Koronawirus: Włochy przywracają swobodę przemieszczania się

Premier Włoch Giuseppe Conte, fot. Twitter

Premier Włoch Giuseppe Conte, fot. Twitter

Od 18 maja we Włoszech do pracy wraca ponad 800 tys. firm. A już za dwa tygodnie na Półwysep Apeniński mogą wrócić turyści.

 

 

Rząd zdecydował się na złagodzenie restrykcyjnych środków wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Już 3 czerwca Włochy otworzą granice dla turystów z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Monaco. Ci, którzy przekroczą granicę, nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

Rządowy dekret w tej sprawie podpisał w sobotę prezydent Sergio Mattarella.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Giuseppe Conte: Bądźmy odpowiedzialni

W trakcie sobotniego (16 maja) wystąpienia premier Giuseppe Conte przyznał, że informacje o przebiegu epidemii koronawirusa SARS-Cov-2 w kraju są coraz lepsze. Zaznaczył jednak, że „odmrażanie” gospodarki musi przebiegać stopniowo i z poczuciem odpowiedzialności. Szef rządu potwierdził jednocześnie harmonogram luzowania kolejnych ograniczeń z otwarciem granic dla turystów z UE od 3 czerwca.

Ten ruch ma pomóc w uratowaniu części sezonu turystycznego we Włoszech. Turystyka to motor napędowy gospodarki kraju. Odpowiada za 12 proc. PKB. To jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Granice dla obywateli państw Wspólnoty, Szwajcarii i Monaco zostaną otwarte już 3 czerwca. Ci, którzy zdecydują się przekroczyć granicę, nie będą musieli przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

Turyści będą musieli dostosować się do nowego reżimu sanitarnego. Właściciele plaż muszą zapewnić do 10 m2 wolnej przestrzeni wokół jednego parasola. Odległość między leżakami musi wynieść co najmniej 1,5 metra. Wprowadzono obowiązek ich dezynfekcji. Na plażę nie będą wpuszczane osoby z temperaturą powyżej 37,7 stopnia Celsjusza. Szef rządu pozostawił władzom regionów wolną rękę w podejmowaniu innych środków bezpieczeństwa.

Turcja ma plan na turystykę w czasach koronawirusa

Turcja przedstawiła plan dla uruchomienia branży turystycznej oraz zasady, jakie mają w niej obowiązywać w najbliższych miesiącach. Wiele atrakcji pozostałoby nieczynnych, a na początek tureckie kurorty nie przyjmą Europejczyków.

Włochy: Przywrócenie możliwości przemieszczania się

Od dziś (18 maja) Włosi będą mogli wychodzić z domów i podróżować po regionie zamieszkania bez certyfikatów, w których należało przedstawić powód opuszczenia mieszkania. Obowiązują one do 2 czerwca w przypadku podróży między regionami.

Od 3 czerwca bez certyfikatów będzie można przemieszczać się na terenie całego kraju. „Dotychczasowe działania przyniosły spodziewane rezultaty. Możemy poluzować kolejne ograniczenia”, przyznał w sobotnim przemówieniu Conte. Szef rządu zaznaczył jednak, że w przypadku wzrostu krzywej zachorowań możliwe jest wprowadzenie nowych restrykcji.

Od 18 maja działalność wznowią pozostałe sklepy, bary, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Włosi nadal muszą pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób oraz nosić maski w zamkniętych przestrzeniach. Od poniedziałku wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach, a sportowcy wznowią treningi.

Od 25 maja otwarte mogą zostać siłownie, sale do ćwiczeń i baseny. Od 15 czerwca natomiast kina, teatry oraz sale zabaw dla dzieci – z limitem dla maksymalnie 200 osób.

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

Włochy: Najmniej zakażeń od początku marca

Znoszenie obostrzeń wprowadzonych przez rząd współgra z coraz lepszą sytuacją epidemilogiczną kraju. W niedzielę (17 maja) władze poinformowały o 675 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To najmniejsza liczba od 4 marca, czyli od początku epidemii we Włoszech, gdy władze potwierdziły 587 przypadków. Najgorszy pod tym względem był 21 marca – ponad 6,5 tys. zakażeń w ciągu 24 godzin.

Liczba potwierdzonych zakażeń w niedzielę była mniejsza o 200 od statystyk podanych w sobotę (16 maja). W niedzielę zanotowano także najmniej zgonów – 145 – od 9 marca, gdy zmarło 97 osób. Ogólnie we Włoszech od początku epidemii śmierć poniosło ponad 31 tys osób. We Włoszech wciąż hospitalizowanych jest ponad 10 tys. osób, z czego 760 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Włochy uregulują sytuację nielegalnych migrantów

Jakie warunki muszą spełnić migranci, aby uzyskać czasowe prawo pobytu we Włoszech?