Włochy: Szczepienie młodzieży przeciw COVID-19 przed rozpoczęciem roku szkolnego

Włochy, COVID19, pandemia, szczepienia, koronawirus

Jak dotąd tylko 16 proc. osób w wieku 12-18 lat we Włoszech otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. / Foto via unsplash [@mclee]

Włochy – podobnie jak Polska – zamierzają zaszczepić jak najwięcej dzieci oraz młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

 

 

Tylko 16 proc. osób w wieku 12-18 lat we Włoszech otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Prezes federacji Izb Lekarskich, Filippo Anelli, powiedział, że „w przypadku rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa zaleca się szybkie szczepienie nastolatków przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ryzyko pojawienia się nowych ognisk epidemii w szkołach jest bardzo wysokie”.

W przypadku najbardziej podatnej na zakażenie kategorii wiekowej, czyli osób starszych, wciąż 2,5 miliona obywateli nie zostało zaszczepionych. Obejmuje to 2,9 proc. osób w wieku powyżej 90 lat, 6,7 proc. osób w wieku 80-89 lat, 12 proc. osób w wieku 70-79 lat i 17,8 proc osób w wieku 60-69 lat.

„Obecnie mamy do czynienia z typowym trendem w kampanii szczepień. Powyżej pewnego progu pojawia się opór przed dalszymi szczepieniami. Teraz konieczne jest wprowadzenie mechanizmów zaangażowania lekarzy rodzinnych w celu zachęcenia obywateli do przyjęcia szczepionki”, dodał Anelli.

Rządowy komitet naukowo-techniczny ds. zagrożenia pandemicznego (CTS) zasugerował skoncentrowanie programu szczepień na osobach starszych i młodych. Zdaniem jednego z członków komitetu, Fabio Ciciliano, konieczne jest „osiągnięcie odporności zbiorowej, poprzez zaszczepienie dzieci w wieku od 12 do 18 lat i osób starszych”.

Do tej pory prawie 20 mln Włochów (czyli ponad jedna trzecia populacji) zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. W sumie podano już 53 mln dawek szczepionki.

Minister Zdrowia Roberto Speranza poinformował, że kampania szczepień przebiega sprawnie. W kraju podaje się 500 tys. dawek szczepionki dziennie. Jednak, jak podkreślił minister „należy zachować najwyższą uwagę, ze względu na obecność nowych wariantów koronawirusa, które nie dają nam spokoju”.

Tymczasem we Włoszech wskaźnik infekcji COVID-19 nadal spada, przy zaledwie 808 zakażeniach i 12 zgonach w ciągu ostatniej doby.