Włochy: W Bergamo ponad połowa mieszkańców zakażona koronawirusem?

Testy serologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców Bergamo w Lombardii wskazują, że ponad połowa mieszkańców mogła zostać zakażona koronawirusem SARS-CoV-2.

Testy serologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców Bergamo w Lombardii wskazują, że ponad połowa mieszkańców mogła zostać zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. / Zdjęcie via unsplash

Testy serologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców Bergamo w Lombardii – regionu najmocniej dotkniętego przez epidemię koronawirusa we Włoszech – wskazują, że ponad połowa mieszkańców mogła zostać zakażona koronawirusem SARS-CoV-2.

 

 

57 proc. mieszkańców Bergamo miało kontakt z koronawirusem, w wyniku czego w ich organizmach rozwinęły się przeciwciała. To rezultat badań serologicznych przeprowadzonych w tym mieście, jednym z głównych ognisk epidemii, informuje dziennik „Corriere della Sera”, partner medialny włoskiej redakcji EURACTIV.

Włochy: Testy potwierdzają trudną sytuację w Lombardii

Testy serologiczne przeprowadzono między 23 kwietnia a 3 czerwca u 10 tys. mieszkańców miasta. Rezultat: 57 proc. zakażonych jest zdecydowanie wyższy niż wyniki otrzymane w innych krajach europejskich. W niedawno przeprowadzonych na szeroką skalę testach w Holandii wśród dawców krwi wykryto obecność przeciwciał dla koronawirusa SARS-CoV-2 u 5,5 proc. osób.

Holendrzy przebadali próbki krwi 7 tys. osób. Na podstawie otrzymanych rezultatów eksperci wysunęli wniosek, że liczba zakażonych koronawirusem w Holandii mogła był ponad 20-krotnie wyższa niż podają to oficjalne rejestry. W Holandii potwierdzono jak dotąd 47 tys. infekcji. Oznaczałoby to, że ponad 900 tys. mieszkańców kraju mogło być nosicielami wirusa.

Tymczasem Włosi poddali testom także pracowników służby zdrowia. Wśród 10 tys. próbek odsetek zakażonych oscyluje w okolicach 30 proc. W poniedziałek (8 czerwca) z rana włoska prasa informowała o zakażeniu 37 proc. mieszkańców miasteczka San Giovanni Bianco w Lombardii. W położonym koło Bergamo miasteczku przebadano 1,4 tys. spośród 4,8 tys. mieszkańców. Testy przejdzie jeszcze 400 osób.

W poniedziałek (8 czerwca) Obrona Cywilna poinformowała o 65 kolejnych zgonach w wyniku powikłań po chorobie COVID-19 w ciągu minionych 24 godzin. Przybyło także 280 nowych zakażeń. Obecnie we Włoszech jest 34 tys. aktywnych przypadków zakażeń koronawirusem, a 280 najciężej chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Jednocześnie w Abruzji (w centralnej części Półwyspu Apenińskiego) po raz pierwszy od początku pandemii nie zanotowano nowych zgonów i zakażeń, a W Wenecji Euganejskiej, która należała do regionów najmocniej doświadczonych przez pandemię, wykryto tylko jeden nowy przypadek infekcji.