2022: Co wydarzy się w światowej i europejskiej polityce?

2022-polska-europa-swiat-ukraina-węgry-orban-putin-cop27-klimat-pandemia-covid19-franca-unia-europejska-OBWE

Jaki będzie 2022 rok?, źródło: Pixabay/Tumisu

Nowy rok przyniesie kilka ciekawych testów wyborczych i być może odprężenie wokół Ukrainy. Wiele osób liczy też na to, że skończy się wreszcie pandemia COVID-19. Co zatem czeka nas w 2022 r.?

 

Oto 10 rzeczy, które zdaniem redakcji EURACTIV.pl przyniesie nam 2022 r.

1. Odprężenie wokół Ukrainy

Końcówka 2021 r. upłynęła nam pod znakiem wzrostu napięcia wokół granicy Ukrainy w związku z dużą koncentracją rosyjskich wojsk w regionie. Po dwóch grudniowych wstępnych rozmowach między prezydentami USA i Rosji Joe Bidenem i Władimirem Putinem, teraz czas na właściwie negocjacje.

Już 9 i 10 stycznia w Genewie spotkają się negocjatorzy z USA i Rosji, którzy mają dyskutować o deeskalacji sytuacji wokół ukraińskich granic, a także o rosyjskiej propozycji nowego traktatu o bezpieczeństwie w Europie.

Jednak to co zaproponowała Moskwa – czyli zablokowanie rozszerzenia NATO wobec kolejnych państw byłego ZSRR, zmniejszenie amerykańskiej obecności wojskowej na tzw. wschodniej flance NATO czy konieczność uzgadniania z Rosją natowskich ćwiczeń czy rozmieszczania sprzętu wojskowego w Europie Środkowo-Wschodniej – wydaje się nie do przyjęcia.

Dlatego już na początku stycznia szykuje nam się poważny maraton negocjacyjny, bo dwa dni po dwustronnych amerykańsko-rosyjskich rozmowach w Genewie, czyli już 12 stycznia, w Brukseli ma się odbyć spotkanie Rady NATO-Rosja. Dzień później (13 stycznia) kolejne rozmowy odbędą się na forum OBWE.

Podsumowanie roku 2021 w Polsce, Europie i na świecie

Jakie wydarzenia zdominowały przekaz medialny i uwagę świata w mijającym roku?

2. Francja obejmuje prezydencję w UE

To właściwie już się stało, bo formalnie Francja stała się krajem sprawującym przewodnictwo w pracach Rady Europejskiej od północy z 31 grudnia na 1 stycznia, ale oficjalna inauguracja francuskiej prezydencji dopiero przed nami.

To będzie pierwsze przewodnictwo Francji w UE od 14 lat, ale w sumie to już jedenaste w historii. Paryż przejął unijną prezydencji od Lublany. Słowenia kierowała pracami Rady Europejskiej przez drugie półrocze minionego roku.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentował priorytety francuskiej prezydencji już 9 grudnia. To m.in. zwiększanie strategicznej suwerenności europejskiej, dalsza reforma systemu migracyjnego oraz zmiany w funkcjonowaniu Strefy Schengen czy szybsze wdrażanie niskoemisyjnych technologii.

Ponadto Paryż liczy na przyspieszenie prac nad europejskim podatkiem cyfrowym, wskazując na osiągnięty już kompromis na forum OECD. Francja chce przyjęcia na forum UE wspólnych reguł budżetowych.

Francuska prezydenta może jednak przeżyć pewne zakłócenia, bo niemal dokładnie w jej środku odbędą nad Sekwaną wybory prezydenckie.

Druga rozmowa prezydentów USA i Rosji: Biden znów zagroził sankcjami, Putin zerwaniem relacji

Joe Biden i Władimir Putin poruszyli przede wszystkim kwestię wzrostu napięcia wokół Ukrainy.

3. Wybory prezydenckie we Francji

Francuzi wybiorą prezydenta 10 kwietnia, a jeśli będzie potrzebna druga tura głosowania, to także 24 kwietnia. Macron będzie się starał o reelekcję, ale wyrosło mu już kilku kontrkandydatów, głównie po prawej stronie francuskiej sceny politycznej.

