Koronawirus: Jest lepiej, ale władze chcą przedłużenia stanu kryzysowego. Rząd ogranicza wjazd do Włoch z niektórych państw

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku – wygasa 31 lipca – z powodu pandemii koronawirusa zostanie prawdopodobnie przedłużony.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku – wygasa 31 lipca – z powodu pandemii koronawirusa zostanie prawdopodobnie przedłużony. / Foto via Facebook @Giuseppe Conte

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku, który wygasa 31 lipca, zostanie prawdopodobnie przedłużony.

 

 

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w piątek (10 lipca), że stan kryzysowy wprowadzony na pół roku z powodu pandemii koronawirusa zostanie prawdopodobnie przedłużony. Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest lepsza niż jeszcze kilka tygodni temu, ale eksperci przestrzegają, że wirus SARS-CoV-2 wróci.

We Włoszech ostatniej doby zmarło 9 osób w wyniku powikłań związanych z chorobą COVID-19. Zanotowano 234 nowe zakażenia koronawirusem. Informacje w niedzielę podało Ministerstwo Zdrowia. W sobotę, z kolei, przybyło 7 zgonów i 188 nowych infekcji. Od początku pandemii zmarło 34 954. Dotąd w całym kraju koronawirusem zakaziło się ponad 243 tys. osób.

Włochy: „Wirus zostanie na lata”

W sobotnim (11 lipca) wywiadzie dla dziennika „La Stampa” Walter Ricciardi doradca ministra zdrowia Roberto Speranzy ostrzegł, że zakażenia mogą wymknąć się spod kontroli. Dlatego ekspert uważa, że przedłużenie obowiązującego do 31 lipca stanu kryzysowego w związku z epidemią „będzie niezbędne”.

„Mamy do czynienia z wydarzeniem epokowym, które potrwa lata”, stwierdził profesor. Uzasadniając konieczność przedłużenia stanu kryzysowego w kraju, Ricciardi podkreślił: „Jesteśmy nadal w fazie światowego wzrostu pandemii, a w takiej sytuacji nikt nie może twierdzić, że jest bezpieczny”. Na mocy obowiązującego rozporządzenia rządu stan kryzysu kończy się 31 lipca.

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

Włochy: Obywatele „państw ryzyka” z zakazem wstępu do Włoch

Jednocześnie rząd poinformował, że osoby przybywające z 13 krajów określonych jako „państwa ryzyka” mają zakaz wstępu do Włoch z powodu pandemii koronawirusa. Zakaz dotyczy osób, które w ciągu 14 poprzednich dni przebywały lub były w podróży tranzytowej w następujących krajach: Armenia, Bahrajn, Bangladesz, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kuwejt, Macedonia Północna, Mołdawia, Oman, Panama, Peru, Dominikana.

Rząd utrzymał w mocy nakaz poddania się 14-dniowej kwarantannie dla osób przybywających ze Stanów Zjednoczonych.

„Na świecie pandemia jest w ostrej fazie. Nie możemy zaprzepaścić wyrzeczeń Włochów w tych miesiącach”, uzasadnił decyzję rządu minister zdrowia. W ramach przedłużenia obowiązywania stanu kryzysowego wiadomo, że do końca roku zostanie utrzymany nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych. Poza tym dyskoteki i kluby, które miały zostać ponownie otwarte 14 lipca, pozostaną zamknięte co najmniej do końca miesiąca. Planuje się utrzymanie kontroli temperatur uczestników podczas imprez publicznych, festiwali i przed wejściem na plaże. Włosi nadal muszą pamiętać o konieczności przestrzegania dystansu społecznego.