Zestrzelenie malezyjskiego boeinga: Holandia zaskarży Rosję do ETPCz

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok [Twitter, @ministerBlok]

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok [Twitter, @ministerBlok]

Holenderski rząd podjął decyzję o wniesieniu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargi na władze Rosji w sprawie dotyczącej zestrzelenia malezyjskiego samolotu w 2014 r.

 

Holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oficjalny komunikat w tej sprawie. Rząd zadeklarował udostępnienie Trybunałowi wszelkiej dokumentacji dotyczącej zestrzelenia MH17. Wcześniej w tej samej sprawie skargi na Rosję do ETPCz wnosiły także rodziny ofiar.

„Sprawiedliwość dla 298 ofiar zestrzelenia lotu MH17 jest i pozostanie najwyższym priorytetem rządu”, powiedział minister spraw zagranicznych Stef Blok. Podkreślił, że decyzja o wniesieniu skargi przed Trybunał jest przede wszystkim wsparciem dla rodzin ofiar, które we własnym zakresie dochodzą sprawiedliwości przed ETPCz.

Jednocześnie w oświadczeniu podkreślono, że Holandia będzie kontynuowała dialog z Rosją dotyczący odpowiedzialności tego państwa za zestrzelenie malezyjskiego boeinga. Celem jest „znalezienie rozwiązania, które odda sprawiedliwość ogromnemu cierpieniu i krzywdzie spowodowanej przez zestrzelenie MH17”, napisano.

Jak wskazano w komunikacie, o wniesieniu skargi została poinformowana także Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Ministerstwo zaznacza, że najważniejszą kwestią dla rządu jest „dążenie do prawdy, sprawiedliwości oraz pociągnięcia do odpowiedzialności (winnych zestrzelenia samolotu – red.)”. „Dzisiejsza decyzja przybliża nas o krok do tego celu”, pisze.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji określiło wcześniej zarzuty stawiane temu krajowi w związku z zestrzeleniem MH17 jako „bezpodstawne i godne ubolewania”, podważając także obiektywizm prowadzonego w tej sprawie śledztwa.

Zestrzelenie boeinga MH17

17 lipca 2014 r. samolot pasażerski Boeing 777 linii Malaysia Airlines (nr lotu MH17) lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony w okolicach wsi Hrabowe w obwodzie donieckim, ok. 40 km od granicy z Rosją.

W wyniku katastrofy samolotu zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, czyli 283 pasażerów i 15 członków załogi.

Dwie trzecie pasażerów samolotu pochodziło z Holandii. Holenderski premier Mark Rutte, dowiedziawszy się o katastrofie powiedział, że jest „głęboko wstrząśnięty” i swoje myśli „kieruje ku pasażerom, ich rodzinom i bliskim”. Zaoferował też pomoc holenderskich śledczych w wyjaśnianiu przyczyn zdarzenia.

MH17: ostateczny raport Holendrów

Po ponad roku od rozpoczęcia prac, holenderskie władze opublikowały raport dotyczący katastrofy lotu Malaysian Airlines MH17. Malezyjski boeing 777 rozbił się nad wschodnią Ukrainą 17 lipca.  Ustalenia raportuRaport (dostępny w całości w jęz. angielskim TUTAJ) stwierdza, że przyczyną rozbicia się …

Śledztwo w sprawie winnych

Rząd ukraiński winą za akt terrorystyczny obarczył rosyjskich separatystów, kontrolujących obszar, na którym doszło do katastrofy. Na taką wersję zdarzeń wskazywały rozmowy separatystów opublikowane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Do podobnych wniosków doszedł amerykański wywiad.

Strona rosyjska odparła zarzuty, oskarżając o zestrzelenie boeinga siły zbrojne Ukrainy. Premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Borodaj stwierdził wówczas, że separatyści nie mieli ani powodu, ani odpowiedniego sprzętu, by przeprowadzić tego typu atak. Również rosyjskie ministerstwo obrony wielokrotnie powtarzało, że rosyjskie siły zbrojne nie były zamieszane w katastrofę i że „żaden przeciwlotniczy system rakietowy należący do Federacji Rosyjskiej nigdy nie przekroczył granicy rosyjsko-ukraińskiej”.

W październiku 2015 r. holenderski urząd do spraw bezpieczeństwa (OVV) ogłosił wyniki przeprowadzonego śledztwa, z którego wynikało, że samolot został zestrzelony przez pocisk z wyprodukowanego w Rosji systemu rakietowego „Buk”.

W 2018 r. powołany w celu zbadania sprawy międzynarodowy zespół ekspertów JIT (Joint Investigation Team) złożony z ekspertów z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy na podstawie zebranych dowodów ogłosił, że za zestrzelenie malezyjskiego samolotu odpowiada należąca do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej 53. Rakietowa Brygada przeciwlotnicza z Kurska.

Liczne śledztwa dziennikarskie wskazywały, że strona rosyjska miała prowadzić intensywną kampanię dezinformacyjną na rzecz ukrycia przyczyn katastrofy.

Ruszył proces podejrzanych o zestrzelenie malezyjskiego samolotu MH17 nad Ukrainą

Ruszył pierwszy proces czterech podejrzanych w związku z katastrofą lotu Malaysia Airlines, lotu MH17, w lipcu 2014 r. W katastrofie zginęło łącznie 298 osób. Podejrzanymi są trzej obywatele Rosji i jeden Ukrainiec.

 

Do katastrofy doszło 17 lipca 2014 r. W jej …

Proces

W czerwcu 2019 r. na podstawie śledztwa JIT postawiono zarzuty czterem osobom podejrzanym o pomoc w dostarczeniu na Ukrainę wyrzutni rakietowej. Byli torosyjscy wojskowi Siergiej DubinskiOleg Pułatow Igor Girkin oraz Ukrainiec Leonid Charczenko, który dowodził oddziałem bojowym w regionie Doniecka. „Oskarżonych podejrzewa się o przyczynienie się do śmierci 298 niewinnych osób”, powiedział wtedy Fred Westerbeke, holenderski prokurator generalny. Jak podkreślił, „chociaż to nie oni wystrzelili pocisk, to podejrzewamy ich o pomoc w dostarczeniu (wyrzutni rakietowej) na miejsce w celu dokonania zamachu na samolot”.

9 marca br. rozpoczął się proces czterech oskarżonych przed holenderskim sądem. Budynek sądu znajduje się w pobliżu amsterdamskiego lotniska Schiphol, z którego wystartował zestrzelony później boeing.