Za najpoważniejszą rywalkę urzędującego prezydenta uchodzi obecnie Valérie Pécresse, która wygrała prawybory w centroprawicowej partii Republikanie. Jeden z grudniowych sondaży pokazał nawet, że gdyby to ona zmierzyła się z Macronem w drugiej turze, to wygrałaby.

Jest już także dwoje pretendentów do reprezentowania francuskiej skrajnej prawicy. To oprócz liderki partii Zrzeszenie Narodowe (dawny Front Narodowy) Marine Le Pen także znany z kontrowersyjnych poglądów publicysta Éric Zemmour, który kampanię wyborczą zaczął z impetem, ale powoli ów impet traci.

Węgry: Koalicjant Fideszu krytykuje Tuska za spotkanie z kandydatem węgierskiej opozycji na premiera

Podczas spotkania z Péterem Márky-Zayem Tusk podkreślił, że polska i węgierska opozycja mają podobnych przeciwników politycznych.

4. Opozycja rzuca wyzwanie Orbánowi na Węgrzech

Ważne wybory odbędą się także na Węgrzech. Węgrzy pójdą wybierać nowy parlament w kwietniu lub maju. Będzie to najpoważniejszy dotąd test poparcia społecznego dla urzędującego od 2010 r. konserwatysty Viktora Orbána.

Węgierska opozycja postanowiła się bowiem po latach zjednoczyć i pójść do wyborów z jednym wspólnym kandydatem na premiera. Opozycyjne prawybory wygrał mało dotąd znany w krajowej polityce samorządowiec Péter Márki-Zay.

To także konserwatysta, ale inny od Orbána, bo nie atakuje Unii Europejskiej, nie wypowiada się agresywnie wobec mniejszości seksualnych oraz z troską mówi o uchodźcach. Dlatego udało mu się do siebie przekonać zarówno zmęczonych rządami FIDESZ-u ludzi o prawicowych poglądach, jak i liberałów czy lewicowców.

A ponieważ tego ojca siódemki dzieci i gorliwego katolika trudno będzie atakować z pozycji konserwatywnych, część komentatorów już wróży Orbánowi ciężką batalię o utrzymanie władzy. O ile szeroka opozycyjna koalicja wytrzyma do wyborów.

Na razie sondaże pokazują, że rządzący blok FIDESZ-u z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową idzie łeb w łeb ze zjednoczoną opozycją.

Janina Ochojska o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: PiS potrzebuje konfliktu [WYWIAD]

„Nie rozumiem dlaczego Komisja Europejska popiera działania polskiego rządu”, mówi Janina Ochojska w rozmowie z EURACTIV.pl.

5. Inne wybory w Europie i na świecie

W tym roku do urn pójdą nie tylko Francuzi i Węgrzy, ale także obywateli kilkudziesięciu innych krajów świata. W Europie parlament wybiorą Portugalczycy (już w styczniu), Serbowie  i Słoweńcy (w kwietniu), Maltańczycy (w czerwcu), Szwedzi (we wrześniu) oraz Łotysze i Bośniacy (w październiku). Z kolei prezydenta wybiorą Austriacy.

Na świecie najważniejsze będą wybory parlamentarne w Australii (w maju), a także wybory prezydenckie w Brazylii (w październiku). W listopadzie zaś odbędą się wybory do Izby Reprezentantów w USA oraz połówkowe wybory do Senatu. W 2022 r. odbędą się także wybory parlamentarne w Indiach.

Swoje parlamenty wybiorą także Libijczycy (w styczniu), Libańczycy (w maju) i Kenijczycy (w sierpniu). W marcu zaś wybory prezydenckie odbędą się w Korei Południowej.

Najwięcej będą mieć natomiast do powiedzenia Filipińczycy, którzy 9 maja wybiorą nie tylko obie izby parlamentu, ale także prezydenta.

