Koronawirus: Rozpoczęły się testy na ludziach włoskiej szczepionki na SARS-CoV-2

"Dziś rozpoczyna się historyczny etap badań”, powiedział gubernator Lacjum Nicola Zingaretti (na zdj. w środku).

"Dziś rozpoczyna się historyczny etap badań”, powiedział gubernator Lacjum Nicola Zingaretti (na zdj. w środku). / Foto via twitter@nzingaretti

We Włoszech ruszyły testy szczepionki na koronawirusa. To kolejny europejski kraj, gdzie badania nad szczepionką znajdują się w zaawansowanej fazie.

 

 

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się w poniedziałek (24 sierpnia) w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani.

Do testów wybrano 90 ochotników z 7 tys., którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.

Włochy: Własna szczepionka to niezależność od innych

Program sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych we współpracy z włoską firmę biotechnologiczną ReiThera. „Dziś rozpoczyna się historyczny etap badań”, powiedział gubernator Lacjum Nicola Zingaretti (jednocześnie szef współrządzącej Włochami centrolewicowej Partii Demokratycznej).

Celem projektu jest ukończenie badań nad szczepionką i udostępnienie jej na wiosnę przyszłego roku. Do testów, po wstępnych kontrolach, wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat. Pierwszą grupą – jak informuje PAP – która otrzyma dawkę szczepionki są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat.

Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu. Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.

Lekarze wyjaśnili, że mają nadzieję wyprodukować szczepionkę do następnej wiosny. „Posiadanie włoskiej szczepionki oznacza niezależność od innych państw i producentów, które mogą powiedzieć: „Najpierw my! – wykluczając obywateli innych państw”, powiedział Giuseppe Ippolito, dyrektor naukowy szpitala zakaźnego Spallanzani.

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

Polska: Lek z osocza przed szczepionką

W Polsce z kolei – jak zapewniają zaangażowane podmioty – przedstawiciele firmy Biomed Lublin i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – rozpoczęła się produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców.

Wedle zapowiedzi za około dwa miesiące zostanie on podany pierwszym pacjentom.  W pierwszej partii ma zostać wyprodukowanych około 3 tys. ampułek tego nowatorskiego leku.

Członek zarządu Biomedu ds. operacyjnych Piotr Fic poinformował na wtorkowej (18 sierpnia) konferencji prasowej, że prawdopodobnie z końcem października immunoglobulina anty SARC-CoV-2 trafi do badań klinicznych. Badania kliniczne potrwają około czterech miesięcy, potem lek będzie przekazany do rejestracji, a następnie skierowany do sprzedaży. Standardowa procedura rejestracji leków trwa około 210 dni, ale – jak  poinformował Fic – przepisy dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa pozwalają ją skrócić do 150 dni.

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

Rosja: Zaawansowane prace nad szczepionką

Kilkanaście dni temu Rosja poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej na świecie szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym sam prezydent Władimir Putin.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa otrzymała nazwę „Sputnik V”. Podaje się ją w dwóch dawkach. Osiągnięcie pełnej odporności organizmu ma nastąpić w ciągu maksymalnie dwóch lat. Preparat opracowano w moskiewskim rządowym Centrum im. Nikołaja Gamelei przy współpracy z rosyjską firmą farmaceutyczną Binnofarm.

Rosyjska szczepionka spotkała się z krytyką szczęści ekspertów, którzy zwracają uwagę na błyskawiczne tempo prac. Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych (zrzeszające różne podmioty zaangażowane w takie badania) zaapelowało o przeprowadzenie trzeciej fazy klinicznej testów, z którego zrezygnowano w trakcie badań. Jednak rejestrujący leki państwowy RosZdrawNadzor odrzucił wszelkie zastrzeżenia.

Więcej o szczegółach na temat rosyjskiej szczepionki piszemy poniżej. 

Rosja rejestruje pierwszą szczepionkę na koronawirusa, choć nie było trzeciej fazy testów

W Rosji zarejestrowano pierwszą na świecie szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym sam prezydent Władimir Putin. Ale część ekspertów ma wątpliwości czy preparat dostatecznie długo testowano.