Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

„Walka z wirusem nie jest zakończona, musimy być ostrożni”, podkreślił włoski minister zdrowia Roberto Speranza we wtorek (14 lipca) w parlamentarnym przemówieniu. Na zdjęciu Speranza (z prawej) gości w laboratorium pracującym nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2.

„Walka z wirusem nie jest zakończona, musimy być ostrożni”, podkreślił włoski minister zdrowia Roberto Speranza we wtorek (14 lipca) w parlamentarnym przemówieniu. Na zdjęciu Speranza (z prawej) gości w laboratorium pracującym nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. / Foto via twitter @robersperanza

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu.

 

 

We wtorek (14 lipca) wieczorem w siedzibie Izby Deputowanych w Rzymie minister zdrowia przedstawił propozycje dotyczące nowego dekretu rządowego w sprawie przedłużenia restrykcji związanych z COVID-19. Obecnie obowiązujące restrykcje zostały wprowadzone 11 czerwca. Data ich wygaśnięcia to wtorek 14 lipca.

Włochy: To nie koniec walki z koronawirusem

„Walka z wirusem nie jest zakończona, musimy być ostrożni”, podkreślił Roberto Speranza w parlamentarnym przemówieniu. Zgodnie z przewidywaniami rząd odłożył co najmniej o dwa tygodnie otwarcie dyskotek oraz wszelkich zgromadzeń, gdzie trudno o zachowanie dystansu społecznego. 

Nie zostaną zniesione także restrykcje dotyczące kin i teatrów, gdzie widzowie muszą siedzieć metr od siebie, a liczba osób na sali nie może przekraczać 200. Imprezy na otwartym powietrzu dalej będą dostępne dla nie więcej niż 1 tys. uczestników.

Nadal zawieszone będą natomiast połączenia lotnicze z 13 państwami, w których sytuacja epidemiologiczna jest nienajlepsza. Rząd nie wyklucza możliwości wydłużenia listy obywateli państw objętych zakazem wjazdu na włoskie terytorium o kolejne kraje.

Tymczasem nieco luźniejsze zasady zaczną obowiązywać w Lombardii, czyli jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów w Europie. Od środy (15 lipca) nakaz zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu, zostanie ograniczony do sytuacji, w których nie jest możliwe zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.

We Włoszech trwa dyskusja na temat możliwości przedłużenia przez rząd stanu kryzysowego wprowadzonego z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa na pół roku. Obowiązywać on będzie do 31 lipca i wiele wskazuje na to, że potrwa dalej; jak długo – jeszcze nie wiadomo.

Pojednanie po latach. Prezydenci Włoch i Słowenii oddają wspólny hołd ofiarom XX-wiecznych zbrodni

Prezydent Słowenii Borut Pahor i prezydent Włoch Sergio Mattarella razem oddali cześć ofiarom faszystowskich i komunistycznych zbrodni. To bezprecedensowy gest w historii obu krajów.

Włochy: Narasta frustracja

Wśród Włochów maleją jednocześnie obawy przed zakażeniem się koronawirusem, rośnie zaś wściekłość i bezradność, wynika z sondażu przeprowadzonego w drugim tygodniu lipca przez Instytut badania opinii SWG. Z badania wynika, że spada przekonanie o zagrożeniu zakażeniem koronawirusem. W porównaniu z marcem, czyli szczytem epidemii, Włosi nie tylko uważają, że jest coraz mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia, ale czują się też znacznie mniej narażeni na chorobę COVID-19 wywoływaną przez SARS-CoV-2.

Pod koniec marca, czyli w pierwszym miesiącu zamknięcia kraju, 57 proc. Włochów było bardzo zaniepokojonych szerzeniem się koronawirusa. 8 lipca odsetek ten spadł do 20 proc.

Cztery miesiące temu ponad połowa mieszkańców Włoch uznała, że może się zarazić. Obecnie tego zdania jest 36 proc. badanych. Rośnie natomiast wściekłość z powodu sytuacji na tle pandemii; z 17 proc. w marcu do 22 procent w lipcu. Smutek i bezradność odczuwa 55 proc. uczestników sondażu; to wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do marca.

Koronawirus: Jest lepiej, ale władze chcą przedłużenia stanu kryzysowego. Rząd ogranicza wjazd do Włoch z niektórych państw

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku – wygasa 31 lipca – z powodu pandemii koronawirusa zostanie prawdopodobnie przedłużony.

Koronawirus: Obniżony wiek nowych zakażonych

Tymczasem z 61 do 47 lat spadła we Włoszech od marca do lipca średnia wieku osób zakażonych koronawirusem, poinformował krajowy Instytut Zdrowia. Wśród zainfekowanych przewagę obecnie mają mężczyźni, choć wcześniej były to kobiety.

W tej chwili mężczyźni stanowią 50,5 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2. Ze statystyki dotyczącej całej epidemii wynika, że częściej nowym koronawirusem zakażały się kobiety (53,5 proc.).

Dane z ostatnich 30 dni wskazują, że w tym czasie zaraziło się 5,5 tys. osób, wśród nich 221 pracowników służby zdrowia. Łączna liczba zakażonych podczas epidemii lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek, sanitariuszy i personelu pomocniczego wzrosła do 26,8 tys. Wcześniej krajowa federacja izb lekarskich podała, że we Włoszech od początku epidemii zmarło 172 lekarzy.

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

Włochy: Śledztwo ws. działań WHO

We Włoszech wszczęto w poniedziałek (13 lipca) śledztwo w sprawie roli, jaką odegrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w obliczu pandemii koronawirusa. Wniosek o otwarcie postępowania złożyło stowarzyszenie obrony praw konsumentów. Postępowanie jest na razie prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Dochodzenie zostało wszczęte w Mediolanie, a następnie przekazano je prokuraturze w Rzymie ze względu na jej kompetencję terytorialną.

W zawiadomieniu do prokuratury obrońcy praw konsumentów z organizacji Codacons wskazali na „błędy, sprzeczności, zaniedbania i opóźnienia ze strony WHO w zarządzaniu” kryzysem na tle pandemii.

WHO powołała komisję, która zbada jej działania u progu pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia powołała niezależną komisję, której zadaniem będzie zbadanie początkowych działań tej oenzetowskiej organizacji ws. koronawirusa. To reakcja na krytykę działań WHO ze strony prezydenta USA.