Włochy: Miliony dawek szczepionki AstraZeneca znalezione we Włoszech. Indie wstrzymują eksport preparatu

AstraZeneca, szczepionka, pandemia, koronawirus, COVID, Unia Europejska, oświadczenie, Breton

W styczniu AstraZeneca ogłosiła zmniejszenie ilości dawek, które będzie w stanie dostarczyć do UE w pierwszym kwartale 2021 roku. / Fot. Jernej Furman [Flickr, CC BY 2.0]

Karabinierzy skontrolowali fabrykę firmy AstraZeneca w Anagni pod Rzymem. W zakładzie znaleziono dużą ilość dawek szczepionek przeciw SARS-CoV-2 gotowych do eksportu. Tymczasem Indie wstrzymały eksport szczepionek AstraZeneca produkowanych w tym kraju, poinformował tamtejszy MSZ.

 

 

Według dziennika „La Stampa” chodzi o 29 mln dawek przeznaczonych dla Wielkiej Brytanii. Brytyjsko-szwedzki koncern jednak zaprzecza.

Koncern AstraZeneca oświadczył, że w fabryce znajduje się 13 mln dawek szczepionki, przeznaczonych na realizację globalnej inicjatywy COVAX na rzecz zapewnienia uboższym krajom dostępu do tego typu preparatów. Nie będą eksportowane nigdzie indziej – podkreślono w komunikacie.

W ten sposób firma odniosła się do doniesień włoskich mediów o inspekcji w fabryce w Anagni, przeprowadzonej przez karabinierów na wniosek Komisji Europejskiej.

Pojawiły się bowiem przypuszczenia, że szczepionki mogą być przeznaczone dla Wielkiej Brytanii, według dziennika „La Stampa” w Anagni znajduje się 29 mln dawek gotowych do wysyłki do tego kraju. Spór o eksport szczepionek koncernu AstraZeneca powoduje od kilku tygodni napięcia między Unią Europejska a Wielką Brytanią.

W komunikacie rozpowszechnionym przez włoską agencję Ansa koncern podkreślił, że „obecnie nie jest przewidziany eksport preparatów oprócz tego do krajów związanych z inicjatywą COVAX”.

W sobotę Komisja Europejska poprosiła premiera Włoch Mario Draghiego o przeprowadzenie kontroli serii szczepionek w fabryce w rejonie Rzymu.

Szef rządu zawiadomił o tym ministra zdrowia Roberto Speranzę, który wysłał tam specjalną jednostkę karabinierów do spraw ochrony zdrowia.

Indie wstrzymują eksport szczepionki AstraZeneca

MSZ Indii wyjaśnia, że rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w kraju sprawia, iż prawdopodobnie wzrośnie popyt na szczepionkę w Indiach w nadchodzących tygodniach, informuje „Thu Guardian”.

Tymczasowe zawieszenie eksportu szczepionki, która w Indiach funkcjonuje pod nazwą Covishield, może wpłynąć na dostępność szczepionki na rynku do końca kwietnia.

Ograniczenie eksportu szczepionki z Indii odczują kraje, do których szczepionka AstraZeneca miała trafić w ramach programu COVAX. W ostatnich dniach indyjski producent szczepionki AstraZeneca, Serum Institute of India, opóźnił dostawy szczepionek do kilku krajów – w tym do Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Od 1 kwietnia w Indiach szczepić na COVID-19 będą się mogły osoby mające więcej niż 45 lat. W efekcie popyt na szczepionki w Indiach prawdopodobnie wzrośnie.