Ukraina coraz bardziej oddala się od rosyjskiej strefy wpływów. To niepokoi Putina [WYWIAD]

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski okazał się być odpornym na rosyjski wpływ i szantaż, twierdzi ekspert OSW Krzysztof Nieczypor.

6. Polska przejmuje rotacyjne przewodnictwo w OBWE

To również jest już faktem, bo polskie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zaczęło się wraz z początkiem stycznia. Sprawująca to przewodnictwo w ubiegłym roku Szwecja już w grudniu uroczyście przekazała Polsce pałeczkę.

Jak informował rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, Warszawa chce się skupić przede wszystkim na kwestii rozwiązywania obecnych konfliktów i sytuacji kryzysowych, a także „reagować na postpandemiczne wyzwania”.

Warszawa chce także zwrócić uwagę na kwestie klimatyczne, w tym na to jak do neutralności emisyjnej mają dochodzić kraje o zróżnicowanych gospodarkach. „Musimy też kontynuować nasz dialog na temat przejrzystości wojskowej. Wszyscy mamy przed oczami zagrożenie na Ukrainie” – powiedział Jasina.

Gdy polityka wkracza w świat sportu. Spór o bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

W świetle ogłoszonego przez kilka państw bojkotu dyplomatycznego Igrzysk w Pekinie pojawiają się głosy, że powinien on obejmować także sportowców. Nie wszyscy jednak są tego zdania.

7. Będzie bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?

W lutym w stolicy Chin odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pekin stanie się tym samym pierwszym w historii miastem-organizatorem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk. W 2008 r. w stolicy Chin rywalizowano bowiem podczas XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Ale to co miało być kolejną cegiełką do budowy wizerunku Państwa Środka jako globalnego mocarstwa, może się stać także wizerunkowym kłopotem. Z powodu łamania przez komunistyczne władze praw człowieka i stosowanie represji oraz prześladowań wobec mniejszości etnicznych (głównie muzułmańskich Ujgurów) kolejne państwa ogłaszają dyplomatyczny bojkot Igrzysk.

Taką decyzję ogłosiły już USA, Kanada, Wielka Brytania oraz Australia. Możliwe też, że zrobią to następne kraje, choć kilka państw (w tym europejskie, np. Austria) już ogłosiło, że do żadnych bojkotów przyłączać się nie będzie.

” Nie widzę potrzeby, aby martwić się o efekt domina. Wręcz przeciwnie, większość państw na świecie wyraża poparcie dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie” – zapewniał więc rzecznik chińskiej dyplomacji Wang Wenbin.

Trzeba też dodać, że bojkot dyplomatyczny nie oznacza wcale braku amerykańskich, kanadyjskich czy brytyjskich sportowców na chińskich arenach sportowych, ale niewysłanie do Pekinu oficjalnych delegacji państwowych, aby wzięły udział w ceremonii otwarcia Igrzysk.

COP26: Zawarto porozumienie, ale osłabione. Zamiast rezygnacji z węgla, jest "ograniczanie zużycia"

Uczestniczące w zorganizowanym pod egidą ONZ szczycie klimatyczny COP26 w Glasgow państwa wynegocjowały ostateczny kształt nowego porozumienia.

8. Kolejny szczyt klimatyczny – tym razem w Egipcie

W listopadzie w słynnym kurorcie Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym odbędzie się 27. oenzetowski Szczyt Klimatycznych (COP27). Egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi już zapowiedział, że chce go zorganizować „w imieniu całej Afryki”.

Przede wszystkim COP27 ma dać odpowiedź czy udało się przez kolejny rok wdrożyć postanowienia szczytu COP26, który miał miejsce w szkockim Glasgow. Tyle, że już było to porozumienie ograniczone, bo zamiast o całkowitej rezygnacji ze spalania węgla zadecydowano jedynie o „ograniczeniu zużycia” tego surowca.

Nie jest niestety pewne, czy w dobie rosnących cen energii i wielkiego na nią zapotrzebowania w związku z odbudowywaniem się światowych gospodarek po pandemicznym kryzysie pod koniec 2022 r. będzie odpowiednio silna wola, aby poczynić bardziej ambitne zobowiązania klimatyczne.

