Włochy walczą z koronawirusem: 2 ofiary i ponad 100 chorych

źródło: pixabay, fot. leo2014

We Włoszech rośnie liczba zakażonych pochodzącym z Chin koronawirusem COVID-19, który wywołuje niewydolność układu oddechowego. Włoskie władze wprowadziły już specjalne środki bezpieczeństwa.

 

Zakażonych chińskim koronawirusem jest już we Włoszech ponad 100 osób. Najwięcej – 89 osób – w położonej na północy kraju Lombardii. Ale kolejne przypadki stwierdzono w Wenecji Euganejskiej, gdzie choruje 17 osób oraz w Emilii-Romanii i położonym wokół Rzymu regionie Lacjum, gdzie zakażone są po 2 osoby. Wirusa stwierdzono też u 1 osoby w Piemoncie.

We Włoszech zmarły też w ostatnich dniach 2 osoby. Jedna w Lombardii, a druga w Wenecji Euganejskiej. W obu przypadkach było to osoby niemal 80-letnie – kobieta i mężczyzna. Pierwsza już wcześniej miała kłopoty z płucami. Żadna z tych dwóch ofiar nie była jednak nigdy w Chinach, a więc zaraziły się już we Włoszech.

Natomiast w przypadku mężczyzny z liczącego 16 tys. mieszkańców lombardzkiego miasteczka Codogno, które uznano za tzw. pacjenta zero, czyli osobę, od którego pochodzą kolejne zakażenia, stwierdzono, że nigdy koronawirusa nie miał. To właśnie Codogno jest obecnie głównym ogniskiem zakażeń.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Conte: Wojsko i policja będą egzekwować specjalne przepisy

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił wczoraj wieczorem wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 11 gmin w Lombardii zostało uznanych za tzw. czerwoną strefę, co oznacza objecie ich kwarantanną. W sumie 50 tys. mieszkańców nie może tej strefy opuścić. Nikt – poza służbami medycznymi – nie może też na ten teren wjechać. Na objętym kwarantanną terenie odwołano lekcje w szkołach oraz wszystkie imprezy masowe.

„Policja, wojsko i inne służby porządkowe we Włoszech będą egzekwować przestrzeganie specjalnych kroków, podjętych przez rząd w związku z kryzysem sanitarnym, wywołanym przez szerzenie się koronawirusa. Zakaźność tego wirusa jest bardzo silna” – ogłosił premier Conte. Zapewnił, że zdecydowana większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję bardzo łagodnie. Dodał jednak, że możliwe jest stwierdzenie w najbliższych dniach nowych zakażeń, ponieważ dopiero zaczęły się badania osób, które miały kontakt z już zakażonymi.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej odwołano trzy dzisiejsze (23 lutego) mecze piłkarskiej ligi Serie A. Chodzi o spotkania pomiędzy Interem Mediolan i Sampdorią Genua, Hellas Werona i Cagliari Calcio oraz Atalantą Bergamo i US Sassuolo. Wszystkie te mecze miały się odbyć na terenie Lombardii (w Mediolanie i Bergamo) lub Wenecji Euganejskiej (w Weronie).

Pierwsza ofiara koronawirusa w Europie

We Francji zmarł 80-letni turysta z Chin zakażony koronawirusem COVID-19, którego epidemia wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan. To pierwszy w Europie przypadek zgonu z powodu tej choroby.

 

Zmarły mężczyzna leżał w szpitalu im. Xaviera Bichata położonym w jednej …

Stan wyjątkowy w Korei Płd., obawy w Iranie

Tymczasem prezydent Korei Południowej Mun Dze In wprowadził w kraju najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego, co daje wiele specjalnych uprawnień władzom lokalnym. Choruje tam już bowiem z powodu zakażenia koronawirusem ponad 600 osób, a 5 zmarło. W ciągu ostatnie doby zachorowało 170 nowych osób. Ponad połowa zakażonych to osoby związane z uznawanym za sektę Kościołem Jezusa Shincheonji.

Kilka dni temu w mieście Daegu odbyło się nabożeństwo tego kościoła, w którym brało udział ok. 1 tys. osób. Zachorowało już ponad 300 z nich. W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Korei Południowej amerykański Departament Stanu wydał rekomendację, aby obywatele USA podróżujący do tego kraju „zachowali najwyższą ostrożność”.

Rośnie także liczba zakażonych koronawirusem osób w Iranie. Chorują tam już 43 osoby. Od ostatniej środy (19 lutego) stwierdzono 15 nowych zakażeń. 8 osób już zmarło. Ogniskiem zakażenia jest uznawane za święte miasto Kom, gdzie chińscy robotnicy budowali elektrownię słoneczną. Władze w Teheranie obawiają się, że kolejne zakażenia mogą zostać stwierdzone także w innych regionach kraju. Kom odwiedza wielu pielgrzymów. Znajdują się tu także uniwersytety i szkoły religijne, w których uczą się nie tylko Irańczycy, ale również Irakijczycy, Afgańczycy, Pakistańczycy czy Azerowie.

Natomiast w Chinach, gdzie zaczęła się epidemia koronawirusa, stwierdzono od wczoraj (22 lutego) 97 nowych przypadków, w tym aż 96 z nich w prowincji Hubei, która jest miejscem wybuchu epidemii. W sumie zainfekowanych jest w Chinach obecnie prawie 80 tys. osób. Zmarły dotąd 2442 osoby.

Kolejne podejrzenie infekcji w Polsce

W Polsce nie stwierdzono dotąd ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19. Dwa dni temu do szpitala w Zawierciu trafił jednak mężczyzna, który z wysoką gorączką przyleciał z Chin. 28-latek przesiadał się na lotnisku w Pyrzowicach nieopodal Katowic. Sam zgłosił jednak swoje złe samopoczucie lotniskowym służbom medycznym.

Trafił ostatecznie na obserwację oddział zakaźny w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, gdzie czeka na wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdzą bądź wykluczą zakażenie chińskim koronawirusem.

KE uznała epidemię koronawirusa za zagrożenie dla gospodarki UE

Komisja Europejska w swoich prognozach dotyczących PKB stwierdziła, że epidemia koronawirusa stanowi czynnik ryzyka dla europejskiej gospodarki. Ocenia jednak, że wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej pozostanie na plusie.

 

Według najnowszej prognozy KE wzrost gospodarczy dla całej UE …