Włochy: Przez koronawirusa rząd zamyka dyskoteki. Wracają też maski ochronne

Rząd Włoch zdecydował w niedzielę (16 sierpnia) o zamknięciu dyskotek w całym kraju.

Rząd Włoch zdecydował w niedzielę (16 sierpnia) o zamknięciu dyskotek w całym kraju. / Foto via unsplash

Rząd zdecydował w niedzielę o zamknięciu dyskotek w całym kraju. „To potencjalne miejsca szerzenia się koronawirusa”, przekonują przedstawiciele władz.

 

 

Postanowiono, że władze regionów nie mogą uchylić tego rozporządzenia. Gabinet premiera Giuseppe Conte przekonuje, że nie pozostawi przedsiębiorców bez wsparcia finansowego.

Włoskie media informują, że decyzja zapadła w czasie wideokonferencji z udziałem przedstawicieli Rady Ministrów na czele z szefem resortu zdrowia Roberto Speranzą i szefami władz 20 regionów.

Niewystarczające działania

Już wcześniej władze niektórych regionów wprowadziły ograniczenia dotyczące działalności dyskotek i klubów nocnych, nakazując np. wpuszczanie tylko połowy osób, jakie mogą tam zwykle wchodzić. Kroki te uznano jednak za niewystarczające. Stąd znacznie drastyczniejszy ruch rządu.

Właściciele dyskotek już liczą straty. W mediach pojawiły się szacunki mówiące o ponad 4 mld euro strat. Przedsiębiorcy zapowiedzieli, że będą walczyć o rekompensaty w postaci zmniejszenia podatków i wypłacania zasiłku postojowego dla pracowników.

Ostrzegli ponadto przed ryzykiem organizacji nielegalnych dyskotek. Przedstawiciele tego sektora nie zgadzając się z decyzją rządu twierdzą także, że w lokalach nie powstały nowe ogniska zakażeń koronawirusem.

Włochy: Premier i sześcioro ministrów objęci śledztwem ws. walki z epidemią

Premier Giuseppe Conte oraz sześcioro jego ministów otrzymali zawiadomienie o objęciu ich dochodzeniem w sprawie działań podjętych po wybuchu epidemii COVID-19.

Powrót masek

Zamknięcie dyskotek to jednak nie koniec częściowego powrotu restrykcji. Od poniedziałku (17 sierpnia) Włochom będą towarzyszyć ostrzejsze reguły dotyczące użycia masek ochronnych.

Z powodu większej liczby nowych infekcji – tylko w niedzielę we Włoszech zarejestrowano 479 nowych zakażeń koronawirusem – rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązkowego noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych od 18 do 6 rano.

Rządy regionalne nie mają prawa wprowadzać żadnych wyjątków od nowych przepisów. W niedzielę odnotowano również cztery przypadki śmierci osób zakażonych. W sobotę – 629 nowych zakażeń i również cztery ofiary, a od 10 do 17 sierpnia liczba zakażonych w całym kraju wzrosła o 3,4 tys. osób.