Czaputowicz i Timmermans: Szukamy tego, co nas łączy

Pierwsze-spotkanie-szefa-MSZ-Jacka-Czaputowicza-i-wiceszefa-KE-Fransa-Timmermansa-źródło: Tymon Markowski/MSZ

Pierwsze-spotkanie-szefa-MSZ-Jacka-Czaputowicza-i-wiceszefa-KE-Fransa-Timmermansa-źródło: Tymon Markowski/MSZ

Szukamy tego, co nas łączy – powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po pierwszym spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem poświęconym praworządności w Polsce. Do niespełna dwugodzinnego spotkania  doszło w niedzielę wieczorem w Brukseli z inicjatywy szefa polskiej dyplomacji.

 

“To była pierwsza nasza rozmowa, ale bardzo dobra, będziemy kontynuować te nasze rozmowy w przyszłości” – zapowiedział po spotkaniu Jacek Czaputowicz. Frans Timmermans, który odpowiada w KE za kwestie praworządności i tym samym za wszczętą przez KE wobec Polski procedurę z art. 7., napisał zaś na Twitterze: „miło było mi poznać nowego polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Poruszaliśmy kwestię praworządności w Polsce. Oczekuję na kontynuację dialogu zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli”.

Czaputowicz: “Mamy rację”

“Powiedziałem jak my to widzimy, że on jest w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów i zaprosiłem Fransa Timmermansa do Warszawy” – powiedział minister Czaputowicz w TVP Info informując, że wczorajsza rozmowa dotyczyła m.in. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

“Uważamy, że mamy rację, że proces reformy sądownictwa odbywa się w sposób zgodny ze standardami Unii Europejskiej” – podkreślił Czaputowicz. “Szukamy tego, co nas łączy i staramy się wspólnie rozwiązać ten problem” – zapewnił.

Timmermans: Wyroki sądów nie mogą zależeć od telefonu kierownictwa partii

Frans Timmermans dyskutował dziś rano o rządy prawa i niezależność polskiego sądownictwa z europosłami Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. „Jesteśmy zobowiązani do wyrażenia opinii, że łamane są traktaty stanowiące fundament Unii Europejskiej” – powiedział po dyskusji, w której większość europosłów poparła działania Komisji, a część zgłosiła potrzebę podjęcia wręcz bardziej radykalnych kroków.

Szef polskiego MSZ relacjonował, że mowa była także o „sprawach uchodźczych”. “Panu Timmermansowi zależało na tym, aby Polska angażowała się w kwestie ochrony granicy, co jest też zbieżne z naszą polityką” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef polskiego MSZ nie zapowiada ustępstw

Minister Czaputowicz uprzedzał już w piątek, że po niedzielnym spotkaniu „nie należy oczekiwać jakichś decyzji, bo nie o to chodzi”. W podkreślał wtedy, że chce nawiązać bezpośredni kontakt z Timmermansem i wykonać gest – tj. podjąć rozmowę nt. uruchomienia przez KE artykułu 7 i „pokazać otwartość”.

Pytany natomiast o gotowość polskiego rządu do ustępstw stwierdził, że prawo zostało wprowadzone i w najbliższych miesiącach będzie realizowane. “Trudno powiedzieć, żeby na tym etapie Polska mogła wprowadzić jakieś ustępstwa” – przyznał.

Zastrzegł jednak, że gdyby w przyszłości Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenia wymagające poprawy prawa dotyczącego sądownictwa, to „należałoby do tego podejść nie emocjonalnie i być może dokonać pewnych zmian”.

Polskie MSZ o woli kontynuacji dialogu

Polskie MSZ przypomniało, że wczorajszą rozmowę w Brukseli poprzedziło spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jeanem-Claudem Junckerem. Jak określono było ono “ukierunkowane na intensyfikację dialogu Polski z Komisją”.

Szefowie MSZ Polski i Niemiec o praworządności i reparacjach

Szefowie MSZ Polski i Niemiec o praworządności i reparacjach – wczorajsze (17.01) rozmowy Jacka Czaputowicza i Sigmara Gabriela w Berlinie poświęcone były m.in. tym problemom. Ministrowie rozmawiali również o przyszłości UE i ożywieniu Trójkąta Weimarskiego.

Andrzej Sadoś nowym szefem polskiego przedstawicielstwa przy UE

Na wieczornej konferencji prasowej w Brukseli minister Czaputowicz poinformował wczoraj także, że nowym szefem polskiego przedstawicielstwa przy UE został Andrzej Sadoś. Poprzedni szef tej placówki Jarosław Starzyk złożył rezygnację na początku października zeszłego roku. Oficjalnie – ze względów osobistych, jednak media informowały nieoficjalnie, że chodziło o współpracę ze służbami wojskowymi PRL, którą zataił wypełniając oświadczenie lustracyjne.

Sadoś, 45-letni absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, był w 2007 r. wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a wcześniej – od 2006 r. –  rzecznikiem prasowym ówczesnej szefowej polskiej dyplomacji Anny Fotygi.

MSZ poinformowało, że Sebastian Barkowski, zastępca stałego przedstawiciela Polski przy UE, który tymczasowo pełnił obowiązki szefa placówki, pozostaje na stanowisku zastępcy.