Włochy: Coraz lepsza sytuacja epidemiologiczna i coraz mniej restrykcji

Włochy znoszą ograniczenia w podróżowaniu dla mieszkańców. Sukcesywnie otwierane są kolejne instytucje kultury.

Włochy znoszą ograniczenia w podróżowaniu dla mieszkańców. Sukcesywnie otwierane są kolejne instytucje kultury. / Zdjęcie via flickr.com @Pedro Szekely licencja (CC BY-SA 2.0)

Wraz z coraz lepszą sytuacją epidemiologiczną Włochy znoszą kolejne ograniczenia. Od dziś (3 czerwca) znika zakaz przemieszczania się po kraju. Włochy otwierają także granice dla obywateli państw strefy Schengen.

 

 

Włosi będą mieli możliwość podróżowania bez ograniczeń po kraju po raz pierwszy od 9 marca. Wraz z coraz lepszą sytuacją epidemiologiczną otwierane są instytucje kultury.

Tymczasem zgodnie z zapowiedziami opozycja zorganizowała we wtorek (2 czerwca) w święto Republiki protesty w wielu miastach w całym kraju. Najwięcej osób, łamiąc przy tym nakaz zachowania społecznego dystansu, zgromadziło się w Rzymie, gdzie pojawili się m.in. politycy Ligi, Braci Włochów oraz Forza Italia.

Włochy: "Wirusa nie ma". Protesty pomarańczowych kamizelek

Czy pomarańczowe kamizelki wstrząsną włoską sceną polityczną jak francuski pierwowzór?

Włochy: Znikają prawie wszystkie restrykcje

W czasie protestu w Rzymie prezydent Sergio Mattarella odwiedził Codogno w Lombardii, gdzie mieszka włoski pacjent zero. „Dziś świętujemy to, co łączy nasz kraj: jego siłę moralną. Stąd chcemy zacząć nasze życie od nowa”, podkreślił prezydent. 

We wtorek protestowały, po raz kolejny w odstępie kilku dni, „pomarańczowe kamizelki”. Ruch, który oskarża rząd o wprowadzenie zbyt rygorystycznych ograniczeń na czas pandemii, a przy okazji wzywający premiera Giuseppe Conte do dymisji.

Włochy znoszą kolejne obostrzenia. Od dziś (3 czerwca) Włosi mogą znów, po 3 miesiącach przerwy, podróżować po swoim kraju. Zniesieniu obostrzeń oraz wymogu przedstawiania ważnego powodu podróży towarzyszy znaczna poprawa sytuacji epidemiologicznej. We wtorek władze poinformowały, że w ciągu minionych 24 godzin w siedmiu regionach nie zanotowano żadnych kolejnych zgonów z powodu COVID-19, a w ośmiu nie było nowych zakażeń koronawirusem.

Dziś (3 czerwca) wygasa nakaz dwutygodniowej kwarantanny dla przybywających do Włoch obywateli państw członkowskich UE, strefy Schengen, oraz Wielkiej Brytanii.

W tej fazie walki z epidemią decyzje dotyczące zasad otwarcia podejmują władze regionalne, które mogą decydować się na indywidualne rozwiązania, jak mierzenie temperatury pasażerom pociągów (Lacjum), szczegółowa kontrola i rejestracja wszystkich przyjeżdżających (Sardynia), pomiar temperatury na lotniskach i w portach (Sycylia) czy określenie limitu temperatury w przypadku podróżowania włoskimi kolejami – wynosi on 37,5 stopni.

W całych Włoszech nadal obowiązuje jednak nakaz zachowania dystansu społecznego, a także… zakaz pocałunków w miejscach publicznych. Za jego nieprzestrzeganie, zakaz nie dotyczy mieszkających razem, grozi mandat w wysokości 400 euro.

Kolejne luzowanie obostrzeń zapowiedziano na 15 czerwca. Wówczas w ramach reżimu sanitarnego przywrócona zostanie działalność m.in. kin, teatrów i sal koncertowych – dla maksymalnie 200 osób. A kilka dni wcześniej, 12 lub 13 czerwca, na boiska wrócą piłkarze Serie A.

Spragnieni kontaktu ze sztuką mogą już odwiedzać włoskie muzea. Można bez kolejek zwiedzać np. Muzea Watykańskie. Dla zwiedzających otwarto także w salach wystawowych na Kwirynale wystawę prac Rafaela, zorganizowaną z okazji 500-lecia śmierci artysty. Zgromadzono ponad 200 obrazów mistrza włoskiego renesansu. Przed pandemią wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem miłośników sztuki z całego świata.