brems.

Prof. Adam Bodnar: Karta Praw Podstawowych to nie jest zwykła umowa

„Karta Praw Podstawowych to nie jest kolejna umowa międzynarodowa. Karta ma taką samą siłę i wagę jak traktaty unijne. Skoro przenieśliśmy wykonywanie niektórych kompetencji państwa na poziom unijny to prawa człowieka w tym zakresie również muszą być chronione.” Tak prof. …

Adam Bodnar wspomina Karola Modzelewskiego

W podziękowaniu Adam Bodnar wspomniał o przypadającej 28 kwietnia rocznicy śmierci prof. Karola Modzelewskiego, wieloletniego więźnia politycznego PRL. Przyjął wyróżnienie jako wyraz uznania dla całego 300-osobowego zespołu RPO i zdradził, że jego największym marzeniem jest obecnie wybór nowego rzecznika, który będzie w stanie zagwarantować kontynuację i niezależność urzędu.

W swoim wykładzie Bodnar skupił się na stopniowym demontażu niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zwrócił m.in. uwagę na sprawę sędziego Igora Tulei.

Na koniec przedstawił negatywny oraz pozytywny scenariusz dalszego rozwoju wypadków. W myśl tego drugiego Polska ostatnich lat okazałaby się „laboratorium dla demokracji” i jej doświadczenia mogłyby stać się „szczepionką” dla całej Europy.

Adam Bodnar: Teraz jest zły moment na referendum ws. aborcji [VIDEO]

Z prof. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich rozmawia redaktor naczelna EURACTIV.pl Karolina Zbytniewska.

Rozmowa dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października ws. aborcji, trwających protestów związanych z ogłoszonym wyrokiem oraz możliwych rozwiązań, które pozwoliłby zakończyć spory społeczne w tej kwestii.

 

Skrót …

Apel o zdecydowaną postawę UE ws. praworządności

Adam Bodnar zaapelował o bardziej stanowczą postawę Unii Europejskiej w egzekwowaniu rządów prawa w państwach członkowskich. Dotychczasowe działania UE uznał za “ograniczone kwestiami politycznymi” i w związku z tym niewystarczające, choć jego zdaniem „Frans Timmermans pewnego dnia będzie miał swój pomnik w Warszawie za wszystko, co zrobił dla polskiego sądownictwa”.

Honorowy tytuł dla Adama Bodnara, a także ostatnie wydarzenia związane z usunięciem go z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich nie uszły uwadze belgijskich mediów. Jeden z największych flamandzkich dzienników „De Standaard” przedstawił Bodnara jako jednego z ostatnich polskich urzędników państwowych, który stanowił przeciwwagę dla rządu prowadzącego politykę zagrażającą niezależnemu sądownictwu, wolności mediów oraz prawom mniejszości.

Ten sam artykuł cytuje słowa Adama Bodnara, który określił obecny system polityczny w Polsce mianem „konkurencyjnego autorytaryzmu” (termin zaczerpnięty z książki „Tak umierają demokracje” Stevena Levitsky’ego i Lucasa A. Waya – red.).

„Opozycja wciąż ma szansę wygrać wybory, ale jest w sytuacji drużyny piłkarskiej, która musi grać w ośmiu przeciwko jedenastu”, stwierdził Bodnar w rozmowie z “De Standaard”.

 

Zapis wideo uroczystości przyznania Adamowi Bodnarowi Katedry Amnesty International Uniwersytetu w Gandawie będzie wkrótce dostępny na belgijskiej stronie Amnesty.