Istnieją także obawy o samą organizację szczytu w rządzonym przez wojskową dyktaturę Egipcie. Organizacji ekologiczne i społeczne obawiaj się, że nie będą w stanie zorganizować na marginesie COP27 swoich tradycyjnych manifestacji czy performansów.

Po pierwsze dlatego, że na takie działania trudno dostać w Egipcie pozwolenie, a po drugie – szczyt odbędzie się w odciętym od reszty kraju i otoczonym wojskowymi kordonami luksusowym kurorcie.

Podwyżki cen gazu, prądu, drożyzna w sklepach i wysoka inflacja. Co nas czeka w 2022 r.?

Przewidywane są znaczne podwyżki cen energii, części produktów oraz znaczny wzrost inflacji.

9. Dalsza odbudowa gospodarek po pandemii

Koronawirus SARS-CoV-2 nie tylko poważnie uderzył w systemy opieki zdrowotnej, ale także poważnie wstrząsnął światową gospodarką. Nie tylko bowiem zwiększył bezrobocie i doprowadził do bankructwa części przedsiębiorstw, ale także mocno rozregulował globalne łańcuchy dostaw.

Z kolei chęć szybkiego odbudowania gospodarek po kryzysie wywołała gwałtowny wzrost popytu na nośniki energii, paliwa czy materiały budowlane, a więc ich ceny poszybowały w górę.

To z kolei, w połączeniu z wpompowywaniem w zamrożone pandemią gospodarki dużych środków publicznych przyczyniło się do napędzenia w wielu miejscach na świecie inflacji. Jest jednak duże oczekiwanie, że po ciężkich zimie i wiośnie druga połowa roku przyniesie jednak uspokojenie sytuacji na światowych rynkach.

W UE zaczną też działać fundusze uzgodnione w 2020 r. w ramach antykryzysowego funduszu. Ale warunkiem do ich uruchomienia jest zatwierdzenie przez Komisję Europejską tzw. Krajowych Planów Odbudowy.

22 państwa członkowskie już tę procedurę zakończyły, a pierwsze pieniądze zostały już przetransferowane (m.in. do Hiszpanii). Ale na zatwierdzenie swoich KPO czekają m.in. Węgry i Polska, które toczą od lat z Brukselą spory o praworządność. A że jest w UE duży nacisk, aby wiązać unijne fundusze właśnie z przestrzeganiem prawa, to Warszawa i Budapeszt mogą jeszcze na antykryzysowe środki poczekać.

Koronawirus: Rekordowe statystyki zakażeń w Europie. Najwięcej we Francji

Najwięcej nowych przypadków zgłaszanych jest obecnie obecnie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

10. Pandemia się wreszcie zakończy?

Trwająca od końca 2019 r. pandemia COVID-19 mocno dała się już światu we znaki. Mimo masowych szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, nie udało się jeszcze tego patogenu pokonać.

Tym bardziej, że powstają jego nowe, coraz bardziej zakaźne mutacje, które potrafią omijać nawet odporność wywołaną przez przechorowanie, jak np. zaobserwowany po raz pierwszy w południowej Afryce Omikron.

WHO przestrzega więc przed sytuacją, w której równocześnie rozprzestrzeniać się będą zarówno Omikron, jak i nieco starsza od niego odmiana Delta. Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebereyesus mówi nawet o „tsunami zakażeń”.

Z drugiej jednak strony, mimo fake newsów i oporów ze strony środowisk antyszczepionkowych, programy immunizacji przeciw COVID-19 postępują, a coraz więcej osób jest też ozdrowieńcami.

A jeśli potwierdzi się, że wypychający inne odmiany koronawirusa Omikron rzeczywiście u wielu osób będzie prowadzić do łagodniejszego przebiegu choroby, to może to jednak zwiastować koniec pandemii.

Bo o ile sam SARS-CoV-2 prawdopodobnie już z nami zostanie, to jednak życie z nim stanie się coraz mniej niebezpieczne i wszystko powoli zacznie wracać do normy, czego sobie i wszystkim życzymy.