Wizyta Andrzeja Dudy w USA: Wspólne oświadczenie prezydentów i dwie deklaracje

Prezydent Andrzej Duda podpisuje wspólne oświadczenie prezydentów Polski i USA, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisuje wspólne oświadczenie prezydentów Polski i USA, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Efektem kilkugodzinnej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie jest wspólne oświadczenie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa oraz dwie polsko-amerykańskie deklaracje dotyczące zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

We wspólnym oświadczeniu prezydenci Andrzej  Duda i Donald Trump zadeklarowali m.in. pogłębianie współpracy obronnej, w tym dalszą modernizację polskiej armii z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego, oraz wolę współpracy na rzecz odbudowy gospodarek obu państw po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, zobowiązując się do bliskiej współpracy przy opracowywaniu terapii i szczepionek.

Podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej po wczorajszych (24 czerwca) rozmowach, prezydent Trump podziękował polskiemu prezydentowi za wizytę i powiedział, że liczy na sukces ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 28 czerwca. Wyraził przy tym pewność, że polski prezydent świetnie poradzi sobie w kampanii.

Tegoroczne wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w najbliższą niedzielę.

Donald Trump zapowiedział też, że przyjedzie do Polski tak szybko, jak to możliwe, ale zastrzegł, że będzie to „zapewne dopiero po wyborach w USA”.

Duda: Tym razem żadnych umów nie było

“Przyzwyczailiśmy państwa z Donaldem Trumpem, że podpisywaliśmy umowy, natomiast tym razem rzeczywiście żadnych umów nie było” – przyznał polski prezydent w rozmowie z TVN24. Zwrócił jednak uwagę, że “to była wizyta, która była pierwszą wizytą po koronawirusie” i – jak podkreślił –  “mamy taką sytuację jak zawsze w życiu: kto pierwszy, ten lepszy”.

“Rozmawialiśmy o współpracy naukowej w związku z poszukiwaniem leku i szczepionek przeciwko koronawirusowi” i “o rozbudowie amerykańskich inwestycji gospodarczych w Polsce” – wyliczał Andrzej Duda. “Te działania są realizowane i jestem z tego bardzo zadowolony, a temu służą tego typu spotkania” – przekonywał i zapowiedział że dziś spotka się w Polsce z amerykańskimi inwestorami.

Współpraca obronna – strategiczne partnerstwo

Wcześniej Donald Trump poinformował, że obaj prezydenci podpisali „dwie deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa” i potwierdzili wagę amerykańsko-polskiego sojuszu. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu powtórzył także zapowiedź redukowania amerykańskich sił w Niemczech.

Trump potwierdza. USA wycofają część żołnierzy z Niemiec

Prezydent USA potwierdził, że Waszyngton zredukuje liczbę stacjonujących w Niemczech żołnierzy do 25 tys. Donald Trump po raz kolejny wytknął przy tym Berlinowi, że za mało wydaje na obronność

Polski prezydent przekazał natomiast, że poprosił swego amerykańskiego odpowiednika, by nie osłabiał zdolności obronnych Europy poprzez wycofanie do USA części amerykańskich sił stacjonujących w Niemczech. “Zwróciłem się do prezydenta USA z prośbą, by nie wycofywał sił wojskowych z Europy” –  przyznał Andrzej Duda.

Donald Trump powtórzył jednak, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich wróci do kraju, część jednak ma być relokowana do innych państw, w tym do Polski. “Niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska byłaby jednym z tych miejsc” – zapowiedział amerykański prezydent. “Jeśli ktoś chciałby napaść na Polskę, to nie będzie miękkie lądowanie. Obecność sojusznicza jest dziś dla nas bardzo istotna. To przynosi spokój w moim kraju” – podkreślił Duda.

Prezydent USA powtórzył kilkakrotnie, że „nie lubi krajów, które mają zaległości w płaceniu składek w NATO” i podkreślał, że Polska jest jednym z ośmiu państw (na 30 członków Paktu), które wpłacają pełne (2 proc. PKB) składki na obronność Sojuszu. Zwrócił także uwagę na szczególne zaległości finansowe Niemiec. “Zmniejszymy liczebność żołnierzy do 25 tys. Niemcy płacą o wiele za mało, wobec tego, co powinni” – oświadczył Trump.

Trump wycofuje część wojsk z Niemiec. Czy żołnierze z Niemiec trafią do Polski?

Prezydent USA Donald Trump zdecydował, że kontyngent amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech zostanie zmniejszony o 9,5 tys. osób.

