Afganistan: Talibowie uderzyli w bazę Państwa Islamskiego. To zemsta za zamach na meczet w Kabulu

Talibowie od kilku lat walczą zbrojnie w Afganistanie z Państwem Islamskim Prowincji Chorasan: Flickr/newsonline (CC BY 2.0)

Talibowie od kilku lat walczą zbrojnie w Afganistanie z Państwem Islamskim Prowincji Chorasan: Flickr/newsonline (CC BY 2.0)

Nasila się wojna między kontrolującymi niemal cały Afganistan talibami, a afgańską komórką Państwa Islamskiego. Wczoraj doszło do ataku na meczet Eid Gah w Kabulu, a dziś talibowie uderzyli odwetowo.

 

 

XVI-wieczny Eid Gah to drugi co do wielkości meczet w Kabulu. Uważany jest za główną świątynię kraju. Wczoraj (3 października) w jego pobliżu eksplodował ładunek wybuchowy. Zginęło co najmniej pięć osób, a jedenaście zostało rannych.

Na razie nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za ten zamach, ale powszechnie podejrzewa się Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), które jest afgańską komórką terrorystycznej międzynarodówki.

Afganistan: Kobiety publikują zdjęcia w ludowych strojach. "To jest afgańska tradycja"

To sprzeciw wobec talibów, którzy promują noszenie burek lub czarnych abaji wraz z  zasłaniającymi twarz nikabami.

Zamach na uroczystość rzecznika talibów

Do ataku na Eid Gah doszło ponadto podczas uroczystości, w której brało udział kilku wysokich rangą talibów. W meczecie odbywała się ceremonia żałobna w związku ze śmiercią matki głównego rzecznika talibów, a jednocześnie wiceministra ds. informacji Zabihullaha Mudżahida.

Ładunek wybuchowy został podłożony tuż przy wejściu do świątyni i odpalono go, gdy wierni zaczęli z niej wychodzić. Był to pierwszy duży zamach terrorystyczny w Afganistanie od czasu wycofania się z tego kraju 31 sierpnia ostatnich żołnierzy amerykańskich.

Afganistan: Doniesienia o okrucieństwach talibów w Dolinie Pandższiru

Katarska telewizja Al-Dżazira informuje – powołując się na uciekinierów z Pandższiru – o dramatycznej sytuacji w rejonie konfliktu.

Talibowie szturmują kryjówki IS-Ch

Odpowiedź talibów na zamach była bardzo szybka. Dziś (4 października) nad ranem doszło do trwającego według światów kilka godzin szturmu na co najmniej trzy domy w 17. dzielnicy na północnych obrzeżach Kabulu. Jak przekazał na Twitterze Mudżahid, miały się tam znajdować kryjówki IS-Ch.

„Baza ISIS została całkowicie zniszczona, a wszyscy członkowie tej organizacji zginęli w wyniku zdecydowanego i udanego działania. Śledztwo ws. zamachu wciąż trwa, ale wstępne informacje wskazują, że to grupy powiązane z Państwem Islamskim przeprowadziły ów atak” – dodał rzecznik talibów. Jeszcze wczoraj zaś Mudżahid informował, że „w związku z zamachem” zatrzymano trzy osoby.

Daniel Fried: Musimy pokazać, że po klęsce w Afganistanie przyszłość nie należy do Rosji i Chin [WYWIAD]

Obecnie patrzymy na lata 90-te XX w. jako „złoty wiek”, ale wtedy ludzie nie byli tak optymistyczni. Musimy wyciągnąć wnioski z klęski w Afganistanie, bez pesymizmu wobec zachodnich wartości i poczucia rozpaczy wobec zwycięstw tyranii – podkreśla Daniel Fried*, były …

Konflikt talibów i IS-Ch

Talibowie oraz IS-Ch są ze sobą w poważnym konflikcie, który coraz bardziej się nasila. W sobotę (2 października) w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu doszło do zamachu na posterunek talibów, do którego IS-Ch już się przyznało. Zginęło dwóch talibskich bojowników i troje cywilów.

Z kolei dzień wcześniej – w piątek 1 października – talibowie dokonali serii nalotów na północy Kabulu na domniemane kryjówki IS-Ch, zabijając nieustaloną liczbę osób. Największym dotąd przejawem tego konfliktu był natomiast zamach przy bramie wejściowej na lotnisko w Kabulu.

23 sierpnia w tłumie czekających na ewakuację Afgańczyków wysadził się w powietrze terrorysta samobójca. Zginęło wówczas ponad 200 osób, w tym 13 amerykańskich marines.

Afganistan: Talibowie zapowiadają powrót do egzekucji i obcinania rąk złodziejom

Powołany przez talibów nowy minister ds. więziennictwa zapowiedział powrót do stosowania kar, jakie obowiązywały w Afganistanie podczas poprzednich rządów islamskich fundamentalistów.

Egzekucje bojowników IS-Ch

Źródła konfliktu między talibami a IS-Ch sięgają lutego 2015 r., gdy w prowincji Logar bojownicy Państwa Islamskiego zabili ważnego komendanta talibów – Abdula Ghaniego. To rozpoczęło serię wzajemnych uderzeń odwetowych, które przerodziły się w otwarty konflikt. Doszło nawet do kilku bitew między talibami a IS-Ch, między innymi w prowincjach Kunar i Dżodżan.

Jednym z przejawów tego, że zwarcie między talibami a IS-Ch będzie się teraz jeszcze zaogniać była sytuacja w zajmowanych stopniowo przez talibów kolejnych prowincjach Afganistanu. Gdy bowiem zdobywali lokalne więzienia, to swoich bojowników uwalniali, a tych, którzy byli powiązanie z IS-Ch albo zostawiali za kratami, albo dokonywali ich egzekucji.