Biden zapewnia Zełenskiego: USA „stanowczo” odpowie w razie ataku Rosji na Ukrainę

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden, Ukraina, USA, Stany Zjednoczone

Rozmowa między prezydentami Ukrainy i USA Wołodymyrem Zełenskim i Joem Bidenem podczas wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych na przełomie sierpnia i września. / Zdjęcie: president.gov.ua, CC BY 4.0 [Офіс Президента України]

USA i sojusznicy Waszyngtonu w ramach NATO zareagują w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział w rozmowie telefonicznej Joe Biden Wołodymyrowi Zełenskiemu.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim wczoraj (2 stycznia) wieczorem polskiego czasu. Wkrótce USA i kwatera główna NATO mają zacząć negocjacje z Rosją, dotyczące kryzysu na rosyjsko-ukraińskiej granicy.

Zełenski: „Doceniamy niezachwiane wsparcie” ze strony USA

Zełenski stwierdził na Twitterze, że rozmowa z Bidenem „podkreśliła specjalną naturę naszych (ukraińsko-amerykańskich – red.) relacji”.

Wśród tematów, jakie poruszył z amerykańskim prezydentem, wymienił „wspólne działania Ukrainy, USA i partnerów na rzecz pokoju w Europie, zapobieganie kolejnym eskalacjom”, ale także reformy na Ukrainie, a zwłaszcza proces deoligarchizacji. „Doceniamy niezachwiane wsparcie” Waszyngtonu dla Ukrainy, zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Mimo ostrzeżeń Stanów i państw europejskich dotyczących możliwych konsekwencji eskalacji na granicy Rosji z Ukrainą wciąż przebywa ok. 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Według informacji amerykańskiego wywiadu Moskwa może rozpocząć inwazję na Ukrainę „już na początku 2022 roku”.

Tydzień w skrócie: Łukaszenka zmieni konstytucję? / Rozmów Kremla z Białym Domem cd. / Weto Dudy

Dziś opowiadamy m.in. o tym, co może zmienić się w białoruskiej konstytucji a także o decyzji Andrzeja Dudy.

Biden grozi Rosji sankcjami

Joe Biden powiedział w piątek (31 grudnia), że w swojej ostatniej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jasno dał do zrozumienia, że Rosja „zapłaci wysoką cenę” za napaść na Ukrainę i zagroził sankcjami ekonomicznymi.

„Przekazaliśmy prezydentowi Putinowi, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, odpowiemy surowymi sankcjami”, oznajmił.

Według doniesień Kremla Putin ze swojej strony miał powiedzieć amerykańskiemu odpowiednikowi, że antyrosyjskie sankcje byłyby „ogromnym błędem”, który mógłby doprowadzić do całkowitego rozpadu relacji między Waszyngtonem a Moskwą.

 

USA zapowiadają nowe rozmowy z Rosją. Czy odwiodą ją od ataku na Ukrainę?

Nowe rozmowy z Moskwą mają odbyć się w drugim tygodniu stycznia.

Zachód wyklucza realizację rosyjskich postulatów

Putin od grudnia żąda od USA i NATO tzw. gwarancji bezpieczeństwa, która zdaniem Rosji przewiduje między innymi rezygnację przez Sojusz Północnoatlantycki z dalszego rozszerzenia na wschód i zmniejszenie zbrojnej obecności w Europie Wschodniej. Zarówno Waszyngton, jak i kwatera główna NATO odpowiadają, że realizacja rosyjskich postulatów absolutnie nie wchodzi w grę.

„Będziemy zwiększać obecność w Europie wraz z naszymi sojusznikami”, zapowiedział Biden w Sylwestra w rodzinnym Wilmington w stanie Delaware.

Amerykański prezydent przypomniał przy tym główną zasadę NATO, według której sojusz jest otwarty dla każdego kraju kwalifikującego się do członkostwa i żadna strona trzecia nie ma w tym przypadku prawa weta.

Oświadczył też, że Rosja zgodziła się na trzy spotkania w najbliższej przyszłości, w tym rozmowy dyplomatyczne z USA 10 stycznia w Genewie, które ze strony amerykańskiej poprowadzi zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman, a także rozmowy Rosja – NATO dwa dni później.