W poniedziałek spotkanie prezydentów pięciu państw regionu w Warszawie

Kopia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie, źródło wikipedia Adrian Grycuk

Kopia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie, źródło wikipedia Adrian Grycuk

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie odbędzie się debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Z okazji tej rocznicy odbędzie się też polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów z udziałem prezydentów obu państw.

 

Natomiast Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapowiada niemal 100 wydarzeń nie tylko w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie.

Według ministra w KPRP Wojciecha Kolarskiego tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja będzie miało “zupełnie wyjątkowy charakter”. “Z tej okazji w Warszawie odbędzie się szczyt prezydentów z naszego regionu, którzy przyjadą do stolicy Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, żeby wspólnie z Polską cieszyć się z tego święta” – powiedział, zapowiadając wczoraj (28 kwietnia) obchody z udziałem polskiego prezydenta. W jego ocenie “to znak, że polityka międzynarodowa po okresie pandemii, kiedy odbywała się online, wraca na swoje normalne tory”.

Wspólna deklaracja prezydentów i debata o przyszłości Europy 

W poniedziałek (3 maja) w południe na Zamku Królewskim spotkają się prezydenci pięciu państw regionu: Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nausėda, Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egils Levits oraz Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Minister Kolarski poinformował, że podpiszą oni wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a następnie odbędzie się debata o przyszłości Europy.

“Prezydenci będą wspólnie rozmawiać o Europie, o dziedzictwie przeszłości, o wspólnym doświadczeniu historii oraz o obecnej współpracy, wspólnocie wartości i wspólnej wizji Europy w kontekście wydarzeń, które mają obecnie miejsce na kontynencie” – zapowiedział prezydencki minister. Debata ma też pokazać jak wspólne dziedzictwo wpływa na budowanie obecnych relacji w regionie i pomaga razem budować przyszłość Europy.

Następnie prezydent Duda odbędzie bilateralne rozmowy: z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

Wieczorem w poniedziałek odbędzie się uroczysty obiad wydany przez prezydenta Dudę dla wszystkich zaproszonych gości.

Konstytucja 3 maja: Polityczny kompromis dla naprawy państwa [WYWIAD]

Kto był głównym autorem Konstytucji 3 maja i dlaczego Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej?

3 maja szczególnym świętem dla Polaków i Litwinów

Minister Kolarski przypomniał, że święto Konstytucji 3 Maja jest też świętem ważnym dla Litwinów. Podkreślił, że tegoroczne obchody “będą w sposób wyjątkowy świętem Polski i świętem Litwy – krajów, których dzieje splotły się w wielowiekowej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. “Tak, jak polski Sejm ustanowił ten rok rokiem Konstytucji 3 Maja, tak też parlament Republiki Litewskiej ustanowił rok 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja i aktu zaręczenia narodu” – powiedział.

Przekazał także, że w gmachu polskiego Sejmu w poniedziałek odbędzie się także zgromadzenie posłów i senatorów Rzeczypospolitej i posłów Republiki Litewskiej, w czasie którego prezydenci Nausėda i Duda wygłoszą okolicznościowe wystąpienia. Tego dnia wieczorem w Belwederze odbędzie się ponadto spotkanie obu par prezydenckich, które potem wezmą udział w mszy świętej za Ojczyznę w Katedrze św. Jan Chrzciciela w Warszawie.

Kolarski dodał, że elementem wspólnego świętowania będzie także dwustronna wizyta prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy z małżonką w Warszawie, do której dojdzie w przeddzień obchodów 230. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.

Natomiast następnego dnia (4 maja) będzie miała miejsce oficjalna dwustronna wizyta prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w Polsce.

Polska majówka: Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja

„Pamiętajmy, że to nasi przodkowie uchwalili pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Czerpiąc inspirację z najważniejszych intelektualnych dokonań epoki, stworzyli nowoczesny dokument, który miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości” – apelował.„Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dniom towarzyszyło jak najwięcej autentycznej, …

Prawie 100 wydarzeń kulturalnych w 230. rocznicę Konstytucji 3 maja

Tymczasem Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapowiada niemal 100 wydarzeń nie tylko w kraju, ale także na Litwie i Ukrainie.  Jak podano w komunikacie mają one uświetnić rocznicowe obchody “pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu”.

“Szereg wystaw, wykładów, koncertów i warsztatów organizowanych w całym kraju, skierowanych do wszystkich grup wiekowych, pozwoli godnie uczcić ten ważny dla nas wszystkich dzień” – oświadczył wicepremier, szef tego resortu Piotr Gliński. Uruchomiona została także specjalna strona internetowa, poświęcona 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.