Nawiązał też do kontraktów gazowych tego kraju z Rosją. “Kraje europejskie wydają miliardy na kupowanie gazu z Rosji, a później mamy tych krajów bronić” – powiedział i podkreślił bardzo dobre podejście Polski w tej kwestii. “Polska jest świetna, nie sądzę, żeby płaciła miliardy Rosji” – dodał.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który zestawił wczorajszą paradę wojskową w Moskwie z wizytą polskiego prezydenta w Białym Domu zastrzegł jednak, że Stany Zjednoczone utrzymują z Rosją bardzo dobre stosunki. “Mamy z Rosją bardzo dobre relacje, co jest też bardzo dobre dla Polski” – powiedział amerykański prezydent.

“Ja tu realizuję interesy polskie, a nie defiluję w Moskwie” – oświadczył natomiast Andrzej Duda. Wielką defiladę z okazji 75. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, która odbyła się wczoraj w Moskwie, zaplanowano na 9 maja, ale z powodu pandemii COVID-19 została przełożona.

Defilada Zwycięstwa w Moskwie: Parada na Placu Czerwonym w cieniu koronawirusa

W środę, 24 czerwca w Rosji odbyła się Defilada Zwycięstwa upamiętniająca zwycięstwo Związku Radzieckiego nad Niemcami podczas II wojny światowej. Parada, pierwotnie planowana na 9 maja, odbyła się pomimo wysokiej liczby zachorowań w kraju.

Współpraca energetyczna

We wspólnym dokumencie podkreślono m.in. rolę dostaw amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Prezydent Duda zwrócił uwagę, że polsko-amerykańska współpraca gospodarcza w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa energetycznego ważna jest nie tylko dla Polski, ale dla całego regionu. “To np. rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, planowana przez nas budowa gazoportu w Gdańsku i wszystko po to, aby odbierać dostawy gazu skroplonego nie tylko dla kraju, ale Europy Środkowej” – oświadczył.

PGNiG wygrał z Gazpromem. Rosjanie będą musieli zwrócić ok. 1,5 mld dolarów

PGNiG informuje, że 30 marca uzyskał informację o wyroku końcowym sporu arbitrażowego z Gazpromem o cenę dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego.

We wspólnym oświadczeniu  podkreślono także “rozpoczęcie nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej”. “W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju” – sprecyzował Duda na konferencji prasowej.

Przywiązanie do wspólnych wartości, w tym “do wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej”

W podpisanym w środę polsko-amerykańskim dokumencie zadeklarowano też wspólną walkę z dezinformacją, zwłaszcza “w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej”, za co na konferencji prasowej polski prezydent dziękował Trumpowi za głoszenie prawdy historycznej. “Dla nas to ważne, dla naszej godności, by przedstawiać ją (prawdę historyczną), jaką rzeczywiście była” – podkreślił Andrzej Duda.

We wspólnym oświadczeniu potwierdzono także “przywiązanie do wartości, które są drogie dla obu naszych narodów, a w szczególności do demokracji, rządów prawa, swobód i wolności jednostki oraz do wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej”.  Zwrócono przy tym uwagę, że wymiana handlowa między Polską i USA wzrosła od 2016 r. o ponad połowę i zadeklarowano dalsze zwiększenie zarówno wymiany handlowej, jak i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii.

Polski prezydent nie jedzie do Jerozolimy

Prezydent Andrzej Duda zakomunikował wczoraj po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał natomiast, że w czasie obrad …

Współpraca w poszukiwaniu leków i szczepionki na koronawirusa

Deklarując współpracę w pracach naukowych nad lekami i szczepionką przeciwko COVID-19, Donald Trump podkreślił, że odnotowano już postęp w tej dziedzinie. “Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka i to szybciej niż moglibyście się państwo spodziewać” – powiedział.

“Dziękuję prezydentowi Trumpowi, że nasi naukowcy będą współpracowali przy opracowywaniu szczepionki na koronawirusa. Wszyscy wiemy, na jak wysokim poziomie te badania są prowadzone w USA, ta wola współpracy jest dla nas bardzo istotna, dziękuję za to” – powiedział polski prezydent.

“Zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych Polacy z pewnością będą mogli liczyć na to, że szczepionki będą dostępne dla nas jak najwcześniej” – dodał i przyznał, że duża część rozmowy dotyczyła właśnie pandemii. Tymczasem TVP Info już podało, powołując się na nieoficjalne źródła, że Amerykanie udostępnią szczepionkę na koronawirusa Polsce jako pierwszej.

Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Technologia 5G

We wspólnym oświadczeniu znalazło się ponadto zobowiązanie stron “do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G”. “W tym celu będziemy współpracować w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G” – kończy się tekst dokumentu podpisanego wczoraj przez prezydentów USA i Polski – Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę.