Włochy: Koronawirus już niegroźny? Kiedy początek nowego roku szkolnego?

Pomimo zmniejszonej liczby nowych przypadków we Włoszech – w niedzielę poinformowano o 249 nowych zakażeniach w ciągu 24 godzin oraz o 17 zgonach – władze nadal apelują do obywateli o ostrożność i rozwagę.

Pomimo zmniejszonej liczby nowych przypadków we Włoszech – w niedzielę poinformowano o 249 nowych zakażeniach w ciągu 24 godzin oraz o 17 zgonach – władze nadal apelują do obywateli o ostrożność i rozwagę./ źródło via Unsplash.

Włochy wychodzą z pandemii koronawirusa. Rząd planuje już otwarcie szkół, jednak pomimo poprawy sytuacji epidemiologicznej władze stołecznego regionu Lacjum dają mieszkańcom następującą alternatywę: noszenie masek ochronnych w miejscach publicznych lub zakaz opuszczania domów.

 

 

Minister edukacji Lucia Azzolina potwierdziła, że Włochy otworzą szkoły od 14 września. Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ich dostawa do placówek oświatowych powinna zakończyć się w pierwszym tygodniu września. Zmiana wyposażenia klas ma na celu zapewnienie odpowiedniego dystansu w klasach liczących średnio ponad 30 uczniów.

Sugestie dotyczące urządzenia klas w dobie pandemii opracowywane są przez ekspertów. Ich zdaniem jednoosobowe ławki o rozmiarach 70 na 50 centymetrów stanowią najlepsze rozwiązanie. Szerokość przejścia między ławkami powinna wynosić 60 centymetrów, dzięki czemu uczniowie będą siedzieć metr od siebie.

Sama zapowiedź minister dotycząca  powrotu do szkół pojawiła się tuż po tym, gdy przywódca szkolnego związku zawodowego Francesco Sinopoli stwierdził, że nie ma jeszcze warunków do ponownego otwarcia szkół.

Włochy: Opozycja krytykuje rząd. Minister gotowa do debaty

Rozwiązania zapowiedziane przez włoski rząd tradycyjnie spotkały się z dezaprobatą opozycji. W odpowiedzi na słowa krytyki,  minister Azzolina odpowiedziała,  że jest gotowa do rozmowy z liderem największej partii opozycyjnej – Ligi – Mateo Salvinim w TV.

Głosy sprzeciwu są również słyszane wśród nauczycieli oraz rodziców. Zgłaszają oni wątpliwości odnośnie szybkiego tempa powrotu do szkół oraz przygotowywanych przez rząd zabezpieczeń.

Nauczyciele i rodzice protestowali przeciwko planom rządu jeszcze przed oficjalnym zatwierdzeniem powrotu do szkół. Ograniczenia liczby uczniów w klasach, maski ochronne oraz zajęcia odbywające się w części poza terenem szkoły do tej pory nie zdołały przekonać protestujących.

Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu

Włochy: Mniej zakażeń SARS-CoV-2, ale możliwy powrót restrykcji?

Pomimo zmniejszonej liczby nowych przypadków we Włoszech – w niedzielę poinformowano o 249 nowych zakażeniach w ciągu 24 godzin oraz o 17 zgonach – władze nadal apelują do obywateli o ostrożność i rozwagę.

Władze stołecznego regionu Lacjum zaapelowały w niedzielę (19 lipca) do mieszkańców o noszenie masek ochronnych. W przeciwnym razie trzeba będzie ponownie zamknąć region – ostrzegł szef wydziału do spraw służby zdrowia Alessio D’Amato.

„Zwracam się z apelem o używanie masek albo trzeba będzie wszystko ponownie zamknąć” – podkreślił przedstawiciel władz Lacjum. Następnie dodał: „Nie możemy wrócić do tego, co było i zmarnować dotychczasowe wysiłki”. W niedzielę w Lacjum poinformowano o 17 nowych przypadkach koronawirusa, z których 10 dotyczy osób przybyłych ostatnio z innych państw.