Włochy: Ognisko koronawirusa w rządzie? Zakażona minister Lamorgese uczestniczyła w posiedzeniu

włoski rząd, Włochy, Ruch Pięciu Gwiazd, Partia Demokratyczna

Członkowie włoskiego rządu: minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede, minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, premier Giuseppe Conte, minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio i minister kultury i turystyki Dario Franceschini. [Facebook, @Alfonso.Bonafede.M5S]

U włoskiej minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese zdiagnozowano w poniedziałek COVID-19. Polityk dowiedziała się o wyniku testu podczas posiedzenia rządu. Teraz cały skład gabinetu zostanie poddany testom, a ministrowie siedzący na spotkaniu obok Lamorgese podjęli decyzję o samoizolacji.

 

Luciana Lamorgese poddała się rutynowemu testowi wczoraj (7 grudnia) rano. Według przekazu kancelarii premiera Giuseppe Contego szefowa MSW miała uzyskać informację o zakażeniu podczas popołudniowego posiedzenia rządu.

Otrzymawszy wiadomość o pozytywnym wyniku badania, minister niezwłocznie opuściła spotkanie, które zaraz potem zostało przerwane. Jak zapewnia kancelaria, wszyscy członkowie rządu mieli na twarzach maseczki ochronne, sala była wywietrzona i zdezynfekowana, a podczas posiedzenia przestrzegano reguł dystansu społecznego.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Reszta ministrów podda się testom, a dwóch kwarantannie

Wskutek kontaktu z osobą zakażoną cała reszta włoskiego rządu zostanie dodatkowo przetestowana na obecność koronawirusa. Minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio oraz szef resortu sprawiedliwości Alfonso Bonafede, którzy podczas posiedzenia siedzieli obok Lamorgese, oświadczyli, że dodatkowo przejdą dobrowolną kwarantannę.

„Po dzisiejszym posiedzeniu rządu poddam się kwarantannie. Będę kontynuował codzienną pracę w trybie wideokonferencji”, poinformował na Facebooku szef włoskiej dyplomacji. Zaapelował też o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych, podkreślając, że to jedyny sposób na pokonanie wirusa.

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych przekazał, że Luciana Lamorgese jak na razie nie ma żadnych objawów COVID-19. Dodał, że minister powtórzy test za kilka dni i powróci do pracy dopiero, gdy otrzyma negatywny wynik.

Włochy oczekują na Fundusz Odbudowy UE. Di Maio: "Europa zakładnikiem Polski i Węgier"

Włosi obawiają się zwłoki w przyjęciu instrumentu, który ma pomóc im uporać się ze skutkami poważnego kryzysu wywołanego pandemią.

Jutro głosowanie nad reformą EMS

Sprawa zakażenia w rządzie znacząco skomplikuje pracę gabinetu w tygodniu, w którym obóz rządzący usiłuje zgromadzić wystarczające poparcie deputowanych dla reformy Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Głosowanie odbędzie się jutro (9 grudnia).

W niedzielę pełniący obowiązki przywódcy Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) Vito Crimi na antenie telewizji publicznej Rai wyraził pewność, że większość Izby zagłosuje za reformą. O wątpliwościach co do takiego scenariusza mówił z kolei Di Maio, były szef ugrupowania, co podsyciło pogłoski o możliwych problemach w koalicji rządzącej.

Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w ubiegły poniedziałek na reformę Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), który jest głównym instrumentem pomocowym dla popadających w kłopoty państw strefy.

Reforma ustanawia między innymi wspólny mechanizm ochronny dla jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRF) w postaci linii kredytowej z EMS. Szefowie resortów porozumieli się również w kwestii wprowadzenia wspólnego mechanizmu ochronnego na początku 2022 r.

Włochy: Szkoły wznawiają działalność – choć na razie nie wszystkie

W ostatnich miesiącach wielu włoskich uczniów protestowało przeciwko zamknięciu placówek.

Koronawirus we Włoszech

Według wczorajszych danych w ciągu poprzedniej doby w całym kraju stwierdzono 13 720 tys. zakażeń koronawirusem i 528 zgonów z powodu COVID-19. W ostatnich kilku tygodniach liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 znacząco spadła.

Szczyt drugiej fali pandemii miał miejsce w listopadzie. Rekordowy przyrost zakażeń odnotowano 13 listopada – 40 896 przypadków.

Od początku pandemii wykryto ponad 1,7 mln przypadków SARS-CoV-2, co daje Włochom 6. miejsce pod tym względem na świecie. Na chorobę COVID-19 zmarło 60,6 tys. osób (to również 6. wynik na świecie).