Włochy: Premier i sześcioro ministrów objęci śledztwem ws. walki z epidemią

Dwóch z siedmiorga członków rządu objętych śledztwem: premier Giuseppe Conte i minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio [Facebook, Giuseppe Conte, @GiuseppeConte64]

Dwóch z siedmiorga członków rządu objętych śledztwem: premier Giuseppe Conte i minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio [Facebook, Giuseppe Conte, @GiuseppeConte64]

Premier Giuseppe Conte oraz sześcioro jego ministrów otrzymali w czwartek (13 sierpnia) zawiadomienie o objęciu ich dochodzeniem w sprawie działań podjętych w następstwie wybuchu epidemii COVID-19. Prokuratura w Rzymie uważa, że stawiane ministrom zarzuty są bezpodstawne.

 

Do prokuratury wpłynęło ponad dwieście skarg ze strony różnych stowarzyszeń, prawników oraz pojedynczych obywateli. Oskarżają oni rząd i poszczególnych ministrów o nieumiejętne i niewłaściwe działania na rzecz walki z epidemią.

Śledztwem zostali objęci minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede, minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio, minister obrony Lorenzo Guerini, minister finansów Roberto Gualtieri, minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese oraz minister zdrowia Roberto Speranza, a także sam premier Conte.

Włochy: Pieniądze na pomoc socjalną trafiały do parlamentarzystów

Pięciu członków włoskiej Izby Deputowanych miało pobierać środki, przeznaczone na pomoc m.in. dla osób samozatrudnionych, których finanse szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa.

O co oskarżeni są członkowie rządu?

Zdaniem wnioskodawców rządzący wykazali się niekompetencją w zarządzaniu sytuacją epidemiczną pod koniec lutego i w marcu, gdy liczba zakażonych gwałtownie wzrastała, a szpitale nie nadążały z przyjmowaniem kolejnych pacjentów. Wśród skarżących jest rzymski prawnik Carlo Taormina.

Lista przestępstw, za które mogą odpowiadać premier i ministrowie, jest długa. Rządzącym zarzuca się przestępstwa przeciwko zdrowiu publicznemu, nadużycie sprawowanego urzędu, złamanie konstytucji, naruszenie praw obywatelskich, a także przyczynienie się do wywołania epidemii oraz nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 110, 438, 452 i 589, 323, 283, 294 Kodeksu karnego).

Jak zauważają włoskie media, zarzuty można podzielić na dwie grupy. Jedni oskarżają rząd o opieszałość i niewystarczające kroki na rzecz ograniczania liczby zakażeń, zaś drudzy wręcz przeciwnie – o działania zbyt rygorystyczne i nieadekwatne do sytuacji, przez które rządzący mieli dopuścić się pogwałcenia praw obywatelskich, m.in. wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu.

Rzymscy prokuratorzy Eugenio Albamonte i Giorgio Orano, którzy wystosowali w czwartek zawiadomienia do ministrów, podkreślają, że dochodzenie zostało wszczęte z urzędu, a oni sami uważają postawione premierowi i ministrom zarzuty za pozbawione wszelkich podstaw. Ich zdaniem cała sprawa powinna zostać umorzona.

Prokuratura przesłała także akta do sądowego wydziału do spraw przestępstw ministerialnych, który osobno rozpatrzy skargi i wyda orzeczenie w sprawie ewentualnej winy członków rządu.

Włochy: Rząd przyjął pakiet pomocowy w wysokości 25 mld euro

Włoski rząd zadecydował w piątek o wprowadzeniu w życie kolejnego planu naprawy gospodarczej kraju po epidemii koronawirusa.

Premier broni siebie i ministrów: podejmowaliśmy odpowiedzialne decyzje

Szef rządu wystosował na Facebooku oświadczenie, w którym odpiera zarzuty, jakoby on sam i jego ministrowie wykazali się brakiem rozsądku w walce z koronawirusem. „Mieliśmy świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności politycznej za nasze decyzje”, napisał premier. „Były to decyzje niezwykle trudne, momentami wręcz bolesne, w dodatku podejmowane bez dostępu do jakichkolwiek wytycznych czy protokołów”, podkreślił.

Zaznaczył także, że mimo braku dostatecznych danych rząd starał się konsultować wszelkie kroki ze specjalistami. „Przez cały czas współpracowaliśmy z ekspertami, aby mieć naukowe podstawy do podejmowania wszelkich działań. Zachowując ostrożność, dbaliśmy o to, by te działania były adekwatne do sytuacji”, tłumaczył.

„Działaliśmy w zgodzie z zaleceniami naukowymi i własnym sumieniem. Nie uważaliśmy się za nieomylnych – wiedzieliśmy jednak, że musimy popełnić jak najmniej błędów”, napisał Conte, wskazując, że stawką było bezpieczeństwo całego narodu.

Premier zapowiedział, że będą wzorowo współpracować z prokuraturą i przekazywać jej wszelkie niezbędnych informacje.

Włochy: Stan wyjątkowy potrwa dłużej. Opozycja oskarża rząd o wykorzystywanie pandemii do powiększenia władzy

Stan wyjątkowy we Włoszech potrwa kilka miesięcy dłużej, ale opozycja twierdzi, że rzeczywistym problemem kraju jest niekompetentny rząd oraz nielegalni migranci z Afryki.

Matteo Salvini domaga się aresztowania Contego

Głos w sprawie zabrał lider pozostającej obecnie w opozycji partii Liga i wicepremier w pierwszym rządzie Contego Matteo Salvini. Przemawiając w miejscowości Forte dei Marmi, oskarżył on rząd o spowodowanie śmierci tysięcy Włochów.

Salvini stwierdził, że rządzący popełnili błąd, „nie wprowadzając w porę lockdownu w Lombardii, gdzie było to konieczne, a zamykając cały kraj wtedy, gdy nie było takiej potrzeby”. Jego zdaniem premier i ministrowie „mają na sumieniu ofiary koronawirusa” i muszą odpowiedzieć za to prawnie.

Były minister spraw wewnętrznych zaznaczył także, że jeśli doniesienia o popełnionych przez rząd zaniedbaniach znajdą potwierdzenie w toku postępowania sądowego, to premier Conte powinien zostać niezwłocznie aresztowany.

Włochy: "Nie mam sobie nic do zarzucenia". Za co Matteo Salvini może stanąć przed sądem?

„Nie mam sobie nic do zarzucenia”, mówił w czwartek w Senacie lider opozycyjnej Ligi Matteo Salvini. Nie przekonał jednak większości Senatorów.

Skarżący nie składają broni

Autorzy skarg na działania rządu podkreślają, że mają nadzieję na bezstronne rozpatrzenie sprawy. Twierdzą, że śledztwo nie powinno zostać z góry umorzone, gdyż skargi dotyczą różnych spraw i należy je potraktować odrębnie.

Wyjaśniają również, że ich celem nie jest doprowadzenie do ukarania konkretnych osób. „Złożone skargi nie wskazują winnych, ale przedstawiają fakty, które muszą zostać zbadane przez wymiar sprawiedliwości, by wskazać odpowiedzialnych oraz określić ewentualny wymiar kary”.