Wielka Brytania: Będą zmiany w zwolnieniach warunkowych

Miejsce jednego z ataków terrorystycznych w Londynie, źródło: Wikipedia, fot. Jwslubbock (CC BY-SA 4.0)

Miejsce jednego z ataków terrorystycznych w Londynie, źródło: Wikipedia, fot. Jwslubbock (CC BY-SA 4.0)

Po tym, jak w ostatnich miesiącach doszło w Londynie do dwóch ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez osoby warunkowo zwolnione z więzienia za przestępstwa związane z terroryzmem, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział szybkie zmiany prawne. Izba Gmin przyjęła je w zaledwie jeden dzień.

 

Według przyjętych przez Izbę Gmin przepisów zablokowane będzie automatyczne zwalnianie warunkowe osób skazanych za przestępstwa związane z terroryzmem. Dotąd takie osoby mogły opuścić więzienie po upływie połowy kary, o ile dobrze się za kratami sprawowały.

Dwie takie osoby dokonały jednak w ostatnich miesiącach ataków w Londynie. W obu przypadkach stało się to krótko po tym ,jak sprawcy opuścili warunkowo więzienie. Najpierw w listopadzie 2019 r. 28-latek zaatakował nożem ludzi podczas spotkania dla byłych więźniów w Fishmongers’ Hall niedaleko Mostu Londyńskiego. Zabił dwie osoby, a ranił trzy.

Natomiast na początku lutego uzbrojony w nóż 20-latek ranił trzy osoby w dzielnicy Streadham na południowym przedmieściu Londynu. Obaj sprawcy zostali na miejscu zastrzeleni przez policję. W drugim przypadku sprawca był pod stałą obserwacją policyjną i dlatego mundurowi zareagowali bardzo szybki, co zapewne uniemożliwiło terroryści zabicie kogokolwiek.

Atak terrorystyczny w Londynie. Zginął tylko sprawca

Trzy osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika w położonej na południu Londynu dzielnicy Lambeth. Policji udało się zastrzelić napastnika. Okazało się, że ten kilka dni temu wyszedł z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Do ataku doszło wczoraj …

Co się zmieni w brytyjskim prawie?

Po obu tych zdarzeniach premier Boris Johnson zapowiedział szybkie zmiany w prawie, które zmienią zasady warunkowego zwalniania z więzień osób skazanych za terroryzm lub gloryfikowanie go. Ostatecznie w Izbie Gmin znalazł się rządowy projekt ustanawiający możliwość ubiegania się o takie zwolnienie dopiero po odbyciu 2/3 zasądzonej kary i jedynie po pozytywnej decyzji komisji ds. zwolnień warunkowych. Koniec zatem z automatycznym zwalnianiem z więzienia za dobre sprawowanie.

Nowe przepisy (o ile zatwierdzi je również Izba Lordów, a cały dokument podpisze królowa) miałyby wejść w życie do końca lutego. I obejmą nie tylko osoby które dopiero zostaną skazane, ale także te już odsiadujące wyroki. Pojawiła się więc wątpliwość, czy któryś z więźniów nie zaskarży nowelizacji tej ustawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wskazując np. na możliwość działania prawa wstecz, co byłoby złamaniem jednej z podstawowych zasad prawnych. Podsekretarz stanu ds. sprawiedliwości Chris Philp przekonywał jednak, że ustawa spełnia wszystkie prawne wymogi.

Wielka Brytania: Sprawca ataku na Moście Londyńskim był powiązany z terrorystami

Mężczyzna, który zaatakował wczoraj (29 listopada) przechodniów w centrum Londynu, był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. Został warunkowo zwolniony z więzienia w ubiegłym roku.

 

28-letni Usman Khan zabił na Moście Londyńskim 2 przypadkowe osoby (mężczyznę i kobietę) i …

Pośpiech brytyjskiego rządu

W parlamentarnej debacie zwracano jednak także uwagę na to, że ta ustawa nie rozwiązuje problemu i można ją traktować tylko jako działanie doraźne. Posłowie wskazywali na konieczność prowadzenia szeroko zakrojonych działań przeciw dalszej radykalizacji osób skazanych za terroryzm już za więziennymi murami. „Chcieliśmy działać szybko, kwestię zwolnień warunkowych należało uregulować bezzwłocznie. Teraz zajmiemy się pozostałymi kwestiami” – mówił Philp.

Rząd spieszył się z nowelizacją ustawy, ponieważ na 28 lutego przypadał termin automatycznego warunkowego zwolnienia z więzienia 42-letniego Mohammeda Zahira Khana. Został on w maju 2018 r. skazany na 4,5 roku więzienia za nawoływanie do działań terrorystycznych i gloryfikowania zamachów. Na Twitterze umieszczał bowiem propagandowe odezwy Państwa Islamskiego oraz kolportował inne materiały, które podżegały do nienawiści na tle religijnym.

Obecnie w brytyjskich więzieniach około 50 osób odsiaduje obecnie wyroki za działalność terrorystyczną lub jej propagowanie.

Dania: Wielka akcja antyterrorystyczna. 20 osób zatrzymanych

Duńska policja przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję rozbicia siatki terrorystycznej. Naloty przeprowadzono w całym kraju. Zatrzymano w sumie 20 osób, które miały przygotowywać atak terrorystyczny.

 

Jak podała duńska Policyjna Służba Wywiadowcza (PET), która pełni funkcję kontrwywiadu, planowany zamach był motywowany …